Hamilelik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Hamilelik hesaplaması tam olarak ne kadar ilerlediğinizi bilmek kafa karıştırıcı olabilir. Hamilelik belirtileri her kadın için farklıdır ve gebelik döneminde nerede olduğunuzu belirlemek için güvenilmez bir yazı oluşturduk. Öyleyse kişi hamile kalma tarihini veya son tarihini tam olarak nasıl belirler? İşte hamilelik hesaplaması nasıl yapacağınıza dair bilgiler;

Son Adet Ne Zaman Oldu?

Son adetinizin ilk tarihini bilmek çok önemlidir. Bu, gebelik yaşını belirlemek için en sık kullanılan tarihtir. Çoğu kadın için bu tarih yumurtlama ve gebe kalmadan yaklaşık iki hafta öncedir. Gebe kalma, genellikle son adetinizin ilk gününden sonraki 11 ila 21 gün arasında gerçekleşir.

Adet tarihinize göre gebeliğinizi ay hafta ve gün olarak hesaplamak için yazımızı ziyaret ediniz
Gebelik hesaplama

Çoğu kadın yumurtlama gününü tam olarak bilmez, ancak genellikle son adetlerinin ne zaman başladığını bilirler, bu nedenle bu, ne kadar uzakta olduğunuzu ve tam olarak ne zaman doğacağınızı belirlemenin en güvenilir yoludur.

Gebelik Yaşı – Fetal Yaş

Hamilelik sırasında bir bebeğin yaşını ölçmenin iki yolu vardır. Hamileliği izlemek ve bir son tarih hesaplamak için gebelik yaşı kullanılır. Gebelik, gebe kalma tarihi ile doğum arasındaki veya bir kişinin haftalar içinde ne kadar hamile kaldığı arasındaki zamandır. Gebelik yaşı, son adet döneminizden – son adetinizin ilk gününden – hafta cinsinden güncel tarihe kadar ölçülür.

Genel olarak, gebelikler 38 ila 42 hafta (veya yaklaşık 280 gün) arasında sürer. Bir bebek 37 haftadan önce doğarsa, prematüre bebek olarak kabul edilir. Diğer ölçüm yöntemi fetal yaştır. Gebelik yaşı, hamileliğin hafta içinde ne kadar olduğunu ölçerken, fetal yaş, büyüyen bebeğin gerçek yaşıdır.

hamilelik hesaplaması

Son Tarihimi Nasıl Hesaplarım?

Gebe kalmadan önceki iki haftayı hesaba katmak için, doktorlar son adet döneminizin (LMP) ilk gününü alır ve son tarihi belirlemek için 280 gün (veya 40 hafta) ekler.

Oradan, son adetinizin ilk gününden bu yana kaç hafta geçtiğini sayarak ne kadar ilerlediğinizi de belirleyebilirsiniz. Örneğin, son adetiniz 1 Ağustos’ta başladıysa, 26 Eylül’de sekiz hafta, 31 Ekim’de 13 hafta olacak ve son tarihiniz 8 Mayıs olacaktır. Bu örnek 28 günlük bir döngüye dayanmaktadır. Döngünüz daha uzun veya daha kısaysa, biraz değişecektir.

Gebelik Yaşını Belirlemek veya Doğrulamak için Ultrason Kullanma

Gebelik yaşını belirlemenin veya doğrulamanın başka bir yolu ultrasondur. Bu, özellikle düzensiz adet gören veya son adetlerinin ilk gününü hatırlayamayan kadınlar için faydalıdır.

Gebelik yaşı, son adet döneminizden beş veya altı hafta sonra ultrason kullanılarak ölçülebilir. Bu şekilde ölçüm, hamileliğin erken döneminde en doğrudur ve en iyi sekizinci ve 18. haftalar arasında yapılır. Bu zaman diliminden sonra ultrason daha az doğrudur. İlk 12 haftada yapılan ultrasonların üç ila beş gün içinde doğru olduğu kabul edilirken, 12 ila 22 hafta arasında yapılanlar 10 gün içinde doğrudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı