Her Koyun Kendi Bacağından Asılır ile İlgili Kompozisyon

Her Koyun Kendi Bacağından Asılır her zaman sık sık duyduğumuz Atasözlerinden biridir. Hiç kimse, başkasının yaptığı bir davranıştan sorumlu tutulup yargılanamaz, eleştirilemez. Her insan, kendi söz ve davranışlarından sorumludur. Başkasının yaptığı kötü bir davranış bizi bağlamadığı gibi; bizim davranışlarımız veya sözlerimiz de başkasını bağlamaz. Ayrıca her insan, içine düştüğü kötü durumdan kendi imkanları ile kurtulmalıdır. İnsanlar yapıları itibari ile sadece kendisini düşünür. Bu nedenle zor bir durumda başkasına güvenerek o durumdan kurtulmaya çalışanlar hayal kırıklığı yaşayabilirler.

Her Koyun Kendi Bacağından Asılır Kompozisyon

Birinin işlediği bir suçtan dolayı başka birini kınamak, onu cezalandırmaya çalışmak son derece yanlıştır. Elbette ki çocuk yaştaki insanların eylemlerinin hesabı ebeveynlerinden sorulabilir; lakin bir yetişkinin yaşamından, fiillerinden, başkası sorumlu tutulamaz. Her koyun kendi bacağından asılır atasözü, günümüzde iki farklı anlamda kullanılabilmektedir. Birinci anlamı, birinin eylemlerinden başkasının sorumlu tutulamayacağı; ikinci anlamı ise zor duruma düşenlerin, kendi imkanları ile kurtulmaları gerektiği şeklindedir. Atalarımız tarafından söylenen bu söz genel itibariyle doğru olsa da her zaman için geçerli olduğunu söylemek, vicdansızlığa kaçmak olur. Zira kişi, sadece kendisi için var değildir. İnsan olmanın gereklerinden biri yardımlaşma, düşene el uzatmadır. Herkes sadece kendi derdine düşüp de başkasını umuruna bile takmazsa, insanlar arasında ne iletişim kalır ne de başka bir şey.

Her ne olursa olsun, insan olduğumuzu unutmamalı, düşene el uzatmayı bilmeliyiz. Her koyun kendi bacağından asılır, herkes kendi beceriksizliğinin cezasını çekmelidir diyen kişi, bir gün aynı duruma düşeceğini unutmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı