Hostesler Hangi Pasaportu Kullanır?

Yazımızda hostesler hangi pasaportu kullanır? Sorusuna cevap bulacaksınız aynı zamanda bu pasaport için gerekli belgeler neler? Sorusuna cevap bulacaksınız. Keyifli okumalar.

Öncelikli olarak değineceğim konu pasaport nedir? sorusunun cevabı olacak. Ülkemiz içerisinde nasıl ki işlerimizi nüfus cüzdanı (kimlik) ile hallediyorsak yurt dışına iş, gezi ya da herhangi bir nedenle çıktığımızda pasaportumuz bizim kimliğimiz olacaktır. Bu pasaportlar vatandaşı olarak bulunduğumuz ülkeyi, temel bilgilerimizi ve iş, gezi vb. nedenlerle çıktığımız ülkenin istediği bilgileri, detayları toplu halde barındırır. Ülkemizde toplamda dört farklı pasaport türü olmakla beraber, her pasaport türünün kendine özgü rengi ve bu rengin de kendine özgü şartları bulunmaktadır. Hostesler hangi pasaportu kullanır? Sorusunun cevabını da hizmet pasaportu (gri) olarak verebiliriz. Öncelikle diğer pasaportları inceleyelim ardından hizmet pasaportu (gri) konusunu biraz açalım.

Umuma mahsus pasaport (bordo): Türkiye Cumhuriyeti ve K.K.T.C vatandaşları herhangi bir özel durumları yoksa bu pasaporta sahip olurlar. Standart harç ücreti öderler. Alındığı kurumlar içişleri bakanlığı, yetki verilmiş valilikler olarak bilinir. Yurt dışında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti konsolosluğuna giderek sahip olabilirler.

Hususi pasaport (yeşil): Devlet kademelerinde görev yapan ve belirli derecelerde bulunan kişilerin elde edebildiği pasaport türüdür. Sıkı şartlara sahiptir, her başvuran devlet memuru elde edemez. Kıdem derecenize göre alıp alamayacağınız belirlenir. Sadece il emniyet müdürlüklerinden alınır.

Diplomatik pasaport (siyah): Başta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) üyeleri olmak üzere, bakanlar, valiler, orgeneral, büyükşehir belediye başkanları gibi üst düzey devlet yetkililerinin elde edebileceği pasaport türüdür. Pasaportu elde etmek için kişinin bizzat başvurması gerekir. Aradıkları en keskin şart aktif görev şartıdır.

Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)

Hostesler hangi pasaportu kullanır? Sorusu cevabı da bu paragraftadır.

Kişi bulunduğu devlet dairesinde yeşil renkteki hususi pasaportu veya siyah renkteki diplomatik pasaportu alamıyor ise ve de yurt dışında bir görev amacı ile seyahat ediyorsa bu kişi hizmet pasaportu yani gri pasaport sahibi olur. Bu pasaportu elde etmek için gerekli işlemleri kapsamında bulunduğunuz devlet daireleri tarafınca halledilir. Yaş vb. gibi şartları yoktur. Kurumun açıklaması yeterlidir. Ayrıca ek olarak hizmet pasaportu almış kişilerin aileleri de başvurarak bu pasaport türüne hak kazanabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı