Hukuk Devleti Günü Ne Zaman?

Hukuk devleti günü ne zaman? Sorusu, belli kitleler tarafından merakla sorulan ve cevabı arama motorlarında aranan sorulardan bir tanesidir. Hukuk devleti günü ne zaman? Sorusunu soran kişiler, genel olarak bu soruyu sadece hukuk devleti gününü öğrenmek için değil aynı zamanda hukuk devleti kavramını da öğrenmek amacıyla sormaktadır.

Ayrıca hukuk devleti gününün neden hukuk devleti günü olduğu da merak edilen sorular arasındadır. Bu yazımızda bu sorulara cevap bulmaya çalışacağız ve hem sebepleri hem de sonuçlarıyla bir nevi rapor niteliğinde, bilgilendirici bir yazı ortaya koyacağız.

Hukuk devleti günü ne zaman? Sorusuna net ve kesin bir tarihle cevap vermek gerekirse 5 Mart tarihini söyleyebiliriz. Bu kavramın ortaya çıktığı tarihi belirtmek gerekirse hukuk devleti günü olarak bilinen bu terim, 5 Mart 1868 tarihinde ortaya çıkmıştır. Hukuk devleti günü ne zaman? Sorusuna bu gün ve tarih ile cevap verdikten sonra bu günün hangi olaydan sonra kutlandığını veya öne çıktığını vurgulamak yerinde bir tercih olacaktır.

Hukuk Devleti Günü Ne Zaman?

Hukuk devleti günü, idari yargı ve adli yargının birbirinden ayrılmasını kutladığımız ya da böyle bir gün oluşturarak dikkat çektiğimiz özel bir gündür. 5 Mart 1868’de olan bu olaydan sonra, her sene 5 Mart günlerinde hukuk devleti günü kutlanmaktadır ve bu güne dikkat çekilmektedir.

Hukuk Devleti Günü Ne Zaman?

Hukuk devleti ne zaman? Sorusunun da içinde belirttiğimiz hukuk devleti kavramı, her devletin veya her milletin oluşmasında, hak ve özgürlüklerin korunmasında, devlet ve vatandaş arasında bir denge kurulmasında temel taşı oluşturan bir terimdir.

Kanun devletinden oldukça farklı olan hukuk devleti, insan hak ve özgürlüklerini en üste koyan, uluslararası temel hak ve özgürlükleri konu alan evrensel anlaşmaları kaynak alan ve kuvvetler ayrılığı temelinde bir devletin yapılanmasını sağlayan çok önemli bir kavramdır.

Demokratikleşme sürecinde kuvvetler ayrılığının altyapısını oluşturan ve kuvvetler ayrılığının da hem sebebi hem de sonucu olan hukuk devleti kavramı ve hukuk devleti günü ne zaman? Sorularının cevabı, belirttiğimiz nedenlerden dolayı oldukça önemlidir.Yeni yazılarımızda bu ve buna benzer konularda yeni yazılarımızda sizlere bilgilere aktarmaya devam edeceğiz.

Dünya Hukuk Günü Ne Zaman?

Dünya hukuk günü  ilk olarak 1967 yılında kutlanmaya başlanmıştır.  Dünya Hukuk Günü, adaletli ve demokratik bir devlet anlayışını benimsemiştir. Peki dünya hukuk günü ne zaman? Dünya hukuk günü 10 Temmuz’dur. Yani her yıl 10 Temmuz’da kutlanmaktadır.

Hukuk Nedir?

Hukuk Türk Dil Kurumu’nda belirtilen anlamı ile; “Toplumu düzenleyen ve devletin yaptırım gücünü belirleyen yasaların bütünü, tüze” demektir. Bildiğimiz üzere ülkemiz Türkiye de bir hukuk devletidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı