Haftada Kaç Gün Fitness Yapılmalı?

Hemen hemen herkes fitness egzersizleri ve diğer tüm spor aktivitelerinin aslında sağlıklı yaşamın ayrılmaz birer parçası olduğunu bilir. Ama bu bilgiyi ne kadar pratiğe dökebiliyoruz, işte orası önemli.

Zayıflamak için günde kaç saat spor yapılmalı ?

Öncelikle bir ayrım yapalım. Fitness ile zayıflamak aynı şeyler değil. Sağlıklı yaşamayı bir alışkanlık haline getirmek istiyorsanız, kolay yorulup kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız, fiziksel hareketsizliğiniz artık rahatsız ediyorsa fitness tercih edebilirsiniz. Ancak zayıflamak istiyorsanız, bir diyetisyen önerisiyle zayıflamak için günde kaç saat spor yapılmalı sorunuzun cevabını alabilirsiniz. Yani yalnızca spor yapmak sizi zayıflatmaz, aksine efor sonrası daha fazla besin tüketerek kilo alabilirsiniz. Bu yüzden spor ve diyeti bir araya getirerek zayıflama yoluna gitmelisiniz.

Uygulamasını yaşamımıza dökmediğimiz kuru teorik bilgiler hayatımızı ne kadar iyileştirebilir? 2011 yılında İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucunda yayınlanan raporda, fiziksel hareketsizliğin erken ölüme yol açan en etkili dördüncü sebep olduğu bildirilmiş -ki bunun tabii ki hepimize bir şeyler anlatması gerek.

Yine aynı raporda, fiziksel hareketliliğin ise kalp hastalıkları, diyabet, depresyon ve hatta ileriki yıllarda gerçekleşmesi muhtemel kalça kırılması riskini bile düşürdüğü söylenmiş. O halde televizyon başında dizi izlemek yerine dışarı çıkıp biraz koşsak fena olmaz mı? (İnsanların günde ortalama 3 saatini televizyon başında harcadıklarını da belirtelim.) Peki bilinçsizce spor yapmak sağlığa faydalı mıdır?

Haftada kaç gün fitness yapılmalı?

Bugünkü yazımızda fitness yapmanın hangi ölçülerde vücuda fayda sağlayacağından bahsedeceğiz ve Haftada kaç gün fitness yapılmalı sorusuna yanıt arayacağız. Siz de Haftada kaç gün fitness yapılmalı, ve kaç saat sürmeli diyorsanız işte cevabı…Fitness egzersizlerinin “tek başına”, kilo verme konusunda, kalori kısıtlaması üzerine oluşturulmuş rejim programlarına göre daha az etkisi var, kabul, fakat bu demek değildir ki o halde ben rejimimi yapar, kilomu verir işime bakarım, egzersize de gerek yok.

Tam tersi, eğer birincil amacınız kilo vermek ise rejiminizin yanında yapacağınız fitness egzersizleri kilo vermenize yardımcı olacak, vereceğiniz gramların miktarını artıracak ve hatta bu egzesizleri hayatınıza bir alışkanlık olarak yerleştirirseniz bir süre sonra ulaşacağınız ideal kilonuzu çok daha rahat bir şekilde koruyabilme imkanına sahip olacaksınız. (Tabii ki burada ‘rejim’den kastımız olan ‘diyet’i de aynen egzersizler gibi tüm hayatınıza yaymanız gerekecek. Kilomu verdim, rejimi yapmama daha da gerek yok düşüncesi külliyen yanlıştır.

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için gerekli olan fitness aktivitesi miktarı önemsiz değil. Haftada kaç gün fitness yapılmalı sorusuna dönecek olursak; Uzmanlara göre haftada toplam iki buçuk saat ya da 30’ar dakikadan beş gün olarak yapılacak orta şiddette fitness egzersizi, gerçekleştirdiğiniz fiziksel aktivitenin faydalı olabilmesi için gerekli. Eğer ağır egzersizler yapılıyorsa günlük 10 dakikalık blok antrenmanlar bile işe yarıyor; bu durumda haftalık 75 dakikalık ağır antrenman yeterli görünüyor. Ama tabii ki ideal olanı haftanın her günü fiziksel olarak aktif ve hareketli olmanız.

Bu illa ki işten döndükten sonraki her akşamınızın spor salonunda geçmesi anlamına da gelmiyor. Demek istediğimiz, arabanızın anahtarını evde bırakın, asansör yerine merdiveni kullanın ve ekmek almaya yürüyerek ya da bisikletle gidin. Bu hareketliliği hayatınıza yaymanızın formda kalmanıza müthiş bir faydası dokunacaktır. Hayatınıza yapacağınız bu tip küçük dokunuşlar sayesinde bir süre sonra yorgun hissetmeyi bırakacak, kendinizi daha zinde hissedecek ve daha sağlıklı uyuyacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı