İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?

Bir hapishane hücresinde gardiyanlar tarafından unutulan bir insan 18 gün sonra bulunmuş ve ölmek üzere olduğu anlaşılmıştır. Bu olay insan susuz kaç gün yaşar sorusunun temellerini sarsmış olsa da geçerlilik kazanmamıştır. Çünkü ne şartlarda nasıl susuz  kaldığı bilinmediği için geçerlilik kazanması uygun görülmemiştir. Çünkü yayınlanan makalelerde ve bilimsel çalışmalarda insanın vücudundaki su oranına göre hesaplama yapılmış ve en fazla 7 günde bu suyun insanı yaşatabileceği belirtilmiştir.İnsan su içmeden normal şartlarda en fazla 7 gün yaşayabilir.

Bir insan susuz kaç gün yaşar?

İnsan susuzluğa  168 saat dayanabilir.

Açlık sınırı ile susuzluk sınırı kıyaslanamaz. Çünkü aç kaldığımız zaman vücut karbonhidrat, yağ, proteinleri kullanıyor. Ama susuzlukta vücudun kullanabileceği yegane şey sudur. Bunun alternatifi olmadığı için su olmadan yaşam çok daha kısa sürmekte olup bu da suyun önemini bize bir kere daha hatırlatmaktadır.

İnsanın yaşamak için bol bol suya ihtiyacı vardır. Bilinmektedir ki susuzluk işkenceler de bile kullanılmaktadır. Hatta bir hapishane dizisinde işkence olarak naylon ile çevrilmiş bir barakada bırakılmış birine sıcaklık ve susuzluk ile işkence edilmiştir. İnsan sürekli terleme gibi bir çok olayla su kaybeder. Eğer bir kişi bu şekilde sıcakta sürekli kalırsa su kaybından bir kaç saat içinde ölebilir. Sonuç olarak insan susuz kaç gün yaşar sorusunun cevabı genel şartlarda 7 gündür ama bu durum günün şartlarına, sıcaklığa, yaptığınız hareketlere göre değişebilir.

Bilinmektedir ki susuzluk başına gelmeden insanın idrak edemeyeceği bir vakadır. Birçoğumuzun evinde su kesintisinden sonra susuzluk ile baş başa kalmışızdır. Belki de o an gerçekten susuzluğu anlayabileceğimiz anlardan biridir. O zaman kendimize sorarız, insan kaç gün susuz kalabilir?

Bazen yüzerken bazen uzun süre güneşte kaldığımız zaman susuzlukla karşı karşıya kalabiliriz. Uzun süre susuz kalmanın vücudumuza ne gibi etkiler yapar onları inceleyelim:

Vücudumuz Susuz Kaldığından Neler Olur?susuzluk

 1. Vücutta Bitkinlik 
 2. Kas Krampları
 3. Kan Basıncı Artışı
 4. Cilt problemleri ve özellikle ciltte kuruluk
 5. Baş Ağrısı
 6. Sindirim bozuklukları
 7. Böbrek problemleri
 8. Kabızlık
 9. Eklem ağrısı
 10. Saç dökülmesi ve kepeklenme
 11. Unutkanlık

Vücudumuzun Kaçta Kaçı Sudur?

İnsan vücudunda ki su oranının net olarak bir sayısı yoktur ama yaklaşık olarak değerler hesaplanabilmektedir. Vücutta ki su oranının en yükseğinin yaklaşık %90 ile bebeklerdedir. Daha sonra çocukların vücudunda ki su oranı %70’dir.  Bu oran yetişkinlerde %60 iken yaşlılarda %50 civarlarına düşmektedir.

Bir insan kaç gün susuz yaşar sorusunun cevabı bilimsel araştırmalara göre 7 gündür.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. arkadaşlar siz manyakmısınız allahın verdiği canı sadece ve sadece allah alır her ne sıkıntın olursa olsun dert veren allah dermanda verir.kendinizi öldürmek için bir yola başvurmayın onun yerine dua edin derdiniz varsa derdinize benim çok büyük allahım var deyin.bu yalancı dünyada ne yaptıysan diğer dünyada gerçeğini çekeceksin kendini ve ya bir başkasını öldürürsen ahirette çok çekersin o yüzden kendini öldürmeyi düşünmeyin bu dünyada ne yaşadıysan hepsi yalan ve imtihandır rabbim kullarını sınar bunu unutmayın arkadaşlar

 2. 3 gun olaydi iyidi 7 gun neyse 3 gunu onceden ayarlarim.insallah beceririm .28 yil olucak seneye .yasayacak bi sebebim yok zaten hicbisey yapmayarak cok insan uzdum basta anam babam dedem .babaannem sizlere omur .iyi bi evlat olamadim neyse uzun hikaye .su 28 sene icinde anladigim sey ,insanlarin nekadar aptal ne kadar gerizekali olduklari .evlenip cocuk yap geber.Abi yeterin cocuk falan yapmayin.bakin ne guzel prezervetiv bulmussunuz faydalanin amk bukadar pinti olmayin ak .

 3. Bunu ogrendigim iyi oldu nasil olebilirm diye merak ettiydim su icmeyerek kardi tarafi boylarim

 4. Susuz sakın kalmayın. Susuzluk insan vücudunun dengesini bozar. Susuzluk resmen bir ızdıraptır. Allah’ın verdiği vücudu koruyun.

  1. Herkesin bünyesi farklıdır.7 gün kişinin hangi ortamda durduğuna, hareket hâlinde olup olmadığına, cinsiyete, yaşa ve kişinin bünyesine göre uzayabilir de kısalabilir de. Bahsedilen 7 günün son 2 gününde kişi baygınlık geçiriyor yani başka bir deyişle hiçbirşeyin farkında olmadan “ölüm uykusuna” giriyor. Eğer müdahale edilmez ise kişi son kalan günde baygın hâlindeyken sessizce ölüyor. Yani aslında bizim hissedeceğimiz susuzluk, ancak 3-4 gün olacak. Sonrası baygınlık falan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı