Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik testi, hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en kolay ve en doğru yollarından biridir. Ucuzdurlar ve çoğu eczanede ve marketlerde bulunurlar.

Hamilelik Testleri Ne Kadar Doğru?

Doğru kullandığınızda hamilelik testleri son derece doğrudur. Eczanede yaptırdığınız hamilelik testleri 100’ün 99’unda çalışıyor. Bir doktorun muayenehanesi ile yaptıracağınız idrar hamilelik testi kadar doğru sonuçlar vermektedir.

Hamilelik Testi

Hamilelik testleri, insan koryonik gonadotropin (HCG) adı verilen bir hormon için idrarınızı (çişinizi) kontrol ederek çalışmaktadır. Vücudunuz bu hormonu sadece hamileyseniz üretmektedir. HCG, döllenmiş yumurtayı rahminizin iç yüzeyine yapıştığında sallanır. Eğer hamilelik testi pozitif ise hamile olduğunuz anlamına gelmektedir. Negatiflerse hamile değilsiniz demektir.

Hamilelik testleri, adet döneminizi kaçırdıktan sonra bunları aldığınızda en doğru sonuç verir. Bir hamilelik testlerin, kullanım süresi dolmuşsa veya doğru şekilde kullanılmazsa yanlış sonuçlar gösterebilir. Bu nedenle her zaman aldığınız paketin üzerinde olan son kullanma tarihini kontrol etmeniz ve hamilelik testi ile birlikte gelen talimatları dikkatlice okumanız gerekir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

hCG’nin idrarınızda tespit edilebilecek bir seviyeye gelmesi için döllenmeden yaklaşık 18 gün sonrasına kadar test yapılması gerekir. HCG üretimi, döllenmeden altı ila 12 gün sonra, embriyo rahminize yerleştirilir yerleştirilmez başlar.

Hamilelik Testi Ne Kadar Sürede Yapılabilir?

O çubuğa işemek için sabırsızlanıyor musun? Anlaşılır bir şekilde, hamileliğin bir evde yapılan gebelik testi ile nasıl erken tespit edilebileceğini merak ediyorsunuzdur. Gelecekte bebek olup olmadığını öğrenmek için birkaç gün bile beklemek zor olsa da, gebe kaldığınızı umduktan sonraki sabah bir hamilelik testi yaptırmayı denerseniz paranızı boşa harcıyor olabilirsiniz.

Evde yapılan hamilelik testleri giderek daha hassas ve doğru bir şekilde büyürken, satın aldığınız bir hamilelik testinin ne kadar kısa sürede işe yarayacağının bir sınırı vardır. Yumurtlamadan sadece yedi gün sonra test yaparsanız, hamilelik testleri genellikle idrarınızdaki çok düşük hCG seviyelerini tespit edemez. Bu, sperm yumurtayla karşılaşsa bile muhtemelen “yanlış negatif” alacağınız anlamına gelir.

Gebelik Testleri Hakkında Daha Fazla Bilgi

Bununla birlikte, kaçırdığınız adetten beş veya altı gün öncesine kadar hCG’yi tespit etmek için yeterince hassas olduklarını iddia eden bazı hamilelik testi markaları vardır. Yine de, adetinizin beklendiği güne kadar bekleyebilirseniz, en doğru sonuçları alırsınız.

Hamilelik Testlerinin Maliyeti Ne Kadardır?

Hamilelik testlerinin maliyeti, evde yapılan gebelik testinin türüne ve markasına bağlıdır. Genellikle iki veya üç paket halinde gelirler ve bunların maliyeti 15 ila 50 TL arasındadır.

Pozitif Bir Gebelik Testi Alırsam Ne Yapmalıyım?

Sonucunuzun kanınızdaki hCG seviyelerini ölçen ve neredeyse yüzde 100 doğrulukla hamileliği tespit edebilen bir kan testi ile onaylanmasını sağlamak için sağlık uzmanınızı ziyaret etmektir. Aynı zamanda tam bir doğum öncesi muayenesi isteyebilirsiniz. Ve pozitif gebelik testiniz doktorunuz tarafından onaylandıysa, tebrikler!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı