İlköğretim Haftası

UYARI: Açık kaynak göstererek yazımızı kullanabilirsiniz.

İlköğretim Haftası Nedir?

İlköğretim haftası çocuklar için okula bir adaptasyon sürecidir. Bu hafta okulun önemi vurgulanır. Özellikle ilkokula yeni başlayan öğrenciler okulların açılmasından dolayı büyük bir heyecan içerisindedirler. Bu tatlı heyecandan faydalanarak okulun amacı, okumanın amacı, okulun değeri, eğitimin hedefleri, eğitim-öğretimin önemi öğrenciye anlatılır. Çünkü o günden sonra okul öğrencinin ikinci evi olacaktır. Eğer öğrenci evini tanımazsa, evine değer vermezse orada verilen eğitimi de sevmez ve değer vermez. Özellikle 1.sınıf öğrencileri için ilköğretim haftası etkinlikleri çok önemlidir. Çünkü 1.sınıf öğrencilerine bu hafta yapılan doğru bir hamle öğrencinin okulu ömür boyu sevmesini sağlayabilir. Peki ilköğretim haftası ne zaman ?

İlköğretim Haftası Ne Zaman Kutlanır?

İlköğretim haftası tüm ülkemizde Eylül ayının 3. haftası kutlanır. Çünkü olağan durumlarda Eylül ayının 3. haftası okulların açılma tarihidir.

İlköğretim Haftası Ne Zaman ?

Eğer okulların açılması ertelenirse İlköğretim Haftası etkinlikleri okulların açıldığı hafta yapılır. Bu hafta Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çıkarılan program ile okullarda ilköğretimin önemi vurgulanır. İlköğretim haftası belirli gün ve haftalar adı altında kutlanmaktadır. İlköğretim çağında bulunan öğrencilerin keyif alacağı etkinliklere yer verilen bu günler, öğrencileri okula bağlayıcı nitelik taşımaktadır.

İlköğretim Haftası Etkinlikleri

ilköğretim haftası nedir ne zamanİlköğretim haftasında ülkemizin her okulunda, her okulun bahçesinde çeşitli etkinlikler yapılır. Yani fikirler üretmede başarılı olan öğretmenler ilköğretim haftası için her sene özel etkinlikler tasarlamaktadır. Çocuklar çok özeldir. İlköğretim haftasında çocukların özel olduğunu onlara hissettirebiliriz. Örnek olarak bir öğretmenin el emeği ile 1.sınıf öğrencilerine yaptığı fotoğraf çerçevesini görmüştük. Bunun gibi yaratıcı etkinlikler öğretmenler tarafından yapılmaktadır. Böyle etkinlikleri yapan öğretmenleri tebrik ediyoruz. Çünkü öğrenciler için böyle küçük jestler öğrencinin başarısına olumlu bir etki yapar. İlköğretim haftası kutlamalarında birçok etkinlik yapabiliriz. Tamamen öğretmenlerin hayal gücüne bırakılan bu etkinlikler ile ilgili herhangi bir kısıtlama olmasa da biz en çok yapılan etkinliklerden bahsedelim.

  • Şiirler okunur,
  • Resimler yapılır,
  • Okul müdürü tarafından bilgi verici bir konuşma yapılır,
  • Öğretmen ve öğrenciler ilköğretim haftasına özel bir pano oluşturabilir,
  • Piyesler çevrilir,
  • Bunun dışında öğretmen ilköğretim haftası için 1.sınıf öğrencileri ile değişimlerini izlemek için hatıra fotoğrafı çektirebilir. Bu fotoğrafı da sınıfta çerçeve yaptırabilir.

 

Bu yazı 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 51.Maddesi olan Her yıl Eylül ayının üçüncü haftası “İlköğretim haftası” dır. Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanacak programa göre hafta içinde türlü yollarla ilköğretimin önemi belirtilir.”

Bu yapılan etkinliklerde asıl amacın öğrencilerin birbiriyle kaynaşmasını ve sosyalleşmelerini sağlamak, okul ve dersleri ile alakalı motivasyonlarını yükseltmek ve okulu sevmelerini sağlamak olduğunu söyleyebiliriz. Bu şekilde etkinlikler ile öğrencilere okulu sevdiren, onların düşünme becerilerini artırıcı etkinlikler yaparak katılımlarını sağlayan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Bir önceki makalemizide okumanızı öneriyoruz. Aşure Günü 2020 | Ne zaman | Nedir | Önemi başlıklı makalemizde editörlerimiz sizler için önemli konulada değindi. Okumanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı