Kapat

İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 6 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 2,17. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
Anasayfa
Kaç Gün? İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?
insan susuz kaç gün yaşar

Bir hapishane hücresinde gardiyanlar tarafından unutulan bir insan 18 gün sonra bulunmuş ve ölmek üzere olduğu anlaşılmıştır. Bu olay insan susuz kaç gün yaşar sorusunun temellerini sarsmış olsa da geçerlilik kazanmamıştır. Çünkü ne şartlarda nasıl susuz  kaldığı bilinmediği için geçerlilik kazanması uygun görülmemiştir. Çünkü yayınlanan makalelerde ve bilimsel çalışmalarda insanın vücudundaki su oranına göre hesaplama yapılmış ve en fazla 7 günde bu suyun insanı yaşatabileceği belirtilmiştir.İnsan su içmeden normal şartlarda en fazla 7 gün yaşayabilir.

İnsan susuzluğa  168 saat dayanabilir.

Açlık sınırı ile susuzluk sınırı kıyaslanamaz. Çünkü aç kaldığımız zaman vücut karbonhidrat, yağ, proteinleri kullanıyor. Ama susuzlukta vücudun kullanabileceği yegane şey sudur. Bunun alternatifi olmadığı için su olmadan yaşam çok daha kısa sürmekte olup bu da suyun önemini bize bir kere daha hatırlatmaktadır.

İnsanın yaşamak için bol bol suya ihtiyacı vardır. Bilinmektedir ki susuzluk işkenceler de bile kullanılmaktadır. Hatta bir hapishane dizisinde işkence olarak naylon ile çevrilmiş bir barakada bırakılmış birine sıcaklık ve susuzluk ile işkence edilmiştir. İnsan sürekli terleme gibi bir çok olayla su kaybeder. Eğer bir kişi bu şekilde sıcakta sürekli kalırsa su kaybından bir kaç saat içinde ölebilir. Sonuç olarak insan susuz kaç gün yaşar sorusunun cevabı genel şartlarda 7 gündür ama bu durum günün şartlarına, sıcaklığa, yaptığınız hareketlere göre değişebilir.

Bilinmektedir ki susuzluk başına gelmeden insanın idrak edemeyeceği bir vakadır. Birçoğumuzun evinde su kesintisinden sonra susuzluk ile baş başa kalmışızdır. Belki de o an gerçekten susuzluğu anlayabileceğimiz anlardan biridir. O zaman kendimize sorarız, insan kaç gün susuz kalabilir?

Bazen yüzerken bazen uzun süre güneşte kaldığımız zaman susuzlukla karşı karşıya kalabiliriz. Uzun süre susuz kalmanın vücudumuza ne gibi etkiler yapar onları inceleyelim:

Vücudumuz Susuz Kaldığından Neler Olur?susuzluk

 1. Vücutta Bitkinlik 
 2. Kas Krampları
 3. Kan Basıncı Artışı
 4. Cilt problemleri ve özellikle ciltte kuruluk
 5. Baş Ağrısı
 6. Sindirim bozuklukları
 7. Böbrek problemleri
 8. Kabızlık
 9. Eklem ağrısı
 10. Saç dökülmesi ve kepeklenme
 11. Unutkanlık

Vücudumuzun Kaçta Kaçı Sudur?

İnsan vücudunda ki su oranının net olarak bir sayısı yoktur ama yaklaşık olarak değerler hesaplanabilmektedir. Vücutta ki su oranının en yükseğinin yaklaşık %90 ile bebeklerdedir. Daha sonra çocukların vücudunda ki su oranı %70’dir.  Bu oran yetişkinlerde %60 iken yaşlılarda %50 civarlarına düşmektedir.

“İnsan Susuz Kaç Gün Yaşayabilir?” üzerine 4 yorum

 1. Olum says:
 2. Umarim olurum says:
 3. Kader İlker says:
 4. Emin Gök says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.