HİV (Aids) Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

Edinsel bağışıklık yetmezliği olarak da bilinen HİV virüsü AIDS’e yol açar. Virüs vücuda girdikten sonra vücudun bağışıklık sisteminin çökmesine neden olur. Bu neden ile HİV virüsü kişilerin hastalıklara karşı direnç göstermesini engeller. Biz de bu yazımızda en çok merak edilen sorulardan bir tanesi olan aids belirtileri ne zaman başlar konusunu ele aldık.

HİV Virüsü Belirtileri

Aids Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Virüsün kendine özgü herhangi bir belirtisi bulunmuyor. Bu nedenle kişi virüsü aldıktan sonra durumu fark etmeyebilir. Yüksek ateş ve boğaz ağrısı gibi pek çok kişide görülebilecek basit belirtileri bulunuyor. Bunun yanı sıra ciltte kızarıklık ve deri dökülmeleri de Aids belirtileri arasında yer alıyor.

HİV (Aids) Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

Aids Ne Zaman Belli Olur?

HİV virüsü vücuda girdiği andan itibaren kendini belli etmez. Bu da hastalığın ortaya çıkış sürecini uzatır. Peki, HİV belirtileri kaç günde ortaya çıkar? Tam olarak belirtiler virüsün vücuda girişinden 2 ile 3 hafta içinde gözlenmeye başlanır.

AİDS’li Kadın Nasıl Anlaşılır?

Virüs kadınlarda yorgunluk ve depresyona sebep olsa bu durum hastalığın anlaşılması için kesin bir veri değildir. Aids’li bir kadının durumu ancak yapılacak olan bir test ile ortaya çıkarılabilir. Yani dışarıdan yalnızca göz ile taşıyıcı birisi olup olmadığını anlamanız çok mümkün değildir.

HİV Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bağışıklık sistemini çökerttiği için en ufak bir soğuk algınlığını dahi atlatmaya izin vermeyen bu hastalık kan yolu ile ya da cinsel yol ile bulaşır. Bu neden ile tek eşlilik ya da cinsel birliktelikte kondom kullanımı oldukça önemlidir.

HİV Pozitif Ne Kadar Yaşar?

Dünya genelinde milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan bu hastalığa yakalanan kişiler illa ki hasta görünümünde olacak diye bir kaide söz konusu değil. Hastaların yaşam süreleri ise hastaların kişisel hikayelerine göre değişiyor. Kimi hastalar uzun yıllar AIDS olduğunu bilmeden yaşayabiliyor.

HİV Virüsünün Tedavisi Bulundu?

Tıptaki gelişmeler sayesinde virüsün tam olarak çözümü bulunmasa da virüsü yavaşlatmak artık mümkün oluyor. Doktor kontrolünde olan kişilerin daha kaliteli yaşaması yeni gelişmeler ile sağlanabiliyor.

HİV Ne Zaman Belirti Verir?

Virüs vücuda girdikten birkaç hafta sonra kilo kaybı, öksürük ve ağız içi yaralar şeklinde belirti vermeye başlar.HİV (Aids) Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

HİV Taşıyıcısı Belirtileri

HİV taşıyıcısında belirtiler bazen kendini göstermeyebilir. Hasta uzun süre kendini iyi hissetse de bir süre sonra yüksek ateş, halsizlik kronik yorgunluk gibi şikayetler kendini göstermeye başlar.

Aids’ten korunmak için ne yapılabilir?

Cinsel yollarla veya kan yoluyla bulaşan aidsten korunmak için tek eşlilik oldukça önemlidir. Tasvip etmemekle birlikte eğer tanımadığınız kişilerle kaçamak ilişkiler yaşıyorsanız, ilişkilerde kondom kullanımı şarttır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı