İkametgah Belgesi Nereden Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan herkesin kayıtlı bulunduğu bir ikametgah adresi vardır. İkametgah adresi vatandaşın ulaşılabilmesi ve kişinin devlet tarafından gönderilecek belgelere çok daha rahat ulaşabilmesini sağlamasının yanı sıra aynı zamanda vatandaşın kurumsal şirketler ya da devlet ile gerçekleştirdiği tüm işlerde gerekmektedir. İkametgah belgesi onaylı olarak önceleri muhtardan alınabilmekteydi. Vatandaşın yaşadığı evin mahalle, cadde, sokak, apartman ve daire bilgileri ile birlikte posta kodunun da bulunduğu ikametgah belgesi artık muhtardan değil Nüfus Müdürlükleri ve e-devlet üzerinden alınabilmektedir.

İkametgah Belgesi Nereden Alınır?

İkametgah Belgesi Muhtardan Alınır mı?

Muhtarlıktan daha önceleri alınabilen ikametgah belgesi yeni gelen düzenleme ile Sadece nüfus müdürlükleri ve e-devlet üzerinden alınabilmektedir. Muhtarlıklar artık ikametgah belgesi vermemektedir.

İkametgah Belgesi İndir

Vatandaşlık numarası ve PTT üzerinden alınabilen şifre ile giriş yapılan e-devlet sisteminden de ikametgah belgesi alınabilmektedir. İkametgah belgesi e-devlette arama çubuğuna ikametgah belgesi yazılarak ve belge oluşturularak alınabilmektedir. Sistem tarafından hazırlanan ikametgah belgesi indirilerek gerekli kurumlara teslim edilebilmektedir.

İkametgah Örneği

İkametgah belgesi örneğinde kişinin adı soyadı ve T.C. kimlik numarası ile birlikte ikametinin bulunduğu evin açık adresi yer almaktadır.

[vurgu color=”#b7332a”]İkametgah Belgesi Artık Nüfus Müdürlükleri Verecek[/vurgu]

[infobox color=”#cc94a6″]Yeni getirilen düzenleme ile belgenin nüfus müdürlükleri tarafından verilmesi kararı verilmiştir. Böylece tek bir merkezde toplanan veriler talep doğrultusunda hızlı bir şekilde hazırlanıp vatandaşa teslim edilebilmektedir. Aynı zamanda e-devlet üzerinden hazırlanan ikametgah belgesi genellikle okul ve iş başvurularında gerekebilmektedir.[/infobox]

İkametgah İlmühaberi nedir?

İkametgah ilmühaberini yani ikametgah belgesini bugün alabilmek çok kolaydır. Vatandaşın çok hızlı bir şekilde ve ücretsiz olarak alabileceği bu belge gerekli kurum ve kuruluşlara e-devletten indirilerek de alınabilmektedir.

İkametgah Belgesi Nereden Alınır?

İkametgah Nereden Değiştirilir?

İkametgah değişikliği vatandaşın yaşadığı evden bir başka eve taşınması, evlilik ya da okul değişikliği gibi durumlarda yaşanmaktadır. Bu durumda yeni ikametgah adresinin bulunduğu nüfus müdürlüklerine başvurularak ikamet değişikliği çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

İkametgah Nedir?

İkametgah vatandaşın yaşadığı bölgenin yani ikamet ettiği resmi evin adresidir. Yaşanılan ev değiştirildiği zaman nüfus müdürlüklerine başvurularak mutlaka ikametgah değişikliği yaptırılması gerekmektedir. Aksi halde birtakım cezaları bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2018 Kış Lastiği Ne Zaman Takılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.