Gününüzü Değerlendirebileceğiniz 10 Aktivite

Gününüzü Değerlendirebileceğiniz 10 Aktivite

Bu yazımızda birçok insanın aklına gelen ve Google’ye girerek ”Canım sıkılıyor ne yapabilirim” yazmasıyla başlayan serüveni anlatacağız. Sorunuzun cevabını bizim konumuzda boş zaman aktiviteleri olarak işleyeceğiz. Ayrıca yazımızda gündelik hayatın rutin stresinden uzaklaşmak için sizlere çok değerli tavsiyeler vereceğiz. Özetle boş vakitleri değerlendirmek için yapılabilecek faaliyetler nelerdir? bunlardan bahsedeceğiz.

Peki zamanımızı nasıl daha iyi geçirebiliriz, günlerimizi nasıl daha iyi değerlendirip zamanımızı faydalı bir yönde kullanabiliriz. Bazıları yazacağımız aktiviteleri boş zaman aktiviteleri olarak değerlendirebilir bazıları hobi olarak değerlendirebilir.

Eğer aktivite yapmaya uygun bir mizacınız yoksa boş gününüzün büyük bir kısmı evde uyuyarak geçiyordur boşa vakit öldürerek geçiyordur. Keza ben de günlerimi bu şekilde geçiriyordum. Ancak ilk başlarda zorlansam da bir süre sonra bu aktivitelerin alışkanlık haline geldiğini ve uyumak yerine bu boş zamanları değerlendirmenin çok daha keyifli olduğuna karar verdim.

Evet gelelim günlerinizin iyi geçmesini sağlayabilecek en güzel aktivitelere. Boş zaman aktivitelerini evde yapılabilecek boş zaman aktiviteleri ve dışarıda yapılabilecek boş zaman aktiviteleri olarak değerlendirebilirsiniz:

Boş Vakitlerini Değerlendirmek İçin Yapılabilecek Faaliyetler/ Aktiviteler

Kitap Okumak

Kitap Okumak

Boş vaktinizi nasıl değerlendirirsiniz sorusuna en çok verilen cevap kitap okumaktır. Evet kitap okumanın değeri İlkokuldaki öğretmenimizin bize ‘Her gün kitap okuyun’ sözüyle hatırlarız. Ama ne yazık ki ülkemizde kitap okumayı sevmeyen bir çok insan var. Şunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Bazen kitap okurken olayın içine o kadar girmişsinizdir ki izlediğiniz en güzel filmden daha heyecanlı anların içine sürüklenmişsinizdir. Kitap okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. Kitap okumanın zevkini aldığınız zaman sizi kitapların farklı dünyalara götürdüğünü göreceksiniz. Boş zaman aktiviteleri listesinde insanların yaptığı sık şeylerden biri kitap okumaktır.

Film İzlemek

Film İzlemek

Son zamanların gözde filmlerini takip ederek güzel bir dvd arşivi yapabilirsiniz. Boş günlerinizde bu DVD arşivi günü kurtarabilir. Evliyseniz eşinizle beraber güzel bir film izleyerek beraber güzel bir aktivite yapmış olabilirsiniz. Eğer seviyorsanız Kemal Sunal filmlerini izlemenizi tavsiye ediyoruz çünkü insanların bir izledikten sonra yüzlerce kez sıkılmadan izleyebileceği nadir film ustasıdır o.

Dizi İzlemek: Dizinin filmlerden güzel bir farkı var. Filmler o anlıktır ama dizileri her hafta düzenli bir şekilde izleyebilirsiniz. Bu yüzden dizileri izlemenin size bir bağımlılık oluşturacağını belirtelim. Çünkü diziler birbirini tamamladığı için merak duygusu uyandırarak sizi kendine bağlar. Boş zamanlarınızı değerlendirmek için televizyonda gerçekten izlenebilecek güzel diziler çıkmaktadır. Bu dizilerden sizin tarzınıza göre uygun olan konuda bir dizi seçip takip edebilirsiniz.

Ayrıca ne izleyeceğim diye kararsız kalıyorsanız bu noktada son zamanlarda çok popüler olan Netflix uygulamasını denemelisiniz. İzlemek için o kadar fazla dizi ve film var ki, ne izleyeyim diye aramanıza gerek kalmıyor.

Egzersiz Yapmak

egzersiz yapmak

Egzersiz yapmak için yer bağımlılığı artık azalmış durumda. Evde bir koşu bandı ile ya da dambıl alarak güzel egzersizler yapabilirsiniz. Yada dışarı çıkın artık nerdeyse her parkta egzersiz aletleri bulunmakta. Onlardan birini seçin ve egzersizinizi yapın. Egzersiz yapmanın sizi daha sağlıklı bir birey haline getireceğini unutmayın. Ayrıca yine bu egzersiz kategorisine bisikleti de dahil edebiliriz. Gayet makul fiyatlarla bir bisiklet alarak başlangıçta günlük yarım saatlik gezintilere çıkabilirsiniz. Ardından heryere bisikletle gitmek istediğinizi fark edeceksiniz. Bunun yanında çeşitli bisiklet gruplarına katılarak doğa gezintilerine de çıkabilirsiniz. Bisiklet grupları sosyal medyada oldukça popüler ve sürekli etkileşim halindeler.

Yüzmek

yuzme aktivitesi

Yüzerek sadece gününüzü iyi değerlendirmiş olmazsınız bunun yanında vücut sağlığınızı da korumuş olursunuz. Yüzerek bel kemiğinizi güçlendirmiş olursunuz. Yüzmeyi bilmiyorsanız arkadaşlarınızla havuza ya da denize giderek en eğlenceli yüzme anılarınızı yaşayabilirsiniz ya da bir yüzme eğitmeninden ders alarak yüzmeyi öğrenebilirsiniz.

Bulmaca Çözmek

bulmaca aktivitesi

Bulmaca çözerek hem sözel zekanızın gelişimine katkıda bulunmuş hemde rutine binen bir gününüzü faydalı bir etkinlikle değerlendirmiş olabilirsiniz. Tabi bulmacaları herkes sevmeyebilir. O yüzden tabi alternatif etkinliklerimiz çok. Buyrun devam edelim:

Arkadaşlarınızla Beraber Gezmek

yuruyus aktivitesi

Arkadaşlarınız yanınızda olsun sizin bir şey söylemenize gerek yok. Arkadaşlarınızla olduğunuz zaman gezmek, eğlenmek kendiliğinden oluşacaktır. Hele ki dost diyebileceğiniz nitelikteki arkadaşlarınız varsa, kaliteli nasıl zaman geçirebilirim sorusunun cevabını da dostlarınızla zaman geçirdikten sonra bir kenara bırakabilirsiniz.

 

Fotoğraf Çekmek

fotograf cekme aktivitesi

Eğer fotoğraf çekmeye ilginiz varsa profesyonel bir fotoğraf makinesi alarak bu işe adım atabilirsiniz. Özellikle o yakın çekim fotoğraflarınızı bir kaç kişi gördükten sonra fotoğraf çekmeye karşı istek ve arzunuz kat kat artacaktır. Kim bilir belki ileride fotoğraflarınızı paylaşmanız için bir siteniz bile olabilir.

Sinemaya Gitmek

sinemaya gitme aktivitesi

Arkadaşlarınızla ve ya o anda ki durumunuza bağlı olarak yalnız da gidebilirsiniz. Artık üç boyutlu(3d) filmlerin de yayınlanıyor olması sinema sektöründe gerçekten filmin seyir zevkini arttırdı. Seçin güzel hoşunuza giden bir film daha sonra alın mısırınızı ve arkanıza yaslanın. Keyifli saatler sizi bekler. Boş zaman aktiviteleri listemizde sıralamaya yapmak gerekirse sinema ve film gerçekten yukarıya çıkması gereken bir aktivitedir.

Yemek Yapmak


yemek yapma aktivitesi

Elinize alın bir yemek tarifi kitabı yeni bir şeyler üretmeye çalışın. Yeni bir şeyler ürettiği zaman insan mutlu olur. Mutfağı biraz dağıtın enerjinizi boşaltın. Rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Pikniğe Gitmek

piknige gitme aktivitesi

Evde kendinize güzel liste çıkarın. Aman listede eksik bir şey olmasın çünkü piknikte eksik bir şey olursa ve yakınınızda temin edebilecek bir yer olmazsa o zaman gününüz zehir olabilir. Listeye göre malzemelerinizi tamamlayın ve yeşillik bir piknik alanı seçerek gününüzü gün edin. Bana göre boş zaman aktiviteleri listesinde 1 numara olmaya adaydır.

Oyun Turnuvası Yapmak

Eğer vaktinizi eğlenerek geçirmek istiyorsanız güzel bir seçenek olarak size sunabiliriz. Arkadaşlarınızı eve çağırın. Oyun konsolunda ya da bilgisayarda bir futbol turnuvası başlasın. L1+üçgen ile güzel ara paslar vererek arkadaşlarınızı etkileyebilirsiniz.

Kursa Yazılın

Günlerinizi iyi değerlendirmek için kursa gidebilirsiniz. Tenis kursu, dans kursu, yüzme kursu, gitar kursu, saz kursu ve daha neler neler. Bu kurslardan birine giderek hem yeni arkadaşlar kazanmış hem de kendinizi geliştirmiş olursunuz.

Bu yazdıklarımızla boş zaman nasıl değerlendirilir, boş zamanları değerlendirme yolları, boş zaman aktiviteleri gibi konularda yapılabilecek en güzel boş zaman aktiviteleri listemizi sıraladık.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İlk yorum benden olsun. Bu yazıyı okuyup şunu fark ettim gündelik hayatımızda sıradan bir günümüzü çok daha iyi değerlendirmenin yolları vardır bunun içindir ki bu yazıdaki etkinlikleri aktiviteleri uygulamaya karar verdim. bakalım aktiviteleri uygulamada ne kadar başarılı olacağım bende merak ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı