Hostes Pilot İlişkisi Yasak Mı?

Hostes ve pilot olanların ya da olmayı düşünenlerin akıllarına gelen konulardan bir tanesi hostes pilot ilişkisi olmaktadır. Hostes ve kaptan ilişkisi, herhangi bir kural ya da etik içerisinde yasak olan bir durum değildir. Fakat her havayolu şirketinin, kendi özel kuralları vardır. Bu kurallar içerisinde aynı kurum içinde çalışanların ilişki ya da evlilikleri konusunda kendilerini bağlayıcı bir kuralı yoksa hostes kaptan ilişkisi ve evlilikleri, mesleğe aykırı bir durum değildir. Sonuç olarak bu ikili ilişkilerin yaşanmasında engel olabilecek bir kural bulunmamaktadır.

Hostes Pilot İlişkisinin Zorlukları

Havacılık sektörü, diğer sektörlere göre oldukça yoğun tempolarda çalışmayı gerektiren bir sektördür. Bu sektörde çalışan kişilerin, iş yoğunlukları oldukça fazladır. Her ne kadar uçuş süreleri ve günleri belli bir kurala göre işliyor olsa da uçuşların günleri ve saatleri genellikle bu mesleğin zorlukları arasında sayılmaktadır.

Hostes pilot ilişkisi bakımından meleğe bakıldığında; hostesler ve kaptanların tatil günleri diğer meslekler gibi hafta sonları izin kullanılmasını pek mümkün kılmamaktadır ve ayrıca genel olarak diğer meslekler gibi çalışma saatleri sabah ve akşamüstü saatleri arasında değil; uçuşların gerçekleşeceği saatlere göre düzenlenmektedir. Dolayısı ile hostes kaptan ilişkisi ve evliliği içerisinde olanların, diğer çiftler gibi birlikte ortak vakit geçirebilecekleri zaman dilimi pek bulunamamaktadır. Çünkü uçuş saatleri, gece yarıları ya da sabaha karşı olabilmektedir. Bu durumda, bu ilişki türü birlikte vakit geçirilebilecek zamanı kısıtlamaktadır. Ayrıca, havacılık sektöründe, resmi tatil günleri içinde de çalışılmaktadır. Bu sebeple, resmi tatillerde de çiftlerin bir araya gelemeyip uçuşlarda olabilmesi söz konusudur.

Hostes Pilot İlişkisinin Avantajları

Havacılık sektörü, yoğun bir çalışma temposu içerisinde işleyen bir sektördür. Bu nedenle, bu sektörde çalışan kişilerin sosyal hayatları da mesleklerine göre şekillenmektedir. Hostes pilot ilişkisi bu yoğun çalışma temposu anlamında uyumlu kişilerin bir araya gelmesi anlamına gelmektedir. Bu sektörde çalışan kişiler, birbirlerinin çalışma tempolarına anlayışla yaklaşabilirler ve dolayısı ile çalışma hayatı nedeni ile ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçilmiş olur.

Hostes kaptan ilişkisi ve evlilikleri, aynı havayolu şirketinde çalışan kişiler arasında yaşanıyorsa çalışma saatleri genellikle birbiri ile uyumlu olarak firma tarafından planlanabilmektedir. Bu sayede çiftler, birlikte daha çok vakit geçirme imkânı bulabilmektedir.

Hostes kaptan ilişkisi, havayolu firmalarınca yasaklanan bir durum değildir bu nedenle bu ilişkilerin yaşanmasının önünde engel teşkil edebilecek bir herhangi bir durum yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı