Hostesler Günde Kaç Saat Uçuş Yapar?

Çalışma şartlarının kolay olmamasıyla beraber, hostesler günde kaç saat uçuş yapar sorusuna net bir cevap bulamıyoruz çünkü çalışma saatleri haftalık ya da aylık olarak belirleniyor. Maksimum çalışma süresi haftada 30 saati geçmemesi gerekiyor. Ancak mesai saatleri ile 56 saat olabilir. Aylık olaraksa, 80 ila 110 saat oluyor ve 110 saati geçmemesi gerekiyor. Gerek çalışma saatleri, gerek ise istenilen şartlar bakımından oldukça zor bir meslek olan hostesliğin bu dezavantajlarının yanında mesleği çekici kılan avantajları da vardır.

Mesleğin Avantajlı Yanları Nelerdir?

Öncelikle hem çalışıp para kazanırken, bir yandan da seyahat ediyor olacaksınız. Yeni yerler, yeni ülkeler, yeni kültürler tanıyacak hatta yeni diller öğreneceksiniz. Ciddi anlamda gözlem yeteneğini arttıran bir iş olan hosteslik de insan ilişkileri konusunda kendinizi geliştirirsiniz ve empati yeteneğiniz artar, insanlara yardım etme tutkusu kazanırsınız ve insanlara karşı iyi olmayı öğrenirsiniz. İnsan ilişkileri ve yeni insanlar yeni kültürler tanıma konusunda hosteslik size sunulmuş en iyi mesleklerden biridir.

Hostesler günde kaç saat uçuş yapar sorusu ise boşta kalan bir sorudur çünkü meslekte belirli tatil günleri yoktur. Farklı bir planlama vardır örneğin 3 gün çalışıp 2 gün dinlenebilirsiniz ya da bu rakamlar değişir. Bu yüzden günlük olarak değil de haftalık ve ya aylık belirli rakamlar vardır. Bu yönden her gün sabah akşam mesaisi belli olan işlere göre de daha avantajıdır.

Peki, Hosteslik Nasıl Bir Meslektir? Kimler Bu Mesleğe Uyar?

Öncelikle kesinlikle bu iş için ideal seviyede dil bilmeniz gerekiyor. Fizik de bu meslek için oldukça önemli, boy ve kilonuzun uyumlu olması gerekiyor. İnsanlarla sürekli iletişim halinde olunduğundan, canlı ve aktif olunması gereken bir iştir. Karşınızda ki insanı anlayabilmeli onunla iyi konuşabilmeli ve ona detaylı bilgili doğru ve anlayacağı şekilde söylemelisiniz. Bu yönden adayların diksiyonu iyi olan, kendine güvenen, iyi iletişim becerisi olan kişiler olması tercih edilir. İşe başlamadan önce başvuru sırasındaki sağlık kontrollerinden geçen adaylar işe alındıklarında yaklaşık bir buçuk ay kadar bir eğitimden geçerler.

Bu eğitimde hem dillerini geliştirir hem de işlerini daha iyi yapabilmeleri ve yolcu memnuniyeti için birçok şey öğrenirler. Servis yapmak, yemekler hakkında sunum yapmak gibi istedi eksiksiz öğrenmeleri gerekir. Hostesler günde kaç saat uçuş yapar derseniz net cevap yoktur, saatleri haftalık-aylıktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı