Hostes Olmak İçin Hangi Liseye Gidilmeli?

Havayolu şirketlerinde kabin memuru yani hostes olmak, günümüzde özellikle genç bireylerin rağbet ettikleri bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle, çalışma hayatı hakkında düşünmeye başlayan, kariyer planlamasını yavaş yavaş oluşturmaya başlayan genç bireyler, hostes olmak için hangi liseye gidilmeli diye araştırma yapmaktadırlar. Açıkça ifade edilebilir ki; bu meslek için tercih sebebi olacak herhangi bir lise türü bulunmamaktadır.

Havayolu şirketlerinde, hostes olmak için mezun olunması gereken bir üniversite, üniversitenin bölümü ya da lise türü bulunmamaktadır. Dolayısı ile havayolu şirketlerinin açmış olduğu hostes alım ilanlarındaki gerekli koşulları sağlayan herkes hostes olabilmek için başvuruda bulunabilmekte, eleme aşamalarını geçtikleri takdirde hostes olabilmektedirler.

Hostes Olmak İçin Gerekli Olan Eğitim Durumu Nedir?

Her havayolu şirketinin açtığı hostes alım ilanları farklılık göstermektedir. Buna bağlı olarak, her havayolu firması, hosteslik ilanlarında farklı eğitim durumlarını ön koşul olarak belirlemektedir. Kimi havayolu firması lise mezuniyetini hosteslik başvurusu için yeterli görürken, kimi havayolu firması da en az ön lisans düzeyinde mezuniyet sahibi olan kişilerin başvurularını almaktadır. Hostes olmak için hangi liseye gidilmeli sorusu da burada önemini kaybetmektedir. Yani, en az ön lisans mezuniyetini ön koşul olarak arayan havayolu firmasının ilanlarına, lise mezunları başvuruda bulunamamaktadır.

Hostes Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Hostes olmak için plan yapan genç bireylerin, hostes olmak için hangi liseye gidilmeli sorusu yerine hostes olmak için gerekli olan şartlar nelerdir diye araştırma yapması gerekmektedir. Havayollarının geçmişteki hostes işe alım ilanlarına bakıldığında, en az ön lisans düzeyinde eğitim almış olmanın gerektiği göze çarpmaktadır. Bu nedenle, hostes olmak isteyen genç bireyler daha çok firmanın iş ilanına başvurabilmek için ön lisans düzeyinde eğitim mezuniyetine sahip olmalıdır. Havayolu şirketleri, eğitim koşulu dışında daha birçok şartı, hostes adaylarında aramaktadır. Bu şart ve koşullar yine havayolu şirketine göre farklılıklar gösterebilmektedir fakat her havayolu şirketinin, hostes adaylarında aradığı özellikler benzerdir. İşte o şartlar:

  • Hostes olmak için başvuracak olan adayların T.C vatandaşı olması
  • Adayların Adli Sicil Kaydı’nın temiz olması ve Adli Sicil Kaydı Arşivi’nin bulunmaması
  • Uçuşa engel olabilecek sağlık sorunlarının olmaması
  • Kadın adayların 160-180 cm, erkek adayların 170-190 cm boy aralığında olması
  • Tüm adayların, boy ve kilo endeksinin uygun olması
  • Adayların, üniforma giyildiğinde açıkta kalacak olan vücudunun bölümlerinde gözle görülebilecek herhangi bir yara izi, belirgin leke ve dövmesinin olmaması

Yukarıda detaylandırılan temel şartlar pek çok havayolu şirketinde öne çıkan hostes olma koşullarıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı