Kapat

İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 13 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 4,15. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
Anasayfa
Kaç Gün? İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?
aç insan kaç gün dayanabilir

Cevap: Bir insan normal şartlarda aç, yani yemek yemeden en fazla ortalama 60 güne kadar yaşayabilir.(Su içtiği varsayılırsa. Çünkü susuzluktan 7 günde ölür.)

Tabi bunu söylerken net olarak 50-60 gün demenin doğru olmadığını uzmanlar açıklıyor. Nedenini açıklayalım. Vücut aç kaldığı zaman sırasıyla karbonhidrat, yağ , protein yakar. Vücudumuzda ki bu maddelerin miktarı yaşa, kiloya ve daha bir çok özelliğe göre değişkenlik göstermektedir. Hatta açlık sırasında yaptığımız hareketler bile ne kadar dayanabileceğimizi etkiler. Açlık sırasında yatarsak, çok az hareket edersek, terlemez isek aç kalma süresini uzatabiliriz.

Bir çok olay duymuşuzdur. Özellikle Türkiye’de depremde 7 gün boyunca aç susuz kalan bir kişi vardır. Tabi bu kişi belki bir gün daha yaşayamayacaktı. Çünkü açlıktan önce susuzluktan ölecektir. Bağımsızlık için açlık grevi yapan bir lider ağzını ıslatacak kadar su içerek toplamda 21 gün açlığa dayanabilmiştir. Başka bir grevde 40 gün aç kalındığını duyduk ama maalesef bu duyumlar bilimsel verilerle kanıtlanmadığı için herhangi bir geçerliliği yoktur. İnsan kaç gün aç kalabilir, en fazla kaç gün aç kalınır, aç insan kaç gün yaşar, insan yemek yemeden kaç gün yaşayabilir gibi akıllarınıza gelebilecek soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

İnsan organizması uzun süre aç kalabilecek şekilde yaratılmıştır. Tabi ki de bu açlığın bir bedeli olabilir. Bu yüzden fazla aç kalmamaya çalışmalıyız. 60 gün insan yemek yemeden dayanabilir ama bu 60 günlük açlık sürecinin sonunda o kişinin neler kaybettiğini sadece uzmanlar söyleyebilir. Bu 60 günlük açlık süresinde su içildiğini belirtelim.

Uzun süre aç kalırsak vücut organlarımız sırasıyla işlevlerini kaybedecektir uyarısını da verelim.

Bebeklerde ve Çocuklarda Uzun Süreli Açlık

açlık çocuklar

Bu kısımda sizlere Gıda ve Tarım Örgütü’nün (GTÖ)  araştırma istatistiklerinden bilgiler vereceğiz. Açlık çeken insanların içinde en büyük risk grubunda bulunan çocuklar ve annelerdir. Dünya’da çocukların 6,3 milyonu 5 yaşını göremeden hayatını kaybetmektedir. Bu 5 yaş altı hayatını kaybeden çocuk ölümlerinin %50’si beslenme bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Yani yaklaşık her sene 3,1 milyon 5 yaş altı çocuk beslenme bozuklukları yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bu yazımızda bebeklerin ve çocukların aç kalma sürelerine yetişkinler gibi dayanamadıklarını belirtmek istedik. Yeni doğan bir bebeğin 1 saat aç kalması o bebeğin yeni doğan sarılığı olma ihtimalini arttırmaktadır. Çocukların ve bebeklerin hayatını kaybetme oranında beslenme bozukluklarının büyük bir orana sahip olması tek bir sözü ortaya çıkarmaktadır. Çocuklar açlığa dayanamaz demekten başka bir söz bulamamaktayız. Ülke olarak bu konuda bilinçlenmeli ve çocuklarımızı yeteri kadar beslemeliyiz.

Bu sitede bulunan içeriklerin tüm hakları Kacgun.com’a aittir. “www.kacgun.com” biçiminde aktif bağlantı verilebilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©

“İnsan Kaç Gün Aç Yaşayabilir? Kalabilir?” üzerine 26 yorum

 1. Anonim says:
 2. Anon says:
 3. Anonim says:
 4. Anonim says:
 5. marinette says:
 6. sümeyye says:
 7. Anonim says:
 8. Turgut Alöz says:
 9. Turgut Alöz says:
 10. Murat says:
 11. Ömer says:
 12. ColoredGirl says:
 13. Emre says:
 14. Atıf says:
 15. Halit says:
 16. Furkan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.