Hosteslik Kursları İş Garantisi Veriyor Mu?

Günümüzde, en çok tercih edilen ve başvuruda bulunulan mesleklerden biri kabin memurluğu mesleği yani hostesliktir. Havayolu şirketleri, hosteslik alım ilanlarında çeşitli şart ve koşulları sağlayıp taşıyan kişileri, belli bir sınava ve mülakata almaktadırlar. Ve bu aşamaların başarılı sonuçlanması durumunda kişiler, hava yolları şirketlerine hostes olarak istihdam edilirler.

Fakat günümüzde, hosteslik için gerekli eğitimleri vermekte olan, sınav ve mülakatların başarılı bir şekilde geçilmesine katkıda bulunan çeşitli kurumlar bulunmaktadır. Hostes olmak isteyen kişiler bu kurumlar hakkında araştırma yapmakta ve hosteslik kursları iş garantisi veriyor mu diye sormaktadır. Bu sorunun cevabı, eğitim veren kuruma göre değişiklikler göstermektedir.

Havayolu şirketlerinin, hosteslik alımları bazı şart ve koşullar çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bu şartlar; başvuru için genel şartlar ve başvuruda bulunacak olan kişinin sağlık ve fiziki koşulları adı altında ikiye ayrılmaktadır. Hosteslik için genel şartlar; T.C vatandaşı olmak, 18 yaş sınırını aşmış olmak, kişilerin Adli Sicil Kaydı Arşivi’nin bulunmaması olarak sıralanmaktadır. Bu ön genel şartları sağlayan kişiler, havayollarının açmış olduğu ilanlara başvuruda bulunabilmekte; sınav ve mülakatlarına katılma hakkı kazanmaktadır. Bu noktadan sonra yapılacak olan sınav ve mülakatlar için hosteslik kursları, başvuruda bulunacak olan adaylara eğitim verme hizmeti ile karşımıza çıkmaktadır.

İş Garantisi Veren Hosteslik Kursları

Hosteslik kursları iş garantisi veriyor mu sorusunun yanıtı, eğitim alınan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Bazı hosteslik eğitim kurumları, havayolu şirketi ile anlaşmalı olan eğitim kurumu olarak hizmet verirler ve kendilerinden eğitim alan kişilerin, başarılı olması sonucunda, kurs bitiminde söz konusu havayolu şirketinde hostes olarak istihdam edilirler.

İş garantili hosteslik kursları, katılımcılarına İngilizce ve Kabin Memurluğu Temel Eğitimi adı altında iki farklı eğitim verirler. Öncelikle, kurs alan kişiler Avrupa Dil Portfolyosu standartlarına uygun olarak İngilizce eğitimi alırlar ve aynı zamanda mesleki İngilizce eğitimi de görürler. Kişilerin bu eğitimlerde başarılı olması sonucunda, kabin Memurluğu Temel Eğitimi alması mümkün olur. Tüm eğitim sürecini başarılı bir şekilde sonlandıran adaylar, söz konusu olan havayolu şirketinde hostes yani kabin memuru olarak istihdam edilir. Dolayısı ile hosteslik kursları iş garantisi veriyor mu sorusunun cevabı evettir.

İş Garantisi Vermeyen Hosteslik Kursları

Ülkemizde faaliyet gösteren kimi hosteslik kursları iş garantisi vermemekte, sadece havayolu şirketlerinin yapacağı sınav ve mülakatlara karşı kişileri hazırlamaktadır. Bu eğitim kurumlarında verilen dersler, iş garantili hosteslik kursu veren kurumların dersleri ile benzerlik göstermektedir. İngilizce eğitimi, mülakatın başarılı sonuçlanmasına dair ders veren kurumlar, istihdam garantisi sunmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı