Hosteslerin Boy ve Kilosu Kaç Olmalıdır?

Hosteslik, geçmişte olduğu gibi son yıllarda da ülkemizde oldukça ilgi gören meslekler arasında yerini almaktadır. Hostes olmak isteyenler, kariyer planlamalarını lise çağlarının sonundan itibaren yapabilmektedirler çünkü hosteslik ilanlarının hepsinde olmasa bile bir kısmında, hostes alımlarında lise mezunlarının da başvuruda bulunabileceği bilgisi yer almaktadır. Dolayısı ile hosteslik mesleği, herhangi bir üniversite eğitimi gerektirmeyen, lise mezuniyeti ile birlikte başvurulabilen bir meslektir.

Bu meslekte, başvuru gerçekleştirecek olan adayların taşıması gereken birçok şart ve koşul bulunmaktadır. Bu koşullardan bir tanesi; hosteslerin boy ve kilosudur. Hosteslerin boy ve kilosu kaç olmalıdır sorusu, hostes olmayı planlayan kişilerce sıklıkla araştırılmaktadır.

Havayolu firmalarının, hostes alımlarında kişilerin sahip olması gereken boy ve kilo oranını net olarak belirlemektedir. Her havayolunun ilan metinlerinin ve arayışlarının farklı olabileceğini göz önüne alarak genel olarak boy konusunda; kadın adayları için minimum 1.60 cm, erkek adaylar için ise minimum 1.70 cm boy şartı aradığını söyleyebiliriz. Kişilerin sahip olması gereken bu minimum boy ölçüleri dışında maksimum sahip olabilecekleri boy ölçüsü de belirlenmiştir ve bunlar kadın adaylar için; 1.75 cm, erkek adaylar için 1.90 cm’dir.

Havayolu şirketleri, hostes alım ilanlarında belirtmemiş olsa da kilo konusunda da adaylara sınırlamalar getirmektedir. Bu kilo sınırlamasının boydaki gibi netliği bulunmamaktadır, çünkü her bir bireyin boyuna göre ideal vücut ağırlıkları değişkenlik göstermektedir. Dolayısı ile her bir adayın kilo durumu boyuna göre belirlenir.

Havayolu Şirketleri Hostes Adaylarının Boy ve Kilolarını Nasıl Ölçümler?

Havayolu şirketleri, açmış oldukları hostes alım ilanlarına başvuruda bulunan adayların içinden, ön koşulları sağlayan adayları tercih ederek bir sonraki aşamaya geçirir. Bu aşama, adayların yazılı sınava girmesi, mülakatlara girmesi ve bu görüşmeler sırasında havayolu şirketinin oluşturmuş olduğu kurullar tarafından boy kilo ölçümüne girmesidir. Hosteslerin boy ve kilosu kaç olmalıdır sorusunun cevabı buradaki kişilerin sahip oldukları boya göre belirlenmektedir. Yapılan ölçümlerde kişilerin boy ve kilo endeksleri hesaplanır, gerekli şartları sağlayan adaylar bir sonraki aşamaya geçirilirken, bu koşulu sağlayamayan adaylarla görüşmeye son verilir.

Hosteslerin boy ve kilosu kaç olmalıdır sorusunu soran kişileri bu hesaplamayı kendileri de yapabilmektedir. Her ne kadar havayolu şirketlerinin hesaplama formülleri ile bire bir aynı olmasa da bu hesaplama şekli de benzer sonuçları vermektedir. Buna göre: kişiler boylarından 100 çıkardığında kalan sonuca göre kilo oranını hesaplayabilmektedir. Erkekler için, boylarında 100 çıkartılması ile kalan sonucun en fazla 5 fazlası ve en fazla 20 eksiği olabilmektedirler. Örneğin; 1.80 cm boyuna sahip olan erkek birey, en fazla 85 kilo ve en az 60 kilo ağırlığında olmalıdır. Kadınlar ise en fazla 2 ve en fazla 20 kilo eksik olabilmektedir. Örneğin; 1.75 cm boyuna sahip olan kadın birey, en fazla 77 kilo ve en az 55 kilo ağırlığında olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı