Haftada Kaç Gün Spor Yapılmalı?

Haftada kaç gün spor yapılmalı? Sorusu özellikle spora başlayacak olan kişilerin ve spora devam eden kişilerin ya da spora ilgisi olan kişilerin sorulardan sadece bir tanesidir. Bu soruya verilecek cevap birçok farklı kriterin göz önünde bulundurulmasıyla verilebilir. Spor yapacak olanların ve spora yeni başlayacak olanların hangi tip spor yapacağına göre, spor yapacak olan kişinin fiziki durumu ve hormonel durumuna göre haftada kaç gün spor yapılmalı? Diğer yandan kullanıcılarımızın sorduğu vücut geliştirme haftada kaç gün yapılmalı? Sorusuna verilecek cevap da farklılaşacaktır.

Haftada kaç gün spor yapılmalı?

Vücut geliştirme haftada kaç gün yapılmalı?

Her gün spor yaparak vücut geliştirilemeyeceği veya sağlıklı bir vücut geliştirmesi yapılamayacağı bedeni durumumuz sebebiyle aşikardır. Ancak eğer bir kişi, spora başlayarak ve spor yaparak kilo vermeyi hedefliyorsa ve kısa süreli egzersizler yapacaksa bu kişi 4-5 gün spora giderek kendini yormadan sporunu yapabilir. Yani kilo verme hedefli ve egzersiz hedefli sporcularda haftada kaç gün spor yapılmalı? Sorusunun cevabı 4-5 gün olmaktadır. Ancak bu yapacağınız sporun ağırlığına göre ve sporun neticesinde beklentinize göre değişebilmektedir.

Vücut geliştirme amaçlı spor yapanlarda ise durum farklıdır. Öncelikle tüm vücudu çalıştıracak çalışmalar yapılıyorsa, bu çalışmaları yapan kişi için haftada kaç gün spor yapılmalı? Sorusu kesin olmamak ile birlikte 3-4 gün bandında olmalıdır. Yine belirtmekte fayda vardır ki bunlar kesin olmayan gün sayılarıdır. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu soruya verilecek cevap birçok farklı kriterin göz önünde bulundurulmasıyla ortaya çıkacaktır.

Haftada Kaç Gün Spor Yapmalı?

Eğer bir kişi bölgesel olarak spor yapıyorsa ve egzersizlerini bu hedef doğrultusunda ayarladıysa bu kişinin yaptığı egzersizlerin boyutuna ve egzersizlerin ağırlığına göre haftada kaç gün spor yapılmalı? Sorusuna verilecek cevap da değişecektir. Bölgesel olarak vücut çalışan kişilerin 3 gün spor yapması ve maksimum 4 gün spor yapması önerilmektedir. Kalan günlerde daha hafif egzersizler veya dinlenme olarak belirlenmektedir.

Gördüğünüz üzere haftada kaç gün spor yapılmalı? Sorusuna verilecek cevaplar birden fazladır. Bu nedenden dolayı eğer profesyonel olarak spor yapmak ve sağlığınıza zarar gelmeyecek şekilde egzersizlerinizi devam ettirmek istiyorsanız yapmanız gereken şey bu konuda uzman olan bir kişiye başvurmanızdır. Çünkü sizin bedensel yapınıza, kas kütlenize, yağ oranınıza, sağlık durumunuza bakarak en doğru egzersiz programını hazırlayacak kişi sizinle birebir ilgilenebilecek, spor konusunda uzman bir kişidir. Onun vereceği öneriler doğrultusunda belirli günler spor yapabilirsiniz.

Diyet yapmadan vücut geliştirmek mümkün mü ?

Ayrıca şunu da belirtmemiz gerekir; Sadece spor yaparak vücut geliştirmek mümkün değildir. Uygun bir diyet programını da yine uzman bir kişinin yardımı ile belirleyerek sabırlı ve istikrarlı bir şekilde spor yapmanız gerekiyor. Sadece spor veya sadece diyet yeterli olmayacaktır. Her ikisini de birlikte düzenli olarak yaptığınızda kısa süre içerisinde vücudunuzdaki farklılıkları görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı