İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?

Bu yazıdaki istediğiniz bölüme hızlı gitmek için tıklayınız.

1- İnsan uykusuzluğa kaç gün dayanabilir?
2- Uykusuz insanların ilginç fotoğrafları

İnsan Kaç Gün Uykusuz Kalabilir?

Cevap: En çok uykusuzluğa dayanabilen kişi 11 gün yani 264 saat uykusuz kalmıştır. ( Morvan sendromu gibi hastalıklarda aylarca uyumayan insanlar vardır. Bu rekor anormal hastalığı olmayanlar için geçerlidir.)

Açıklama: İnsanın uykusuzluğa kaç gün dayanabileceği bilimsel çalışmalarla desteklenmiş olsa da ortaya doğruluğu kanıtlanmış bir veri maalesef çıkmamıştır. Hatta uykusuzluk denemesi yapılan hayvanlardan bazıları ölmüştür. Ama Randy Gardner adında bir Amerikalı dünyanın en uzun süreli uykusuz kalan insanı olarak tarihe geçmiştir. Bu kırdığı dünya rekoru daha sonra kimse tarafından egale edilememiştir. Randy toplamda 264 saat yani 11 gün uykusuz kalmıştır. Randy bu sürenin ilk zamanlarında çok zorlanmasa da 9. günden itibaren baş ağrıları (migren seviyesinde), dikkat dağınıklığı, konuşma ve anlama kaybı yaşanmıştır. Ama bunun gibi sorunlar onun uykusuzluğa kaç gün dayandığı rekoru kırmasını engelleyememiştir. Şunu belirtelim bu sorunlar geçici olup rekor denemesi bittikten sonra 14 saat aralıksız uyumuş ve görülen tüm sorunlar ortadan kaybolmuştur. Ve uyanınca şunu söylemiştir: ‘Yeniden doğdum‘.

Şimdi gelelim ülkemizde ki uyku durumuna. Bu makaleyi, yazıyı yazmadan önce yüzlerce sayfa (Türkiye ve yurt dışından) gezip forumlardaki yorumları okudum. Bu okuduğum yorumlar ve analizler çerçevesinde devam edeceğim. Ülkemizde uykusuzluk ciddi bir problem olarak görülmektedir. Ama buna bağlı olarak 3-4 gün hiç uyumadan kalan insanları görebiliriz, duyabiliriz. Ancak herhangi bir uyku bozukluğu problemi olmadığı sürece uykusuz kalmak uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Uyku düzeni zihin açısından oldukça önemlidir. Birkaç gün uykusuz kalmak baş ağrıları, dikkat dağınıklığı ve konuşma bozuklukları ile birlikte algılama zorluklarını da beraberinde getirmektedir. Aynı şekilde fazla uyumanın da zararlı olduğunu yeri gelmişken belirtelim.

Türkiye’de uzun süre uykusuz kalan kişilerde ise şu düşünce var: Bir saat uyuyayım o bana yeter. Ama yurt dışında insanlar daha çok düzenli uykuyu seçmektedir. Çünkü uzun süre uyumayan bireylerde dikkat dağınıklığı, konuşma ve anlama bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Ama şu da bir çok denekte gözlenmiş insan en çok uykuya ilk 24 saatte ihtiyaç duyup daha sonra ki saatlerde ve günlerde uyku ihtiyacı ilk 24 saat duyduğu ihtiyaçtan daha azdır. Bir insan kaç gün uykusuz kalabilir, bir insan uykusuz kaç gün dayanabilir, bir insan uykusuz kaç gün yaşar gibi sorularınıza cevap vermeye çalıştık.

Uyku vücudun ihtiyacı olduğu zamanlarda gerektiği kadar uyanmalıdır. Ama bir gün uzun bir süre uykusuz kalırsanız emin olun ki en çok zevk alacağınız nokta uykusuzluk süresinden sonra uyuduğunuz vakittir. O an başınızı yastığa koyduğunuz an gözlerini kapattığınız an en tatlı uykunuzu aldığınız andır.

Yani bilimsel olarak kaç gün uykusuz kalınabilir sorusunun net bir cevabı olmamakla birlikte yapılan denemelerde en uzun süre uykusuz kalarak tarihe geçen kişi Randy Gardner’dır ve bu süre tam 11 gündür. Yani 264 saat uyumayarak rekor kırmış ve tarihe geçmiştir.

Size uykusuzluğun insanı ne hale getirdiğini ne hallerde uyuduğunu göstermek için bir kaç fotoğraf paylaşalım:

En İyi Uykusuzluk Fotoğrafları

1-Yolculuk yaparken uyumanın tadını hepimiz iyi biliriz. Yaşlı amca ne kadar uykusuz kaldıysa başını öne eğerek uykuya dalmış. Acaba gitmek istediği yerde uyanabildi mi? Bu bizde merak ediyoruz.

uykusuzluk tramvayda uyku

2-Uykusuzluk insana neler yaptırıyor neler. Uykusuzluğa dayanamayan iki kişi terminal de otobüs beklerken ne halde uyuduğunu sizinle paylaşıyoruz. İşin ilginç yanı fotoğrafta ki 3. kişide sol resmin sol tarafında uyumakta.

insan uykusuzluk fotoğrafı terminalde uyku

3-Bu genç o kadar uykusuz kalmış ki ayakkabısını kendine yastık yaparak uykuya dalmış.

uykusuzluk fotoğrafı ayakkabıdan yastık

4-Bu beyefendi ise uykusuzluğuna yenik düşerek kafede uykuya dalmış. İyi uykular diliyoruz.

uykusuzluk fotoğrafı kafede uyku

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Arkadaşlar ben bir öğretmenim suan kotu kelimeler kullanmayin ben 23 yasindayim 23 yilda uykusuz uzgun mutlu. Şaşırtıcı eğlenceli anlar yaşattı hayat bana siz. Bunun mhesabini yapiuosuniz bu konuyla alakali degil biliyorum ama bu kunuda bilginiz olsun isterim ???

  2. Uyku insan vücuduna hava su yemek icmek gibi en cok lazim olan bir ihtiyactir.Gece uykusu cok önemlidir,yani belli bir saatte yatip belli bir saatte kalkan insanlar her zaman dinc kalirlar,saglikli olurlar.Az,düzensiz uyuyan,Alkol sigara alan,agir yemekleri gec saatte yiyen kisilerde uyku ya dalma zor olabilir,ya da bazen sorun yaratabilir.Uyku aninda tüm organlar dinlenir ama Beyin ve sinir sistemiyle Kalp devamlai ritmini devam ettirir,hatta arttirirda biz uykudayken.Meslek icabi gece calismak zorunda kalanlarda bu sorun olur,insanin gözleri yanar,istahsiz nesesiz ve gücsüz dikkatsiz olur az yada yetersiz uyudugunda.En önemli gida dir uyku,ama ne cok az nede cok fazla uyuyun,saglikli günler dilerim arkadaslar,

      1. Kardeş alkol sigara kullanıyorum çokta güzel uyuyorum insanlara yanlış bilgi verip yanıltma. Alkol kullananlar bilir içtikten sonra yatan insan hemen uyur. Bide yatmadan önce sigara içmezsem gece 3 gibi uyanıyorum. Bunlar yaşanılıp görülmüş olaylar.

  3. Şaşırtıcı bir inceleme yazısı olmuş. Bunun için rusların sscb olduğu zamanlar yaptığı deneyleri de kontrol etmek lazım. Deneylerden birinde yaklaşık 50 kişiyi farklı odalara yerleştirip oksijen veren bilim adamları 7 gün sonra hiç uyumayan deneklerindeki vucutsal çökme ve ölümlere tanıkk olmuşlardı.

  4. Ha maşallah ben 2 gün uykusuzluğa dayanamıyorum. en son üniversite de finallere çalışırken aralıksız 40 saat kadar uykusuzluğa dayandım. Ama kendim için fazlasını düşünemiyorum. Uzun süre uykusuz kalınca vücudumuzda çeşitli sorunlar başlıyor bunu da deneyenler dikkate alsınlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı