İlk Kütüphane Ne Zaman Yapıldı?

İlk kütüphane ne zaman yapıldı? Sorusu yediden yetmişe birçok kişinin cevabını merak ettiği bir sorudur. Medeniyeti kuran yegane şey bilgidir. Bilginin saklandığı yer ise kütüphanelerdir. İnsanlığın gelişip, ilerlemesinde ve muasır medeniyetler kurmasında önemli bir noktada olan  kütüphanelerin kuruluşunu irdeleyeceğim bugünkü yazımda. Böylece ilk kütüphane hakkında araştırma yapanlara da bir kolaylık sağlamış olacağız. İlk kütüphane ne zaman yapıldı? Sorusuna bu yazıda cevap bulacaksınız.

İlk Kütüphane Ne Zaman Yapıldı?

Kütüphaneler bilgiye hizmet etmektedir. Bilgiyse insanlığa. İlk kütüphane hakkında araştırma yapanlar da bu konuyu merak etmektedir. Yapılan araştırmalara göre ilk kütüphane, Asurlular zamanında kurulmuştur. Bilinen ilk kütüphanenin Asurlular tarafından kurulduğunu biliyor olmamız İlk kütüphane ne zaman yapıldı? Sorusuna bulacağımız cevap için önemli bir adım mahiyetindedir.

Asurlular Tarafından Kurulan İlk Kütüphane

İlk kütüphane ne zaman yapıldı? Sorusuna verdiğimiz cevap, Asurlular zamanıydı. Yani net olarak bir tarih vermemiz çok mümkün değil. Ancak Asurlular dönemi ile ilgili vereceğimiz bilgiler ve Asurlular dönemi hangi dönemdi sorularına cevap verebilirsek, bu konuya da açıklık getirmiş oluruz. Peki Asurlular hangi dönemde yaşadı? Asur medeniyeti Kuzey Irakta şimdiki Aşur şehri civarında yaşmaktaydı. Dicle nehri kıyısında bulunan bu şehir Asurluların ilk ve en gelişmiş şehriydi. Doğu ile Batı arasında ticaretle uğraşan Asurlular ticaretle birlikte zenginleşmeye başladılar ve zenginleşen Asurlular ‘’bilgi’’ ye doğru emin adımlarla ilerliyorlardı. Bu ilerlemenin sonuçlarından birisini de Asur devlet hükümdarı, Asurbanipal ortaya çıkardı. Asurbanipal’in Ninova şehrinde yaptırmış olduğu Ninova kütüphanesi, bildiğimiz en eski kütüphanelerden biridir. M.Ö 625 yılında kurulan Ninova kütüphanesinin kuruluş yılı sormakta olduğumuz ilk kütüphane ne zaman yapıldı? Sorusunun yegane cevabıdır. Yani kaynaklara göre ilk kütüphane milattan önce 625 yılında Asur devlet hükümdarı Asurbanipal tarafından Ninova şehrine kurulmuştur.

İlk Kütüphane Ne Zaman Yapıldı?

Arkeologların ve bilim adamlarının yapmış oldukları kazılarda ortaya çıkan yirmibin adet çivi yazısıyla yazılmış kil tablet bulunmuştur. Bu tabletlerin, dönemin çağını ve bilgiye olan bakış açısını değerlendirmek açısından önemi gayet açık ve büyüktür.

Bu bölgede yapılan kazılarda ortaya çıkan 20.000 kadar tablet bugün İngiltere’de British Museum koleksiyonlarının içerisinde yer almaktadır ve sergilenmektedir. İlk kütüphane ne zaman yapıldı? Sorusuna verdiğimiz cevap gayet açık ve net gibi gözükse de cümle başlangıcında dediğim gibi ‘’ bilinen ‘’ en eski kütüphane Ninova kütüphanesidir. Sunmakta olduğumuz bilgi, zaman ne gösterir, bilinmez değişebilir ve değişecek gibi de durmaktadır. Irak’ın Nippur şehrinde yapılan son kazılarda milattan 3000 yıl öncesine dayanan kütüphaneye benzer bir yapı bulunmuştur ve gün yüzüne çıkarılmıştır. Eğer bu yapının kütüphane olduğu bilimsel olarak kesinleşirse İlk kütüphane ne zaman yapıldı? Sorusunun cevabı M.Ö 625 değil M.Ö 3000 bin olarak değişecektir. Yani yapılan araştırmalarda daha eski tarihli ve kütüphane olduğu düşünülen bir yapı tespit edildiği takdirde, en eski kütüphane o olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı