Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Hindistan cevizi yağı değişik şekillerde kullanılabilme ve günlük yaşamımızda bizlere kolaylıklar sağlama özelliğine sahiptir. Kalori kapasitesi bakımından oldukça düşük olan Hindistan cevizi yüksek potasyum kaynağıdır. Bir Hindistan cevizi dört adet muzdan fazla potasyum içermektedir. Bunun yanında sporcu içecekleri için Hidrasyon potansiyelini arttırmakta kullanılmaktadır.

Hindistan cevizinin içerisindeki su ile süt birbiri ile sürekli karıştırılmakta fakat birbirinden tamamen farklı oluşumlardır. Hindistan cevizinin sütü yeni üretilen Hindistan cevizinin içerisinde bulunan beyaz parçaların rendelenip kaynatılması ile elde edilirken, Hindistan cevizi suyu Hindistan cevizinin içinde bulunan doğal kısımdır.

Hindistan Cevizi Yağının Sağlığa Faydaları

Hindistan cevizi yağı beyin hasarları ve hastalıklarına iyi gelmekte ve hastalık oranını azaltmaktadır. Kolay bir şekilde ve sağlıklı bir şekilde kilo vermemize yardımcı olurken, kas oluşumunu arttırarak yine sağlığımızı düzenlemektedir. Enfeksiyonlara karşı mücadele etmede son derece etkili olan Hindistan cevizi yağı, karın bölgesinde oluşan yağları azaltmada da son derece etkilidir. İştah problemi çekenler için son derece iştah açıcı özelliğe sahiptir ve kalp hastalıkları riskini azaltarak kalp krizi geçirme oranımızı düşürür. İştah açma özelliğinin yanı sıra metabolizmayı hızlandırma özelliği de mevcuttur. Günümüzün en büyük problemlerinden olan saç bakımında onarıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca saçlarda oluşan kepeği önleme özelliği bakımından da kepek önleyicidir. Cildi nemlendirerek yaşlanmalara ve cildin kurumasına karşı cilt bakımında son derece etkili sonuçları vardır. Diş eti hastalıklarına kalıcı çözümler üretme özelliğinin yanında dişte oluşan çürükleri engeller. Böbrek ve karaciğerleri korurken, böbrekte oluşan taş oluşumunu engeller. Kansere karşı önleyici özelliğinin yanında kanser tedavisinde de kullanılabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları Nelerdir

Hindistan cevizi yağı bazen yemekler için yağ olarak kullanılırken bazen de saç bakımında saç toniği olarak, bazen masaj yağı olarak kullanılırken bazen de yine cilt nemlendiricisi olarak kullanılan son derece meşhur bitkisel bir şifa ve çözüm kaynağıdır. Hindistan cevizi yağı tüm dünyada kolaylıkla bulunabilecek ve dünyanın her yerine üretimden sonra dağıtımı yapılabilecek bir ürün. Üretildiği bölgelerde yerli halk arasında güneşin zararlı etkilerinden ve zararlı ışınlarından korunmak için cilt bakımı ürünü olarak kullanılır. Hindistan cevizi yağı kimyasal maddeler ve katkı maddeleri içermediğinden insanları güneş kremlerinden daha sağlıklı ve daha iyi şekilde koruyabilecek bir yağdır.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde kullanımı Nasıl Olur?

Hindistan cevizi yağı cilt bakımında çeşitli yöntemlerle kullanılabilir. Bu yöntemlerden bazıları şu şekildedir:

Dudak Koruyucu: Dudaklarımızda oluşan çatlaklar bazen endişe verici, bazen rahatsızlık verici ve bazen de utanç kaynağı olabilmekte, çözüm olarak da dudaklarımıza kimyasal kremler uygulamamıza neden olmaktadır. Bu kimyasal içerikli kremleri bazen yanlışlıkla da olsa yutma bazen de sürdüğümüz bölgede alerjik reaksiyon ya da yan etkilerinin oluşması ihtimali söz konusudur. Bu tarz dudak kremlerinden bazıları yenilebilme özelliğine sahiptir ama yine de hiç kimse bu kimyasal içerikli ürünleri yanlışlıkla da olsa yemek istemez.

Hindistan cevizi yağı, dudaklarımızı korumakta ve oluşan hasarları gidermekte etkili bir ürün olup, kimyasal içerikli ürünlerin sebep olabileceği tüm yan etkileri de sıfıra indirmiş olur. Dudaklarımıza etkisi hızlı bir şekilde olup, dudakta oluşan çatlama ya da kuruluk gibi bütün sorunlara çözüm olmaktadır.

El ve cilt bakımı: Cildimizde oluşan kuruluk ve nem ihtiyacını giderme konusunda Hindistan cevizi yağı en etkili çözümlerden biridir. Cildimizi yumuşatırken parlak ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmamızı sağlar. Aynı zamanda ellerimizde oluşan nasır ya da kabuk gibi sorunların giderilmesinde de etkili bir çözüm kaynağıdır. Ellerimizi yumuşatırken yaşlanma karşıtı önlem olarak da kullanılabilmektedir. Cildimizde oluşan bütün lekeleri giderme bakımından da leke giderici ya da leke oluşumunu önleyen çözüm olarak karşımıza çıkar.

Makyaj Temizleyici:  Kadınların günlük hayatta kullandığı makyaj ürünlerinin neredeyse tamamı kimyasal içerikli ürünlerdir. Bu kimyasal içerikli ürünleri temizlemek için de aseton gibi kimyasal ürünler kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı ise makyaj temizleme özelliği sayesinde makyajı temizlerken, makyajın içeriğindeki kimyasalların neden olabileceği etkilerin azaltılmasında da çözüm kaynağıdır.

Hindistan Cevizi Yağının Yüze Uygulanması

Yüzümüz son derece hassas olduğu için çabuk lekelenmelere ve yaşlanmalara maruz kalmaktadır. Hindistan cevizi yağı ise yüzümüzün pürüzsüz ve genç kalması için alternatif biz çözümdür ve son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Yüzümüze kullanmak istediğimiz bu ürün aşağı anlatıldığı şekilde kullanılabilir.

İlk önce yüzünüzü Hindistan cevizi yağı ile temizleyelim. Etkili bir temizlik için kullanılan yağ dairesel hareketlerle yüzümüze parmaklarımız aracılığıyla sürülür. Diğer hassas bir bölge olan boynumuza da aynı işlemi uygulayabiliriz. Akşamları bu hareketi tekrarlayarak yüzümüzü temizleyerek sabah kadar yüzümüzün dinlenmesini sağlamış oluruz. Sabah ise yüzümüzdeki yağı hafif ılık su ile yıkarız.

Hindistan cevizi yağına ilave olarak az miktarda şeker veya tuz katabilir ve yüzümüzü bu karışımla yıkayabiliriz. İçerisinde bulunan şeker veya tuz tortuları yüzümüzdeki tüm siyah nokta veya kirleri temizlemede etkili olacaktır. Hindistan cevizi yağları oda sıcaklığı altında kolaylıkla donma özelliğine sahip olduğundan, yemek kaşığı içerisindeki bir miktar yağ hafif ısıya maruz bırakılarak kolayca erimektedir. Elimize sürmek istediğimiz de ise donmuş olan yağdan azıcık almamız yeterli olacaktır. Çünkü elimize temas ettiği anda vücut ısısı ile donmuş olan yağ kolaylıkla erimektedir.

Marketlerde veya kozmetik mağazalarında satılan binlerce ürüne karşılık, Hindistan cevizi yağı tamamen doğal içerikli bir cilt bakımı ve sağlık malzemesidir. Sağlıklı bir cilt veya vücut için kolaylıkla elde edebileceğimiz bu ürün sayesinde etkili ve kalıcı çözümler üretirken, vücudumuza zararlı olan kimyasal içerikli ürünlerden de vücudumuzu korumuş oluruz. Alternatif tıp ve bitkisel kaynaklı ürünlerin rağbet gördüğü günümüzde Hindistan cevizi yağı da gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı