Hıdırellez Ne Zaman? 2018

Hıdırellez Kaç Gün Kaldı 2020?

Tarihi: 5 Mayıs 2020 Salı

Hıdırellez Ne Zaman Kutlanır?

Yaz yerini yavaş yavaş sonbahara bırakmaya başladı. Her ne kadar yazı kimimiz dolu dolu, kimimiz ise daha sakin geçirmiş olsa bile, yine de hüzünlü bir şeklide girecek olacağız sonbahara, her yazdan çıktığımız gibi. Baharın başlangıcına tanık olacağımız çeşitli yollar mevcut ama özellikle de Cemre’nin düşmesi ve aynı zamanda Hıdırellez bunlardan en önemli ikisini temsil ediyor. Zaten Cemre ne zaman düşecek konusu ile ilgili bir yazı belirtmiştik, şimdi ise Hıdırellez ile ilgili birkaç bilgi vereceğiz. Öncelikle bahsettiğimiz gibi Hıdırellez baharın başlangıcı olarak belirlenir. Baharın başlangıcı en güzel derecede kutlanır ve aynı zamanda da çeşitli etkinlikler düzenlenir. Daha geniş anlamı ile Hıdırellez nedir ve kaç gün sürer bunlara değineceğiz.
Hıdırıllez, çok uzun zamanlardan beri baharın müjdecisi olarak bilinir ve aynı zamanda da bu doğrultuda sadece bir yerde değil ülke genelinde kutlanır. Hıdırellezin diğer bir adına ise mevsimlik bayram diyebiliriz, bir mevsimi temsil ettiği için bu şekilde bir adlandırılma verilmiş. Bir diğer anlamı ise; Hıdırellez günü İlyas ve Hızır‘ın yeryüzünde buluştukları söylenirmiş. Hıdırıllez her sene belirli tarihte kutlanır, yani 5 Mayıs günü Hıdırellezin kutlanış günüdür. Tam da bu zamanlarda sıcakların başlandığı ifade edilen, en azından Hıdırelleze göre.

Hıdırellez Nerede ve Nasıl Kutlanır?

hıdırellez ne zaman kaç gün kaldı

Hıdırellez çeşitli yerlerde kutlanılır ama elbette öncelikli tercihin yeşillik mekanlar, aslında birazda ormanlık yerler olmalıdır. Her ne kadar eskilerden ateş yakılıp üzerinden atlanılsa bile, pek de eskide kalmış sayılmaz hala daha bu tarz gelenekleri sürdürenler mevcuttur. Sadece ormanlık alanlardan bahsetmemek gerekiyor aslında bu konu için; gerek su kenarları gerek ise de türbe yanları da uygun bir mekan olarak değerlendiriliyor. Ama yine de herkesin en çok kullandığı ormanlık ve yeşillik alanlar. Aslında Hıdırellezin bundan başka bir amacının daha olduğu rahatlıkla söylenebilir. Gül ağacının altına dilek dikmek veya dilek gömmek, kimileri de gül ağacına asar. Eğer o gece isteklerini bir kağıda çizer ve gül ağacına kırmızı kurdele vasıtası ile asarsanız, Hızır o isteklerinizi gerçekleştirir, bu çok eski zamanlardan gelen bir gelenektir ve herkes bir kez olsun denemiştir. Ateş yakmak da biraz buradan gelmektedir. Kişiler ilk önce dileklerini dilerler ve daha sonra ateş yakarak, dilekleri bir sene içinde gerçekleşsin diye o ateşin üzerinden atlarlar. Herkesin kendine göre, bu geceye dair birçok çeşitli anısı bulunmaktadır.

2020 Hıdırellez Ne Zaman?

Aslına bakarsanız bunlar Türkiye’nin her yöresinde normal ve bu zamana kadar süregelmiş şeyleri kapsar. Bir diğer geleneğe göre Hıdırellez akşamı bir miktar bozuk para kese ile veya tek şekilde gül ağacına asılır ve bir akşam sonra gül ağacından o para alınarak cüzdana geri konulur. Elbette bu paraya bir sene boyunca dokunulmadığı gibi, harcanmazmış çünkü bu paranın bereket getirdiğine inanılırmış. Bahsettiğimiz üzere çeşitli gelenekler mevcut. 2020 senesinde ise Hıdırellez 5 Mayıs Salı gününe denk gelmektedir.

Hıdırellez Kaç Gün Sürer ?

Hıdırellez bilindiği üzere baharın gelişinin kutlanmasıdır. Kış mevsiminin bitişi ve baharın, sıcakların başlangıcı olarak kutlanan bu gün her yıl 5 Mayıs tarihinde kutlanır. Yazımızda da belirttiğimiz gibi 2020 Yılında Hıdırellez 5 Mayıs 2020 tarihindedir. Peki hıdırellez kaç gün sürer? Hıdırellez 5 Mayıs akşamı başlayıp, 6 Mayıs akşamına kadar sürmektedir. Yani hıdırellez kaç gün sürer sorusunun cevabı Hıdırellez 2 gün sürer’dir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı