Haftada Kaç Gün Et Yemeli?

Kırmızı et faydalı mı zararlı mı diye düşünenler bilinçli tüketim ile sağlıklarını koruyabilirler. Dengeli ve yeterli kırmızı et tüketimiyle vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller alınabilir. Gerekenden daha fazla kırmızı et tüketiminin başta kolesterol olmak üzere çeşitli kalp hastalıklarına yakalanma riskinin artırması, tüketimin uzmanların önerdiği sınırlarda tutulması gerektiğini gözler önüne seriyor.

Günlük Tüketim Miktarını 70 Gram İle Sınırlayın!

Haftada kaç gün et yemeli?

Yapılan araştırmalar kırmızı et tüketiminin günlük 70 gram ile sınırlanması gerektiğini gösteriyor. Etin yağlı kısımlarının yemeden önce ayrılması da olası risklerin ortadan kalkmasını sağlıyor. Kırmızı et içindeki yüksek protein miktarı doğru bir beslenme alışkanlığıyla vücuda ihtiyaç duyduğu besini aldırıyor. Her insan olması gereken sağlıklı kilo başına 1 gram kırmızı et tüketerek hayvansal gıda ihtiyacını karşılayabilir.

Bilinçli tüketimin önemi burada devreye giriyor. Yapılan araştırmalar haftada 500 gramdan fazla et yemenin vücuda yarardan çok zarar verdiğini ortaya koyuyor. Bu tüketimi haftada bir gün yapmak ve diğer günler hiç et yememek yerine dağılımın eşit miktarlarda yapılmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

Kas Yapmak İsteyenler İçin Et Şart mı?

kas yapmak için kırmızı et yenir mi
kas yapmak için kırmızı et yenir mi

Uzmanlara göre kas yapmak isteyenlerin aşırı kırmızı et tüketmesi gerektiği yanılgıdan ibaret. Etin sindiriminde yaşanan zorluklar nedeniyle özellikle sporcuların ihtiyaç duydukları proteine balık ve sütten ulaşmaları da mümkün. Sporcuların fazla enerji depolaması için gereken keratinin önemli bir kısmının etten sağlanıyor olması bu besinin insan sağlığı açısından önemini de bir kez daha ortaya koyuyor.

Balık, hindi ve tavuğa oranla çok daha fazla yağlı olan etin hangi bölgesinin tüketileceği ve nasıl pişirileceği de önemli. Dünyaca tanınmış şeflerin tavsiyesine göre eti pişirmeden en az yarım saat önce derin dondurucuda tutarak yağlarının temizlenmesi kolaylaştırılabilir. Yeni kesilmiş et ve tavuğun tatları arasındaki benzerlik ise pek çok kişiyi hayrete düşürebilir.

Kırmızı Et Kesildikten Ne Kadar Sonra Yenmeli?

kırmızı et kesildikten sonra ne zaman yenmeli
kırmızı et kesildikten sonra ne zaman yenmeli

Etin sahip olduğu aromayı dışarıya çıkarabilmesi için kesildikten hemen sonra tüketilmemesi gerekiyor. En az birkaç hafta bekletilen et daha sonra pişirildiğinde sahip olduğu bütün özellikleri ortaya çıkarmakla kalmıyor aynı zamanda gevşeyerek daha kolay sindirilebilir hale geliyor. Et pişirirken tereyağı yerine zeytinyağı kullanılmalı. Buna ek olarak yağ kullanımının tavaya değil direk et üzerine yapılması öneriliyor.

Gereğinden fazla kırmızı et tüketimi;

  • Mide sorunlarına
  • Safra kesesi problemlerine
  • Kabızlığa
  • Klem ağrılarına ve
  • Kolesterolün yükselmesine neden olabilir.

Et Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kırmızı et yemek tarifleri
kırmızı et yemek tarifleri

Kırmızı et yerken servis tabağının taze sebze ve yeşilliklerle desteklenmesi olası sıkıntıların önüne geçmek için kullanılabilir. Sindirim sorunlarının yaşanmaması için etin iyi çiğnenmesi ve yağlı kısımlarının önceden temizlenmesi önemli bir avantaj sağlar. Izgarada pişen ya da haşlama olarak servis edilen etler, yatmadan en az 4 saat önce yenmelidir. Kabızlık sorunun yaşanmaması için et yemeklerinin üstüne 6 bardak su içmeye özen gösterilmelidir.

Kırmızı etle kalori açısından zengin içeceklerin aynı sofrada bulunmaması gerekir. İnsanlar için vazgeçilemeyecek bir protein kaynağı olan et, haftada iki kere 150-200 gram civarında tüketilebilir. Uzmanlar tarafından kuzu eti en sağlıklı seçim olarak gösterilirken dana pirzola ile de lezzetli tabaklar hazırlanabilir. Tavuk etini zengin aromalar ile tatlandırarak öğünlerin çeşitlendirilebileceğinin altını çizen uzmanlar, etlerin mutlaka güvenilir bir kasaptan alınması gerektiğini de tekrarlıyor.

Demir eksikliği, alzheimer ve kansızlığın önüne geçmek için önerilen şekilde kırmızı et yemek, et-obur olan insanların daha sağlıklı kalabilmesi için gerekliliktir. Özellikle B12 ve demir açısından zengin olan kırmızı et, bedensel ihtiyaçları karşılamakla kalmaz aynı zamanda zihinsel sağlık açısından da önemlidir.

Kırmızı et oldukça faydalıdır. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Eğer kalp hastası, damar hastası, tansiyon, şeker ve buna benzer hastalıkları taşıyor iseniz doktora danışıp tavsiyesini alarak tüketmek en doğru ve en iyi seçim olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı