İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

Yaşamımız boyunca birçok ev değişikliği yaparız. Özellikle öğrenciler, öğretmenler, memurlar ya da meslekleri icabı sık şehir değiştiren insanlar doğal olarak bu süreçte evlerini de değiştirmek durumunda kalıyor.  Ev sahibi olan kişiler genelde kolay kolay bu durumla karşı karşıya kalmasa da kiracılar için bu durum pek öyle gelişmiyor. Artık yapılan her ev değişikliği resmi anlamda bildirilmek zorundadır. Bu bildirimleri yapmayan kişiler cezalarla karşı karşıya kalmaktadır.

İkametgah Değişikliği Nüfus Müdürlüklerinde

İkametgah değişikliği nasıl yapılır noktasında webte bazı yanlış kaynaklar söz konusudur. Bu konuda bazı yanlışları düzeltmek adına yazımızda gerekli bilgileri vereceğiz.  Öncelikle ikametgah sisteminin çok yeni bir sistem olmadığını önemle vurgulamak gerekiyor. Bu sistem 2007 senesinden bu yana daha özenli şekilde kayıt altına alınmaktadır. İkametgah değiştirmek için başvurulması gereken iki yer vardır. Bunlardan birincisi Nüfus Müdürlüğü, ikincisi ise online bir platform olan e-devlet sitesidir. Dilerseniz veri tabanında şu an itibariyle kaydınızın bulunduğu evi sorgulatabilirsiniz. Güncel olarak görünen eviniz, şu an oturduğunuz ev değilse, vakit kaybetmeden gerekli güncellemeyi gerçekleştirin. Her ilde ve hatta her ilçede nüfus müdürlükleriyle karşılaşmak mümkündür.

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkametgah Değişikliği İçin Belgeler

İkametgah değişikliği son derece basit ve vakit  almayan bir işlemdir. Genelde boş daireler için bi belge talep edilmez. Fakat yine de her ihtimale karşın su ya da elektrik faturalarınızdan en az birini yanınızda götürün. Bazı durumlarda evin yeni sahipleri ve eski sahipleri arasında bir çakışma meydana gelebilir. Muhtemelen evin eski sahipleri bildirimde bulunmadığı için ev dolu görünmektedir. Bu tip güncel faturalar, sizi haklı çıkaracaktır.

Online İkametgah Değişikliği

İkametgah değişikliğinin bir diğer güvenilir yöntemi online yöntemdir. E-devlet sistemi üzerinden bilindiği gibi pek çok işlem kolayca yapılmaktadır. Bu işlemi yapmak için şifrenizin bulunması şarttır. PTT yoluyla bu şifreyi edinmezin mümkündür. Elektronik imza ya da mobil imza adı verilen bir imzalama yöntemiyle e-devlet üzerinde ikametgah değişikliği işlemini kolayca halledebilirsiniz. Diğer işlemlerde bu mobil imza gerekli görülmemektedir, fakat online adres değişiklik bilgisi için zorunlu kılınmıştır.

İkametgah Adres Değişikliği E Devlet

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımız büyük oranda kolaylaştı diyebiliriz. Bu sayede artık bolca zamana ihtiyaç duyan işleri evde yada ofiste kahvemizi içerken yapabiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de ikamet adres değişikliğinin e devlet üzerinden yapılabilmesidir. Eskiden adres değişikliği için kira kontratı veya eve ait kendi adımıza kayıtlı faturaları da ibraz etmek suretiyle adresimizi nüfus müdürlüklerinde değiştirebiliyorduk. Artık bu işlem çok daha kolay. Eğer güvenli elektronik imza veya mobil imzaya sahipseniz bu donanımları kullanarak e devlet sistemine giriş yapabilir ve adrese dayalı nüfus kayıt sistemi üzerinde Mernis adresinizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı