İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?

Cevap: Bir insan normal şartlarda aç, yani yemek yemeden en fazla ortalama 60 güne kadar yaşayabilir.(Su içtiği varsayılırsa. Çünkü susuzluktan 7 günde ölür.)

Tabi bunu söylerken net olarak 50-60 gün demenin doğru olmadığını uzmanlar açıklıyor. Nedenini açıklayalım. Vücut aç kaldığı zaman sırasıyla karbonhidrat, yağ , protein yakar. Vücudumuzda ki bu maddelerin miktarı yaşa, kiloya ve daha bir çok özelliğe göre değişkenlik göstermektedir. Hatta açlık sırasında yaptığımız hareketler bile ne kadar dayanabileceğimizi etkiler. Açlık sırasında yatarsak, çok az hareket edersek, terlemez isek aç kalma süresini uzatabiliriz.

Bir çok olay duymuşuzdur. Özellikle Türkiye’de depremde 7 gün boyunca aç susuz kalan bir kişi vardır. Tabi bu kişi belki bir gün daha yaşayamayacaktı. Çünkü açlıktan önce susuzluktan ölecektir. Bağımsızlık için açlık grevi yapan bir lider ağzını ıslatacak kadar su içerek toplamda 21 gün açlığa dayanabilmiştir. Başka bir grevde 40 gün aç kalındığını duyduk ama maalesef bu duyumlar bilimsel verilerle kanıtlanmadığı için herhangi bir geçerliliği yoktur. İnsan kaç gün aç kalabilir, en fazla kaç gün aç kalınır, aç insan kaç gün yaşar, insan yemek yemeden kaç gün yaşayabilir gibi akıllarınıza gelebilecek soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

Vücut Aç Kalınca Ne Yapar?

İnsan organizması uzun süre aç kalabilecek şekilde yaratılmıştır. Tabi ki de bu açlığın bir bedeli olabilir. Bu yüzden fazla aç kalmamaya çalışmalıyız. 60 gün insan yemek yemeden dayanabilir ama bu 60 günlük açlık sürecinin sonunda o kişinin neler kaybettiğini sadece uzmanlar söyleyebilir. Bu 60 günlük açlık süresinde su içildiğini belirtelim.

Ayrıca zaman zaman uluslararası basında açlık grevine başlamış kişileri ve bazen onlarca gündür devam ettiğini duyarız. Yazımızda da belirttiğimiz gibi vücudun açlığa dayanma süresi fiziksel aktiviteye ve su içilip içilmediğine de bağlıdır. Yalnızca su içerek insan uzun süre hayatta kalabilir. Ancak net bir rakam vermek imkansızdır. Aç kalındığında vücut öncelikli olarak depolanan protein ve yağları yakmaya başlar. Ardından organlarımız zamanla işlevini kaybetmeye başlayacaktır.

Uzun süre aç kalırsak vücut organlarımız sırasıyla işlevlerini kaybedecektir uyarısını da verelim.

Bebeklerde ve Çocuklarda Uzun Süreli Açlık

açlık çocuklar

Bu kısımda sizlere Gıda ve Tarım Örgütü’nün (GTÖ)  araştırma istatistiklerinden bilgiler vereceğiz. Açlık çeken insanların içinde en büyük risk grubunda bulunan çocuklar ve annelerdir. Dünya’da çocukların 6,3 milyonu 5 yaşını göremeden hayatını kaybetmektedir. Bu 5 yaş altı hayatını kaybeden çocuk ölümlerinin %50’si beslenme bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Yani yaklaşık her sene 3,1 milyon 5 yaş altı çocuk beslenme bozuklukları yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bu yazımızda bebeklerin ve çocukların aç kalma sürelerine yetişkinler gibi dayanamadıklarını belirtmek istedik. Yeni doğan bir bebeğin 1 saat aç kalması o bebeğin yeni doğan sarılığı olma ihtimalini arttırmaktadır. Çocukların ve bebeklerin hayatını kaybetme oranında beslenme bozukluklarının büyük bir orana sahip olması tek bir sözü ortaya çıkarmaktadır. Çocuklar açlığa dayanamaz demekten başka bir söz bulamamaktayız. Ülke olarak bu konuda bilinçlenmeli ve çocuklarımızı yeteri kadar beslemeliyiz.

Bu sitede bulunan içeriklerin tüm hakları Kacgun.com’a aittir. “www.kacgun.com” biçiminde aktif bağlantı verilebilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©

İlgili Makaleler

30 Yorum

 1. Ailemle konuşmadığım için odamdan çıkıp yemek yiyemiyorum 3 gündür aç aç odadayım artık ev hapsim bitsin kafayı yemek üzereyim.

 2. ben internete çok giriyorum en az 3 enfazla 6 saat kadar su yu 1 günde 8 su tüketebiliyorum yemek 4 öğün yiyorum ozaman hiç yemesem su içmesen internete çok fazla girsem ne kadar gün sonra ölürüm yazarmısıız

 3. Ben de 3 gündür yemek yemeden duruyorum kendimi yemek yememek için zorlamıyorum ama nedense içimden yemek yiyesim gelmiyor herkes bana kızıyor yemek ye yemek ye diye ama yemeği görünce midem bulanmaya başlıyor hele yemek yiyeni görünce daha çok bulanıyor ağzını kapatarak yemiyorlar zaten gidip o ağzını açtığı anda ağzına kusayım diyorum ;D

 4. Param olmadığı için 2 gündür açım 10 gün daha aç kalcam inşalla ölürüm artık

  1. Vallah aç siniz Ama internetleriniz Var bide inşallah Olurum diyorsun Yakışıyor mu hiç Allahın verdiği canı allahim Verir O da Alırken

 5. bir insan 3 günde susuzluktan ölür ve bazı insanlar yemek bulmayınca sokaklara dayanır düşünsenize sen açsın baban annen öldü ve çok açsın öyle olanlara allahu teala yardım etsin

 6. bir insan 40 gün açlıga dayanabilir. aldıgım bir kitapta bu böyle yazıyor . bu bir alternatif tıp kitabı. işin garip tarafı benimde bu kitapta yazan tedavi için 10 günlük açlık yapmam gerektigi.

 7. Ac kalmak ya da aclikla yarismak ta her bünyeye göre degisir.Iddiasi olmaz acligin,vücudumuz hemene hemen her gün belli Gidalar almaya alistigindan,birdenbire kesmek sagliga cok zarar verebilir,önce Beyin ve Sinir sistemi,sonra Kalp ve Kan dolasimi gibi.Ramazanda bile bilirsiniz,üc ögün yemeden sahur iftar arasi bile yilda bir ay bazi insanlara cok zor gelir,cünkü enerji eksilir fakat tüm Vücut organlarida cok iyi dinlenme firsati bulur o nedenle oruc da Kutsaldir,insan vücudu ve nefsini dinlendirmek icin Dinimizde vardir.Batliliar bile diyet icin degil,organlar dinlensin diye bazen yilda bir ayi asan zamanlarda bu yolu sectiklerine sahit oldum.

 8. su icmezse 7-8 gün icinde hayatini kaybeder.Cünkü Kan Pihtilasmaya paslar,Kalp ve Damarlarda birikmeler baslar,bu da Kalp Krizine neden olur,Su hayattir sözü de bunu ispat eder.

  1. Tabi Allah bilir. Zaten sayfada bir bünyenin açlığa ne kadar dayanabileceği anlatılmış

 9. Abi bu ne. İnsan bünyesi ile açlık demekki çok bağlantılı ben sabah kahvaltısı ile öğlen yemeğini zor getiriyorum adamlar kendini aşmış. Bünye diyelim geçelim biz buna

  1. susuz en cok 8 güne kadar yasam sürer.Dogal olarak Kan da suya ihtiyac duyar,yani Pihtilasmaya baslar.Ömür de biter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı