Hayvanları Koruma Günü Ne Zaman?

Yaşama Hakkı

Yaşamak biz insanların hakkı olduğu kadar hayvanların da hakkıdır. Çünkü bu alemde ki her canlı ekosistemin bir parçasıdır. Hiç bir canlı yoktur ki bu canlının faydasız olduğu ileri sürülemez. Bizlerin farkında olduğu veya olmadığı birçok faydayı yerine getirmektedir. Bir dişlinin dişlerinde ki bir aksaklık nasıl bütün çarkı olumsuz etkiliyorsa ekosistemin bir halkasında ki eksiklik diğer bütün ekosistemi olumsuz yönde etkileyecektir.

Derdini Anlatmak

İnsanlar bir sıkıntısı olduğu zaman bunu açıkça dile getirmektedir. Fakat insanların dışındaki canlılar bunu söyleyememektedir. Karnının aç olduğunu, susuz olduğunu, vücudunda ki bir rahatsızlığı anlatamamaktadır. Onun için küçük bir çocuğa nasıl şefkatle bakılıyorsa bu hayvanlara da o gözle bakmak gerekmektedir. Hayvanları koruma günü tahsis ederek bir farkındalık oluşturmak gerekir. Bu günleri yarışma programlarında genel kültür sorusu olarak değil her daim onların haklarını savunma bil hassa bu gün ve haftalarda insanların daha bir ilgisini çekme konusunda güzel bir çalışma olmaktadır. Bu da 4 Ekim olarak yerine getirilmektedir.

Hayvanları Koruma Günü Ne Zaman?

4 Ekimde Olması Gereken

Hayvanlar günü olarak düzenlenen 4 Ekimde yapılması gerekenler, sadece hayvan haklarını anlatmak olmamalıdır. Dünyanın her tarafında işlenen hayvan katliamlarını dile getirmek gerekmektedir. İspanyada spor olsun diye boğaları arenada öldürmek, günah çıkarmak için tavukları duvarlara çarpmak veya horoz, köpek dövüşleri gibi vahşi olayları kınamak gerekmektedir. O canlılar insanoğlunun bir takım ihtiyaçlarını karşılamak için yaratılmışlardır. Fakat bu ihtiyaçların içerisinde onları eğlendirmek bahse konu olup para kazandırmak gibi bir maksat bulunmamaktadır.

Duyarlı Vatandaş

Duyarlı bir insan dünyanın neresinde olursa olsun bu gibi vahşiliğe göz yummaması gerekir. Onları koruma amaçlı düzenlenen bütün projelere elinden geldiği kadar katılması gerekir. Evinin penceresine balkonuna bayat ekmekleri veya küçük bir kapta su koyarak içindeki merhameti ortaya çıkarmalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir