Hafta Hafta Bebek Kilosu, Bebek Kilosu Öğrenme

Gebelik Esnasında Bebek

Anne adayları gebe oldukları zaman gelişim esnasında bebeğin boy kilo durumlarını çok olarak merak etmektedir. Her bebeğin anne karnında gelişimine bağlı olarak boy kilo noktasında da farklılık olabilmektedir. Bebeğin sağlığının nasıl olduğunu merak eden anne adayları özellik ile haftalara göre bebek kilosunu ve boy durumunu merak etmektedir. Doğum esnasında dahi bebeğin kilosu anne karnında olduğundan farklı oranda olmaktadır. Bun noktada kilo ve boy noktasında ortalama rakamlar bulunması ile birlikte bu belirtilen değerlerden çok aşağıda olunmadığı müddet zarfında sıkıntı olmamaktadır. Rutin olarak yapılan doktor kontrolleri sayesinde herhangi olumsuz bir durumda anında müdahale edilmektedir.

Bebeğin kilosu ya da boyu anne ve babanın gen özellikleri nispetince ortaya çıkmaktadır. Anne ve babanın boy ve kilosu düşük ise bebeğin belirtilen değerlerden düşük olması da normal olmaktadır. Bebeğin ortalama kilosu 2500 ile 4000 gram arasında yer almaktadır. Bu belirtilen kilolardan aşağıda ya da yukarıda doğan çocuklar da o nispette olmaktadır.

Hafta Hafta Bebek Kilosu, Bebek Kilosu Öğrenme

Bebeğin Anne Karnında Haftalara Göre Durumu

Ultrason yardımı ile bebeğe dair çoğu bilgiyi elde etme imkanı bulunmaktadır. Ancak anne karnında bebek dik pozisyonda durmadığı için boy ve kilo hakkında net bir bilgi sahibi olma imkanı olmamaktadır. Buradaki görüntü nispetinde ortalama sonuçlara varılmaktadır. Fakat boydan ziyade sağlıklı gelişim için önce kilonun tespit edilmesi gerekmektedir.

Bebeğin Haftalara Göre Kilosu

İlk 8 hafta boyunca bebek anne karnında fetüs olarak yer almaktadır. Belirgin bir varlığı olmaması ile birlikte boy ve kilosu da yok derecesinde olmaktadır. Bebeğin haftalara göre kilosu ne kadar olmaktadır diye merak ediyorsanız; 8 hafta sonunda ise ortalama 2 cm boy ve 1 gram ağırlığında oluşumu gerçekleşmeye başlamaktadır. Her hafta artarak fazlaca gelişme göstermektedir. Doğumunun gerçekleşmesine yakın ise boyu 50 cm kilo da yaklaşık 3000 gram dolaylarına gelmektedir.

Doktor Kontrolünün Önemi

Doğum kontrollerinin haftalık olarak gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir. Doktorlar, gerekli olan her tedbiri ve yapılması gerekenleri zamanında yaparak bebeğin doğumunda ya da anne karnında sıkıntılı bir durum olmasını önlemektedir. Doktor kontrolleri sonucunda bebeğin gelişiminin olumlu yönde olduğuna dair söylemde bulunuyor ise gebelik güzel olarak devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı