İlk Kütüphane Ne Zaman Yapıldı?


İlk kütüphane ne zaman yapıldı? Sorusu yediden yetmişe birçok kişinin cevabını merak ettiği bir sorudur. Medeniyeti kuran yegane şey bilgidir. Bilginin saklandığı yer ise kütüphanelerdir. İnsanlığın gelişip, ilerlemesinde ve muasır medeniyetler kurmasında önemli bir noktada olan  kütüphanelerin kuruluşunu irdelicem bugünkü yazımda. İlk kütüphane ne zaman yapıldı? Sorusuna bu yazıda cevap bulacaksınız.

İlk Kütüphane Ne Zaman Yapıldı?

Kütüphaneler bilgiye hizmet etmektedir. Bilgiyse insanlığa. Yapılan araştırmalara göre ilk kütüphane, Asurlular zamanında kurulmuştur. Bilinen ilk kütüphanenin Asurlular tarafından kurulduğunu biliyor olmamız İlk kütüphane ne zaman yapıldı? Sorusuna bulacağımız cevap için önemli bir adım mahiyetindedir.

İlk kütüphane ne zaman yapıldı? Sorusuna verdiğimiz cevap, Asurlular zamanıydı. Peki Asurlular hangi dönemde yaşadı? Asur medeniyeti Kuzey Irakta şimdiki Aşur şehri civarında yaşmaktaydı. Dicle nehri kıyısında bulunan bu şehir Asurluların ilk ve en gelişmiş şehriydi. Doğu ile Batı arasında ticaretle uğraşan Asurlular ticaretle birlikte zenginleşmeye başladılar ve zenginleşen Asurlular ‘’bilgi’’ ye doğru emin adımlarla ilerliyorlardı. Bu ilerlemenin sonuçlarından birisini de Asur devlet hükümdarı, Asurbanipal ortaya çıkardı. Asurbanipal’in Ninova şehrinde yaptırmış olduğu Ninova kütüphanesi, bildiğimiz en eski kütüphanelerden biridir. M.Ö 625 yılında kurulan Ninova kütüphanesinin kuruluş yılı sormakta olduğumuz ilk kütüphane ne zaman yapıldı? Sorusunun yegane cevabıdır.

İlk Kütüphane Ne Zaman Yapıldı?

Arkeologların ve bilim adamlarının yapmış oldukları kazılarda ortaya çıkan yirmibin adet çivi yazısıyla yazılmış kil tablet bulunmuştur. Bu tabletlerin, dönemin çağını ve bilgiye olan bakış açısını değerlendirmek açısından önemi gayet açık ve büyüktür.

Kazılarda ortaya çıkan 20.000 kadar tablet bugün İngiltere’de British Museum koleksiyonlarının içerisinde yer almaktadır ve sergilenmektedir. İlk kütüphane ne zaman yapıldı? Sorusuna verdiğimiz cevap gayet açık ve net gibi gözükse de cümle başlangıcında dediğim gibi ‘’ bilinen ‘’ en eski kütüphane Ninova kütüphanesidir. Sunmakta olduğumuz bilgi, zaman ne gösterir, bilinmez değişebilir ve değişecek gibi de durmaktadır. Irak’ın Nippur şehrinde yapılan son kazılarda milattan 3000 yıl öncesine dayanan kütüphaneye benzer bir yapı bulunmuştur ve gün yüzüne çıkarılmıştır. Eğer bu yapının kütüphane olduğu bilimsel olarak kesinleşirse İlk kütüphane ne zaman yapıldı? Sorusunun cevabı M.Ö 625 değil M.Ö 3000 bin olarak değişecektir.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 3,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.