İmplant Kaç Yıl Dayanır?

Diş implantlarının amacı, eksik dişlerin yerine sağlıklı bir gülüş oluşturmak, güven seviyenizi artırmak, ağzınızın ve yüzünüzün yapısına fayda sağlamaktır. Eksik dişleriniz olduğunda ağzınızda kayma, kemik kaybı ve yaşam kalitesinin düşmesi gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Doğru dental implant sistemini uygulamazsanız kemik kaybı meydana gelebilir. Bölgeye hiçbir çiğneme veya stimülasyon temas etmezse, kemiğiniz azalabilir ve yüzünüzün ve ağzınızın görünüşünü etkileyebilir. Gülümsediğinizde dişlerinizi göstermekten nefret ederseniz yaşam kaliteniz de etkilenebilir. İmplant kaç yıl dayanır sorusuna cevap vermeden önce diş implantları hakkında genel bilgileri aktaracağız.

implant kaç yıl dayanır

Diş İmplantları Nelerdir?

Eksik dişlerin yerine kalıcı bir çözüme ihtiyaç duyduğunuzda, diş implantları doğal görünür. Normal olanlarla aynı bakımı gerektirirler ve ayrıca çenenizin yapısını korumaya yardımcı olurlar. Üç bileşen bir kesici uç oluşturur. Öncelikle implant, çene kemiğinize yapışan bir titanyum direktir. Taç için bir çapa görevi görür. İmplanta takılı olan, dişi yerinde tutan ve kaymasını önleyen abutmenttir. Üçüncü unsur, taç olan gerçek diştir. Seramik diş, dental implantların önemli yönlerinden biri olan abutmente doğal bir görünüm sağlar ve sabitlenir.

Diş İmplantasyonlarının Avantaj ve Dezavantajları

Diş implantı ameliyatı geçirmenin birkaç olumlu yanı şunları içerir;

 • Protezlerden daha iyi başarı oranı
 • Kemik büyümeye devam edebilir
 • Kayma olmadan ısırmaya ve çiğnemeye dayanabilir
 • Rahat ve işlevsel
 • Bitişik dişlere baskı yapmaz
 • Normal dişler gibi bakımı kolay
 • İmplantlar normal dişler gibi davranır
 • Ömür boyu sürer
 • Çürümeye tabi değil
 • Yüzün ve çene kemiğinin yapısını koruyun

Dental implantların bir dezavantajı, daha pahalı olmalarıdır. Bununla birlikte, prosedür uzun vadede daha uygun maliyetlidir. Sağlıklı kemiklere ve diş etlerine sahip olmak gibi belirli gereksinimleri de karşılamalısınız.

Diş İmplantları Sonsuza Kadar Dayanabilir Mi?

İmplant kaç yıl dayanır söz konusu olduğunda, birçok hastanın cevaplamak istediği üç ana soru vardır;

 • Diş implantları ne kadar sürer?
 • Dental implantlar kalıcı mıdır?
 • İmplantlar sonsuza kadar sürer mi?

Her gün dişlerinizi korumak için zaman ayırırsanız, parlak beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Birkaç çalışma, diş implantlarının uzun vadeli dayanması 20 yıla kadar olduğunu göstermektedir. Testler ister kısa süreli ister uzun süreli kullanıma bir bakış atsın, diş implantları on yıl veya daha fazla strese dayanabildi. Kronlar genellikle değiştirilmeden önce 10 ila 15 yıl dayanabilir.

Evde İmplant Bakımı

Dental implantlarınızın uzun süreli dayanıklılığı için ağız hijyeni gereklidir. Tedavinizden sonra diş implantlarınızı evde rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Bakteriyel biyofilm veya plak, implant kronlarında tıpkı kendi dişlerinizde olduğu gibi toplanır, bu nedenle bunları günlük olarak çıkardığınızdan emin olmanız gerekir.

Düzenli diş ipi kullanımı şiddetle tavsiye edilir. Piyasada implantlarınızı çevreleyen dokuyu korumak için tasarlanmış implanta özgü diş ipi ürünleri bulunmaktadır. Mükemmel ağız hijyeni sağlamak için günlük fırçalama işleminizi birkaç dakika diş ipi ile tamamlayın.

Ağız çalkalama ve diş ipi, evde kullanabileceğiniz başka bir diş implantı bakım aracıdır. Diş hekimleri hastalara bunları günde bir veya iki kez kullanmaları talimatını verir. İltihaplanma meydana gelirse, enfeksiyonu yok etmek için seyreltilmiş alkol içermeyen antimikrobiyal bir durulama ekleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı