Aile Hekimim Kim? (Aile Hekimi Sorgulama)

Aile hekimi sistemi uzun zamandır uygulamaya konulmuş bir sistem. Buna göre herkes kendi semtinde bulunduğu ikametgaha göre bir aile hekimiyle eşleştirilmiştir. Sağlık alanında yapaılan bu uygulama büyük bir beğeni toplamıştır. Bu yazımızda Aile hekimi öğrenme yöntemini ve sistemin bazı detaylarını aktarmaya çalışacağız.

Aile Hekimi Nasıl Öğrenilir?

Birçok kişi aile hekimini henüz öğrenebilmiş değil. Bu yüzden kendi aile hekiminden faydalanamamış durumda. Oysa ki aile hekimini öğrenmek çok basit bir web taraması ve sorgulamasıyla öğrenilmektedir. Sağlık Bakanlığı aile hekimiyle alakalı veri tabanını sadece kendi sitesinde tutmaktadır. Dolayısıyla bu sorgulamayı başka hiçbir sitede yapmanız mümkün değildir. Sağlık Bakanlığının sitesine girdiğiniz zaman Aile Hekimi Sorgulaması şeklinde bir sekmeyle karşılaşacaksınız. Bu sekmeye tıkladığınızda üç aşamaya dikkat etmeniz gerekir. İlk olarak girdiğiniz sitenin resmi Sağlık Bakanlığı sitesi olup olmadığını kontrol edin. Gov uzantılı ve bakanlığın logosunun yer aldığı sitenin resmi olduğundan emin olduktan sonra sorgulama ekranına gelin. Sorgulama sayfasında yapmanız gereken tek şey Tc Kimlik, Anne-Baba isimleri ve Doğum yeri bilgilerinin hatasız şekilde girilmesi. Son aşamaya geldiğinizde güvenlik açısından bir uygulama göreceksiniz. Çok sayıda ve birbirinden farklı nesneleri içeren bu resimler arasında sizden istenen nesneleri işaretlemelisiniz. Sistem işaretlemelerin doğru olduğunu onayladığı an, sonuçlarınızı ekrana yansıtacaktır.

Aile hekimi öğrenme
Aile hekimi öğrenme

Aile hekiminiz sizin her türlü sağlık sorununuzla yakından ilgilenebilir, gerekirse sizi polikliniğe hastalık öncesinde bizzat çağırabilir. Size hem genel anlamda sağlık danışmanlığı yaparlar hem de hastalıklarınızın takibini gerçekleştirirler. Bazı GSM operatörleri belli ücretler karşılığında da Aile Hekim öğrenme hizmetini vermektedir. Fakat bakanlığın sitesinden bunu ücretsiz şekilde yapmak çok daha akıllıcadır.

Aile Hekimi Değiştirme

Bazı kişiler uygulamadan çok memnun olsa da bizzat kendi aile hekimlerinden memnun kalmayabilir. Elbette bu konuda bakanlık size tercih ve değiştirme hakkını tanımıştır. Sonuçta herhangi bir aile hekimini size zorla dayatmak, kimsenin isteyeceği bir şey değildir. Önemli olan içinize sinen ve iyi bir iletişim kurabileceğiniz aile hekimiyle karşılaşmaktır. Aile Hekimi değiştirmek için zaman kotası söz konusudur. 3 ay süreyle aynı aile hekiminde kalmadan yeni bir değişiklik talebinde bulunamazsınız. Aile Sağlık Merkezi’ne bir dilekçe vermeniz yeterli olacaktır.

Aile Hekimi Sorgulama

Hangi aile hekimine kayıtlı olduğunuzu veya aile hekiminizi değiştirme işlemi yapmak için aşağıda bulunan linki ziyaret edebilirsiniz.

Aile Hekiminizi Öğrenmek İçin Tıklayınız. Sisteme girişte gerekli bilgileri girince aile hekimim kim olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı