İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış Kaç Gündür?

4 mevsimi birlikte yaşayan ülkemizde daha ilkokul yıllarında hatta anaokullarında ilk öğrendiğimiz şeylerden bir tanesi de mevsimlerdir. İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış. Durum böyle olunca da öğrenme aşamasındaki çocukların ilk araştırdığı konulardan bi tanesi bir mevsimde kaç ay vardır, bir mevsim kaç gündür soruları oluyor. Biz de bu yazımızda hangi mevsimde kaç ay vardır ve hangi mevsim kaç gündür sorularının cevabını verdik.

Bir mevsimde kaç ay vardır?

4 mevsimi de yaşayan ülkemizde bir mevsimde kaç ay vardır sorusunun cevabı 3’er ay vardır. İlkbahar ayında Mart, Nisan ve Mayıs, yaz ayında Haziran, Temmuz ve Ağustos, sonbahar ayında Eylül, Ekim ve Kasım, kış ayında ise Aralık, Ocak ve Şubat ayları vardır. Peki hangi mevsim kaç gündür diyorsanız o da yazımızın devamında.

İlkbahar Mevsimi Kaç Gündür?

ilkbahar kaç gündürİlkbahar mevsimi kaç gün hemen hesaplayalım:

 • Mart: 31,
 • Nisan: 30,
 • Mayıs: 31  gün çekmektedir.

           TOPLAM:    31+30+31= 92 gün sürer.

Matematiksel olarak hesaplama sonucunda ilkbahar kaç gün hesapladık ve 92 gün olduğunu gördük. Ama ülkemizin matematik ve özel konumu düşünüldüğünde ülkemizin her noktasında ilkbahar mevsiminin tam olarak 92 sürdüğü söylenemez. Bunu şöyle açıklayabiliriz. Ağrı’da Mart ayında kar yağarken İzmir’de İlkbahar mevsiminin geldiği hissedilmeye başlanmıştır bile. Diğer bir örnek olarak Adana’da ağaçların çiçekleri açmaya başlamış olabilir ama Sivas’ın yüksek yerlerinde kıştan kalan soğuk hava etkisini sürdürüyor olabilir. Bu yüzden bu soruyu ne için sorduğunuz daha önemli. Eğer bir matematik sorusu soruyorsanız ve ya öğretmeniniz sınavda sorduysa 92 gündür cevabı ama ilkbahar mevsiminin bulunduğunuz yerde ne kadar sürdüğünü soruyorsanız bunun değişken olduğunu söyleyebiliriz.

Yaz Mevsimi Kaç Gündür?

yaz mevsimi kaç gündürYaz mevsimi kaç gün hesaplayalım:

 • Haziran:30 gündür.
 • Temmuz:31 gündür.
 • Ağustos:31 gündür

TOPLAM: 30+31+31=92 gündür.

Yani yaz mevsimi 92 gün sürmektedir.

Yaz mevsimi insanların ve özellikle öğrencilerin beklediği mevsimlerden biridir. Ülkemizde yaz mevsimi bir bakıma deniz mevsimi olarak değerlendirilmektedir. Ama şunu da belirtelim Haziran’ın gelmesi deniz mevsiminin başlaması demek değildir. Yani ülkemizde yaz mevsimi tam olarak 92 gün sürüyor dememiz doğru olmaz. Yaz mevsimi matematiksel olarak 92 gündür ama iklim şartları özel konum şartları gereği 92 gün yaz mevsimi yaşamayabiliriz.

Sonbahar Mevsimi Kaç Gündür?

sonbahar kaç gündürSonbahar kaç gün hesaplayabilmek için öncelikle sonbahar mevsimi aylarının kaçar gün çektiğini yazalım ve bunları toplayalım:

 • Eylül:30 gün çekmektedir.
 • Ekim:31 gün çekmektedir.
 • Kasım:30 gün çekmektedir.

Toplam Sonbahar ayı 91 gündür. (30+31+30=91 gündür)

Sonbahar mevsimi gün olarak hesaplamak için sonbahar mevsiminin aylarının kaç çektiği yukarıda ekledik. Daha sonra bu ayların günlerini topladık. Bu şekilde sonbahar kaç çeker sorusunun cevabını 91 gün bulmuş olduk. Sonbahar mevsimi 91 gündür ama bu hesaplama cebirsel olarak yapılmıştır. Memleketimizde ki hava koşulları düşünüldüğü zaman sonbahar mevsimi tam olarak 91 gün sürmeyebilir. Yani Eylül ayının ilk günü yapraklar hemen dökülmeye başlayıp sonbahar mevsimi başlamayabilir. Bu hesapla günü sadece matematiksel olaraktır.

Kış Mevsimi Kaç Gündür?

kış mevsimi kaç gündürKış kaç gündür sorusunun cevabını bulabilmek için önce kış mevsiminin aylarını ve daha sonra bu kış mevsimi aylarının kaç gün çektiği yazmamız lazım.

 • Aralık 31 gün sürer.
 • Ocak 31 gün sürer.
 • Şubat 28 gün sürer.(4 yılda bir kere 29 çekmektedir.)

Bu durumda 2 ihtimali de hesaplamak gerekiyor. Birinci durum da Şubat ayı 28 gün olarak hesaplayalım:

31+31+28=90 gün yapmaktadır. Birinci duruma göre Kış mevsimi 90 gün sürmektedir.

İkinci durumu hesaplayalım yani Şubat ayının 29 çektiği durumu:

31+31+29= 91 gün sürmektedir.

Kış kaç gündür sorusunun cevabını vermiş olduk ama ülkemizin iklimsel yapısına bağlı olarak kış mevsimi 90 gün yada 91 günden çok daha fazla sürebilmektedir. Özellikle ülkemizin doğu bölgelerinde kış mevsimi bildiğimiz sürelerden çok çok fazla sürmektedir. Mart aylarında kar ile kış mevsimi macerasına devam eden yüzlerce köy ilçe vardır. Bu yüzden matematiksel olarak kış mevsiminin süresini hesaplamak kış mevsimim bu günden kısa ya da uzun olacağını göstermez.

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı