Hangi Ekmekte Kaç Kalori Var

Hangi Ekmekte Kaç Kalori Var, ekmek dediğimizde aklımıza o kadar çok çeşit ekmek geliyor ki zayıflamak için diyet yaparken hangisini tüketiyorsak özel olarak onun kalori değerini bilmek gerekiyor. O yüzden Hangi ekmekte kaç kalori var bunları aşağıda tek tek belirttik.

Kullandığınız ekmeğe göre kalori değerini bu listeden bulabilirsiniz.  Ayrıca Listenin En Sonunda Diyet Yaparken Hangi Ekmek çeşidini tüketmek daha doğru sorusunun cevabını da bulacaksınız. Bu listede sadece diyet ekmekler üzerine kalori hesaplamaları bulabilirsiniz. O yüzden Normal ekmeğin kalorisi için bu sayfayı kontrol edebilirsiniz.

Ekmekler Hakkında Listemiz Aşağıdadır. Hepsini Özenle Okumanızı Tavsiye Ederiz.

Hangi Ekmekte Kaç Kalori Var

Kızarmış Ekmek Kaç Kalori

Kızarmış ekmek, normal ekmeğe göre yarı yarıya daha düşük kalorilidir. Kızarmış ekmeğin besin değerleri düştüğü için kalori değerleri de buna bağlı olarak düşmektedir. 1 Gıramında 4 kalori bulunur. 1 Normal dilim kızarmış ekmek 37 kalori değerindedir. Normal öğünlerde tüketimi zor olsa da özellikle kahvaltıda normal ekmek yerine kızarmış ekmek yemek daha sağlıklı olacaktır. Yalnız kızarmış ekmek denilince akla kahvaltılık yağlar tereyağı reçel gibi yüksek kalorili yiyecekler gelmektedir. Bunlar yerine kızarmış ekmekle yağsız diyet peynir tüketilmesini tavsiye ederiz.

1 Dilim Kepekli Ekmek Kaç Kalori

1 Gramı 2,1 kaloridir. Bu değer ile en düşük değere sahip ekmek çeşitlerinden birisidir. Diyet yapanlar için diyet listelerinde bulunması gereken ekmek türü kepekli ekmektir. 1 Dilim kepekli ekmek kaç kalori diye sorarsanız bir diliminde ortalama 66 kalori bulunmaktadır. Normal ekmek ile tek farkı hamuruna kepek karıştırılmasıdır. Bu sayede yüksek lif oranına sahip olur. Özellikle kolesterol ve şeker hastalığı olanlar için sürekli tüketilmesi gereken ekmek çeşitlidir. Ayrıca kilo takibi yapanlar için sindirim sistemini daha hızlı çalıştırır. Kabızlık gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Metabolizma hızının artmasına yardımcı olarak günlük kalori ihtiyacınızın artmasına yardımcı olacaktır.

Çavdar Ekmeği Kaç Kalori

Çavdar ekmeğinin zayıflamak isteyenler için özel bir yanı vardır. Kan şekerinizi çok yavaş yükselttiği için uzun süre devam eden tokluk hissi yaşanmasına sebep olur. Diyet yapanlar için bulunmaz bir özelliktir. Ayrıca kepekli ekmekte olduğu gibi diyabet hastaları için de ideal bir seçim olacaktır. Gramında kepekli ekmek ile aynı kalori bulunur. 2,1 kalori değere sahiptir. 1 Dilim çavdar ekmeği kaç kalori diye sorarsanız ise diliminde 75 kalori bulunur. Çavdar besin değerleri açısından da zengin bir gıdadır. Bu sebeple cuvudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminleri bu ekmeği yiyerek tamamlayabilirsiniz.

Yufka Ekmeği Kaç Kalori

gramında 2,7 kalori vardır 1 Adet yufka ekmeği kaç kalori : 489 kaloridir. Bir normal ekmeğe göre 200-300 kalori daha düşük olmasına karşı gramaj ve doyuruculuk bakımından önermediğimiz bir ekmek türüdür. Sadece bir adet yufka ekmek 8 adet ekmek diliminin kalorisine denk bir değere sahiptir.  Genelde arasına diğer gıda maddeleri konularak yendiği için özel bir yeri olan yufka ekmeği zayıflamak istiyorsanız fazlaca tüketmemenizi öneriyoruz. Bunun yerine Çavdar yada kepek olan çeşidi tercih edebilirsiniz.

1 Somun Ekmek Kaç Kalori

Somun Ekmek kilo kontrolü yapanlar için tavsiye edilmeyecek türlerdendir. 100 Gramında 300 kaloriye yakın bulunur. Farketmeden yada bilmeden tüketmiş iseniz. Tam adetinde 642 kalori bulunur. 1 adeti 250 gr dır ve yaklaşık olarak bir dilimi ise 65 kaloridir. Kızartılarak tüketilir ise kalori değeri azalacaktır .

Lavaş Ekmeği Kaç Kalori

Lavaş Ekmeği Genelde Evlerde Çok az kullanılır fakat yine de sizlerle paylaşmak istedik. Lavaş ekmeği restoranlar da dürüm servis yapan yerlerde yada yöresel mutfaklarda çok fazla kullanılır. Bu ekmek çeşidi de kilo kontrolü yapanlar için önerilmez. Doğası gereği lavaş ekmek arasına zaten kalorisi yüksek ve bol proteinli yiyecekler ile kombin kullanıldığı için ekmeğin kalorisinden ziyade içine koyulan malzemelerin kalorisi sizi daha çok endişelendirmeli. Lavaş ekmek kalorisi gramında 1,7 kaloridir. 1 Tam Lavaş ekmeği kaç kalori derseniz 65 gr küçük adeti 103 kaloridir.

1 Dilim Tam Buğday ekmeği Kaç Kalori

Genelde Marketlerde Hazır dilimlenmiş paketler halinde satılır. O yüzden dilim hesabı yapmak daha mantıklıdır. Tam buğday ekmeği yüksek lif içerir bunun sebebi ise normal ekmek sadece buğdayın iç kısmındaki beyaz maddeden yapılır. Burası lifsiz ve buğdayın en kalorili yeri denilebilir. normal ekmeğin daha çok tercih sebebi olması bu maddenin daha lezzetli olmasıdır. Bu yüzden yıllardır marketlerde ve fırınlarda ağırlıklı olarak normal ekmek görürüz. Bu durum normal ekmeğin yüksek karbonhidrat içermesine sebep olur. Ayrıca doğal olarak buğdayda bulunan lifin bu ekmekte bulunmaması anlamına gelir. Normal beyaz ekmek yerine lifli tam buğday ekmeğini tercih etmeniz kilo kontrolü için önemlidir. 1 dilim tam buğday ekmeği kaç kaloridir : kalorisi : 65 kaloridir.

Pide Ekmeği Kaç Kalori

Pide Ekmeği Lavaş Ekmekte olduğu gibi evlerde pek bulunmaz genelde lokanta ve restoran sofralarında görmeye alışık olduğumuz bir ekmek türüdür.

Kurutulmuş Ekmek Kaç Kalori

Genelde Çorbaların üstüne katılan halk arasında kıtır ekmek olarak da anılan kurutulmuş ekmek gram olarak normal ekmeğin ortalama yarısı kadar bir kaloriye sahiptir. Kurutulmuş ekmeğin zayıflamak için kilo takibi yapanlara bir artısı şu şekildedir. Domates Çorbası gibi düşük kalorili gıdaların yanında ekmek yiyerek kalorisini arttırmak yerine üstüne atacağınız birkaç tutam kurutulmuş ekmek ile normalde ekmekten alacağınız kalori miktarını yarıya indirmiş olursunuz. Ayrıca çorbanız daha doyurucu olacaktır. Bu yöntem ile akşam yemeklerinde yediğiniz ekmek dilimi adetini azaltabilirsiniz. Kurutulmuş ekmeğin gramı 3 kaloridir. Bir tutam 7 gr kurulmuş ekmek 20-25 kalori arasında bir değere sahiptir. Çorbanızın kalorisi ile eklendiğinde ise 100 kalori gibi çok düşük bir kalori değerine sahip olacaktır.

Mısır Ekmeği Kaç Kalori

Mısır ekmeği vitamin ve mineraller açısından normal beyaz ekmeğe göre çok daha zengindir, fakat kalori olarak da bir o kadar yüksektir. Bunun sebebi yağ içeriğinin yüksek olmasıdır. Diyet yapanlar için mısır ekmeği kullanımı pek fazla önermiyoruz. Yerine daha çok lif içeren daha hafif ve düşük kalorili çeşitler tercih edilebilir. 1 Dilim mısır ekmeği kalorisi : 105 Kaloridir. Bit Tam mısır ekmeği kalorisi ise 1100 kalori civarındadır. Ve şu ana kadar yazdığımız ekmek çeşitleri arasında en yüksek kalori değerine sahip olan çeşittir.

Bazlama Kaç Kalori

1 Adet Bazlama Kalorisi 350 kaloridir. İçeriğinin %84 ü karbonhidrattan oluşur %4 oranında yağ ve geri kalan kısmını ise protein oluşturur. Bazlama Yerine Tam buğday veya kepek ekmek tercih edilmelidir. Normal ekmeğe göre çok daha lezzetli olması ve Türk kültüründe ayrı bir yeri olması onu ayrıcalıklı kılsa da zayıflamak istiyorsak bu türü tüketmemekte fayda var.

Köy Ekmeği Kaç Kalori

köy ekmeği kalorisi 1 Dilim köy ekmeği 106 kaloridir. normal ekmeklere nazaran biraz daha yüksek kalorilidir. Tüketirken buna dikkat etmenizi öneririz.

Hamburger Ekmeği Kaç Kalori

Genelde paketli halde satılan hamburger ekmeklerinin adet olarak gramı ortalama 55 gramdır. Tabi ki bu hamburger ekmeği üretici firmalarına göre değişiklik gösterebilir. Fakat hesaplama yaparken aldığınız paketin üzerinde gram bilgisini kullanarak da hesaplama yapabilirsiniz. Hamburger ekmeğinin gramı 3 kaloridir . Bir adet hamburger ekmeği kaç kalori derseniz : 165 kaloridir

Beyaz ve Kepekli Sandvic Ekmeği Kaç Kalori

Kepekli Sandvic ekmeği ile başlayalım. Nitekim kepekli olan diyet için en sağlıklı olanıdır. boyutlarına göre gramı değişeceği için kepekli sandviç ekmeğinin normal boy bir kepekli sandvic ekmeği kaç kalori derseniz kalorisi 70 kaloridir Beyaz sandvic ekmeğinin ise 136 kaloridir. Aralarındaki bir diğer fark ise kepekli olanının daha uzun süre tok tutucu özelliği ve yüksek lif oranı bulunmasıdır.

Tost Ekmeği Kaç Kalori

Tost ekmeği için normal ebatlarda 1 dilim tost ekmeği 75 kaloridir. 2 dilim ile yapılacağı için 150 kalorilik bir değere sahiptir. Ayrıca önemli bir hatırlatma yapalım diyet yapanlar için tostu yağsız yapılması önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı