Hicri Yılbaşı Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

Hicri Yılbaşı Ne Zaman ? Kaç Gün Kaldı? Hicri yılbaşı nedir sorusunun cevabını çoğu kişi bilmemektedir. Muharrem ayının birinci gününe hicri yılbaşı denir.

Hz. Muhammed (S.A.V) miladi takvime göre 571 yılında 20 nisanda Mekke’de doğmuştur. Hz. Muhammed (S.A.V) 622 yılında Mekke şehrinden Medine şehrine hicret etmiştir. Müslümanlar için bu tarih şemsi yılbaşı olmuş, 622 yılının muharrem ayının birinci günü hicri yılbaşı olarak tanımlanmıştır.

Hicri Yılbaşı ne zaman ?

Hicri Yılbaşı 31 Ağustos 2019’dir:

Hicret Müslüman alemi için bir dönüm noktası olduğu için hicret tarihte açılan yeni bir sayfadır. Hicri yılbaşının, takvimin başlangıcı sayılmasında Hz. Ali’nin teklifi geçerli sayılmıştır. İslamiyette o günden sonra muharrem ayının birinci günü hicri takvimin başlagıcı olarak kabul edilmiştir. Hicret müslümanlar için bir milattır. Allah’a olan bağlılığın ifadesi ve O’nun peygamberine itaat ve saygının gösterilmesi anlamına gelir. Aynı zamanda hakikate, hakka ve medeniyete yapılan yolculuk olarak ifade edilir. Müslümanlar için hicret demek Allah yolunda fedakar olmak, yardımlaşmak ve insanlarla kardeş olmak anlamına gelir.

Hicri Yılbaşı Ne Zaman?

Hicri Yılbaşında Neler Yapılır?

Hicri yılbaşı Müslüman aleminde özel ve kıymetli olduğu için  Müslümanlar sevdiklerine, eş ve dostlarına hicri yılbaşı mesajları gönderirler. Müslümanlar özel günlerde birbirlerine mesaj attıklarında o günü Müslüman kişi unutsa dahi, mesaj uyarıcı nitelikte olacağı için kişinin ibadetini aksatma olasılığı azalmaktadır. Bu özel günde namaz kılınmalı, bol bol dua edilmeli ve tövbe edilmelidir. Muharrem ayında oruç tutmak da önemli ibadetler arasında yer alır. Din adamlarına göre muharrem ayının ilk gününden 10. Güne kadar oruç tutmak Allah katında faziletli bir ibadettir. İlk günden ayın 10’una kadar oruç tutamayan kişiler 8, 9, 10 tarihlerinde oruç tutmalıdırlar. Hicri yılbaşında bin defa ihlas-ı şerif okumak hayırlı olur. Tesbih namazı kılmak da yapılması tavsiye edilen bir ibadettir. Son olarak da husema namazı kılabilirsiniz. Hicri yılbaşında Kuran-ı Kerim okumak, dua etmek, Allahı ve Hz. Muhammedi anmak ve selam göndermek hayırlara vesile olmaktadır. Hicri yılbaşı ne zaman 2019 yılı için 31 Ağustos Cumartesi akşamı başlar ve 1 Eylül Pazar günü bitmektedir.

Hicri Yıl Kaç Gün?

Hicri takvim, normal miladi takvim ile aynı gün sayısına sahip değildir. 1 Hicri yıl 354 ya da 355 gündür. 12 Kameri aydan oluşur. Yani ay, dünya etrafında 12 kez döner. Yani bu durumda 1 Kameri ay kaç gün diye merak ediyorsanız, cevabı 29.5 gündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı