İkinci Üniversite Kaydı Nasıl Yapılır?

Eğitim, bir bireyin kendini geliştirmek istediği alanlarda bilgi ve tecrübelerini artırmaya yönelik olarak aldığı öğrenimler birikimi olarak tanımlanabilmektedir. Peki, eğitim sadece tek bir üniversite ile mi kısıtlanmalı; yoksa birden fazla alanda üniversite eğitimi alınabilir mi? Anadolu Üniversitesi’nin öğrencilere farklı alanlarda da ikinci bir üniversite eğitimi alabilme hakkı tanıması, her öğrencinin yalnızca bir alanda değil; merak ettikleri ve eğitim almak istedikleri ikinci bir üniversitede okuyabilme olanaklarını da mümkün hale getirmiştir.

İkinci Üniversiteye Kayıt Olma Basamakları

Birden fazla alanda eğitim alabilme olanakları için kayıt yaptırma adımlarını sırayla izlemek gerekmektedir. Sunulan ikinci üniversite kayıt sistemi üzerinden başvuru butonunun tıklanması ile, ikinci üniversite başvurusunun ilk basamağı geçilmiş olur. Ardından, Anadolu Üniversitesi‘nin ”Türkiye Programı Kayıt Sayfası” üzerinden açılan sistem dahilinde, ikinci üniversite butonu tıklanarak kayıttaki ikinci adım uygulanmış olur. Daha sonra ise; ”Kayıt için gerekli olan belgeler” adlı sistem adımıyla, öğrenciler gerekli belgeleri okuyup anladıklarına ve kabul ettiklerine dahil olarak kare kutu işaretlemesi yaptıktan sonra ”kayıt işlemine başla” butonunu işaretleyerek diğer adımları görebileceklerdir.

Bunlara dahil olarak; öğrencilerin nüfus cüzdanı bilgilerinin yer aldığı ikinci basamak bilgilerinin doldurulmasıyla birlikte, öğrenciye ait vesikalık bir fotoğraf yüklemesinin ardından toplamda beş adımda tamamlanacak olan diğer adımlara sırayla geçilmelidir. Beşinci adımla birlikte verilen bilgilerin doğruluğuyla orantılı onay verildikten sonra ise, yine internet sistemi üzerinden online olarak herhangi bir banka kartı ya da kredi kartları kullanılarak ödeme işlemleri gerçekleştirilerek ikinci üniversite başvuru adımları eksiksiz olarak yapılmış olacaktır.

İkinci Üniversite Başvuru Ödemeleri Ne Zamana Kadar?

İkinci üniversite başvuru tarihinin ilk gününden itibaren online başvurunun ardından yapılabilecek olan ödemeler, başvuru süresinin son günü hariç diğer günlerde online olarak yatırılabilir. Ödemelerin kredi kartı ya dabanka kartlarıyla yapılabilir olmasından dolayı herhangi bir ödeme sorunu yaşanmaması için, başvuru tarihinin son gününde ödemeler online olarak yapılamamaktadır. Bu noktada, öğrencilerin ikinci üniversite için başvuru sürelerini dikkatli gözetmeleri gerekmektedir.

İkinci Üniversite Kaydı Nasıl Yapılır

İkinci Üniversite Hangi Alanlar İçin Geçerli?

Ön lisans ve lisans eğitimi için ayrı ayrı koşullar taşımakta olan ikinci üniversite kayıtları, belirlenmiş olan ”Kayıt Klavuzu” hükümlerince yapılabilmektedir. Buna göre, klavuz içerisinde yer alan şartların taşınması dahilinde alana uygun ya da farklı ders içeriklerine sahip olan ikinci üniversite programları seçilebilir. Örneğin; ön lisans mezunu bir öğrenci ikinci üniversite olarak kendi alanı dışında bir ön lisans programında ikinci üniversite hayalini gerçekleştirebilir. Bunun doğru yapılabilmesi için ise, başvuru klavuzu dikkatli bir biçimde okunmalı ve ikinci üniversite başvuruları klavuzda yer alan koşullara uygun olarak yapılmalıdır.

İkinci üniversitede farklı bir alanda eğitim alarak tek bir alana bağlı kalmak istemeyenlere yönelik olarak hazırlanmış olan Anadolu Üniversitesi başvuruları ile, hayallerdeki bölümleri okuyabilmek oldukça kolaydır. Bunun için ise, yaşamları ve istekleri ertelemeden doğru adımlar öncülüğünde ikinci üniversite okuma adımları uygulanabilir. Geriye dönüp pişmanlık duymak istemeyen öğrenciler için oldukça seçkin bir eğitim avantajı olan ikinci üniversite şansı, akılarda kalan bölümlerin öğrenciye uygun olarak okunabilmesine de ön ayak olmaktadır. Doğru adımlarla doğru gelecek, ikinci üniversite şansıyla yaşanabilir.

İkinci Üniversite Ne Okumalıyım?

Eğer ikinci üniversiteye kayıt olma fikriniz varsa ancak hangi bölümü okuyacağınıza karar veremiyorsanız size fikir vermek istedik. Öncelikli olarak ilk okuduğunuz üniversitenin bundan sonraki yaşantınızda yapmak isteyeceğiniz mesleğe uygun olup olmadığını gözden geçirmelisiniz. Eğer evet bu okuduğum üniversite benim mesleğim ve gelecek hayatım için yeterli diyorsanız, ikinci üniversiteyi hobiniz olan bir bölüm tercih edebilirsiniz. Ancak ilk okuduğunuz üniversiteyi o zamanın koşulları yüzünden okuduysanız ancak kendiniz için başka bir kariyer planlıyorsanız ikinci üniversite kesinlikle kariyer hedefiniz doğrultusunda seçilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı