İçerisinde Şeker Bulunduran Besinler

İçerisinde Şeker Bulunduran Besinler, kilo almamıza etki eden şeyler sadece belirli konsept deki besin grupları olmayabileceği gibi bir çok besin grubunda da aynı şekilde içerisinde gizli şeker barındıran besin maddeleri ile de sık sık karşılaşmaktayız. Peki içerisinde şeker bulunduran besinler nelerdir?

Yoğurtlu karışımlar

Tam bir protein ve kalsiyum kaynağı olan yoğurt pul biber vb. maddeler ile karıştırıldığında zayıflamaya etki edici bir besin kaynağı olmaktadır. Lakin yoğurdu farklı şeker içeren besinler ile karıştırdığımızda ise o vakit yoğurt bizlere kilo aldırıcı etki yaratır.

Yulaf Ezmesi

Tam bir lif kaynağı olan yulaf ezmesi oldukça sağlıklıdır. Paket başı ortalama olarak 10-15 gram şeker içeren yulaf ezmesi tüketildiğinde sizlere kalori olarak geri dönmekte.

İçerisinde Şeker Bulunduran Besinler

Makarna için hazırlanan sosları

İçerisinde 6 ila 12 grama kadar şeker maddesi içeren makarna sosları tuzlu ve tatlı olarak hazırlanmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde kadınlar için günlük 100 kaloriye eşit 6 çay kaşığı şeker erkekler için ise 150 kalori 9 çay kaşığına eşit oranda şekerden daha fazlasının tüketilmemesi ön görülüyor. Şeker hayatımızda çok fazla alındığında hastalıklara yol açabileceği gibi aynı zamanda da kilo alımını tetiklemektedir.

Salata Sosları

Sağlıklı beslenme ve formumuzu koruma adına sürekli olarak ana öğünlerde ve ara öğünlerde mutlaka soframızda salata bulundururuz. Lakin sosla buluşturulan salatalar bizler için 5 ila 7 gr arasında şeker içermektedir. Bunun yerine genellikle ev yapımı sirke ve yağ sosu kullanmamız daha verimli olacaktır.

Kahvaltı

Kahvaltı zamanı bizler için en düşük kalori oranını aldığımız süreçtir. Bu süreç içerisinde tükettiğimiz besinleri kalori ve şeker kaynağı bakımından iyi değerlendirmeli ve kahvaltı dahilinde tüm öğünlerde beyaz ekmek tüketiminden uzak durarak tam buğdaylı ekmek yada kepek ekmeği tüketimine özen göstermeliyiz.

İçerisinde Şeker Bulunduran Besinler

Enerji İçecekleri

Enerji arttırma özelliğine sahip olan içecek maddelerinin porsiyon başı 25 gram şeker içerdiğini biliyor musunuz? Kafein maddesi içeren enerji içecekleri bizler için oldukça verimli bir içecek olurken aynı zamanda kilo alımına da etki etmektedir.

Paketli Meyve Suları

Her şeyin sağlıklısı evde yapılan ve organik ürünler olduğu gibi bu alanda da yine aynı buluş ile karşılaşmaktayız. Paket meyve suları porsiyon başına 15 gram şeker içermektedir. Bol bol meyve tüketmeli veya sıkacağınız var ise meyve sıkacağını kullanarak hem çocuklarınıza hemde kendinize besleyici ve vitaminli içecekler hazırlayabilirsiniz.

Meyve alanında özellikle de yeşil elmanın zayıflamaya etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Ara öğünlerde yeşil elmadan sık sık tüketmeniz yağ yakımına etki sağlayacaktır.

Çay

Hayatımızda adeta geleneksel bir içeceğe dönüşmüş olan içeceğimiz çay soğuk yapımı ile sıcak günlerin etkilerinden kurtulmamıza ferahlatıcı bir etki etmekte. Limon aromalı olarak hazırlanan çay bizler için gizli şeker tehdidi olup içeriğinde 32 gr şeker bulundurmaktadır. Sağlık bir vücuda sahip olmak istiyorsanız bol bol su ve bitki çaylarını şekersiz olarak tüketiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı