Hostesler Dövme Yaptırabilir Mi?

Kabin memurluğu yani halk arasında yaygın kullanılan ismi ile hosteslik, günümüzde oldukça fazla başvuruda bulunulan meslekler arasında yerini almaktadır. Bu meslek, genel olarak diğer mesleklere göre kişi özelliklerine daha çok önem vermektedir ve bu nedenle havayolu şirketlerinin, başvuruda bulunacak olan kişilerde aradığı bazı belli başlı koşullar bulunmaktadır. Hostes olmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan bir tanesi hostesler dövme yaptırabilir mi sorusudur.

Hostesler, havayolu şirketlerinin açmış olduğu ilanları incelediklerinde, çeşitli bedensel ve sağlıksal şartların da yer aldığını görmektedir. Bunlar içerisinde, bedene yapılan dövmeler de bulunmaktadır. Bu noktada, vücudunda dövme olan ya da yaptırmayı düşünen hostes adayları, hostesler dövme yaptırabiliyor mu diye araştırma yapmaktadırlar. Bu konuda, kesin olan cevap şudur ki; havayolu firmasının kabin memuru üniforması giyildiğinde, açıkta kalan vücudun parçalarında dövme ile beraber herhangi bir izin, yara izinin, belirgin lekenin ve piercingin olmaması gerektiğidir.

Hostes Adayları Dövme Yaptırabilir Mi?

Havayolu şirketlerine, hostes olmak için ilk defa başvuru yapacak olan adayların özellikle dövme sahibi olan adayların aklına hostesler dövme yasağı sorusu gelmektedir. Ne yazık ki, hostes adaylarının dövme ve leke sahibi olması dezavantajlı bir durumdur. Çünkü havayolu şirketleri, ilanlarına başvuru yapan binlerce aday arasında bazı kurallara göre eleme yapmak zorundadır. Çeşitli yabancı dil yetkinliklerine sahip kişilerin başarılı olmasından sonra yapılan fiziki muayene ve mülakat aşamalarında da elemeler gerçekleştirilmektedir. Bu elemelerde, adayların dövme sahibi olması, eleme nedeni olarak karşılarına çıkabilmektedir.

Genel olarak havayolu şirketlerinin tümü, hosteslerin üniforma giymelerinden sonra açıkta kalan vücudun bölümlerinde dövmenin olmamasını ister, bununla birlikte yara izlerinin, belirgin doğum lekelerinin, piercing uygulamalarının ve ameliyat izi gibi izlerin de gözükmesini istemezler. Bu sebeple bu alanlarda leke, iz, dikiş ve dövme sahibi olanlar işe alım sürecinde elenebilmektedir.

Hostes Olarak Çalışanlar Dövme Yaptırabilir Mi?

Hostesler dövme yapabilir mi sorusunun cevabını arayan bir kitle de, hostes olarak çalışanlardır. Hostesler, üniforma giydiklerinde dışarıdan bir gözle görülmeyecek yerlerine dövme yaptırabilmektedirler. Çünkü hostesler, işe alım süreçlerini çoktan atlatmış durumdadırlar ve işlerinden çıkıp tekrardan hosteslik için bir mülakata girmedikleri müddetçe bir daha fiziki muayeneye girmek zorunda kalmayacaklardır. Bu nedenle, dışarıdan görülmemesi şartı ile hostesler bedenlerine dövme yaptırabilmektedirler. Aynı durum piercing için de geçerli olmaktadır. Hostesler, yüzlerine, kulaklarına ve ellerine yaptırmadıkları sürece örneğin göbeklerine piercing yaptırabilmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Benim kolumda dövmem var boğazımda bir yıldız var ama gömlek fular falan takınca görünmüyor kısa kollu forma giymeyene kadar da kolumdaki görünmez bu yüzden hostestlik yapabilir mym

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı