Kapat

İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 2,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
Anasayfa
Kaç Gün? İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?
insan uykusuzluğa kaç gün direnebilir

Bu yazıdaki istediğiniz bölüme hızlı gitmek için tıklayınız.

1- İnsan uykusuzluğa kaç gün dayanabilir?
2- Uykusuz insanların ilginç fotoğrafları

Cevap: En çok uykusuzluğa dayanabilen kişi 11 gün yani 264 saat uykusuz kalmıştır. ( Morvan sendromu gibi hastalıklarda aylarca uyumayan insanlar vardır. Bu rekor anormal hastalığı olmayanlar için geçerlidir.)

Açıklama: İnsanın uykusuzluğa kaç gün dayanabileceği bilimsel çalışmalarla desteklenmiş olsa da ortaya doğruluğu kanıtlanmış bir veri maalesef çıkmamıştır. Hatta uykusuzluk denemesi yapılan hayvanlardan bazıları ölmüştür. Ama Randy Gardner adında bir Amerikalı dünyanın en uzun süreli uykusuz kalan insanı olarak tarihe geçmiştir. Bu kırdığı dünya rekoru daha sonra kimse tarafından egale edilememiştir. Randy toplamda 264 saat yani 11 gün uykusuz kalmıştır. Randy bu sürenin ilk zamanlarında çok zorlanmasa da 9. günden itibaren baş ağrıları (migren seviyesinde), dikkat dağınıklığı, konuşma ve anlama kaybı yaşanmıştır. Ama bunun gibi sorunlar onun uykusuzluğa kaç gün dayandığı rekoru kırmasını engelleyememiştir. Şunu belirtelim bu sorunlar geçici olup rekor denemesi bittikten sonra 14 saat aralıksız uyumuş ve görülen tüm sorunlar ortadan kaybolmuştur. Ve uyanınca şunu söylemiştir: ‘Yeniden doğdum‘.

Şimdi gelelim ülkemizde ki uyku durumuna. Bu makaleyi, yazıyı yazmadan önce yüzlerce sayfa (Türkiye ve yurt dışından) gezip forumlardaki yorumları okudum. Bu okuduğum yorumlar ve analizler çerçevesinde devam edeceğim. Ülkemizde uykusuzluk ciddi bir problem olarak görülmektedir. Ama buna bağlı olarak 3-4 gün hiç uyumadan kalan insanları görebiliriz, duyabiliriz.

Türkiye’de uzun süre uykusuz kalan kişilerde ise şu düşünce var: Bir saat uyuyayım o bana yeter. Ama yurt dışında insanlar daha çok düzenli uykuyu seçmektedir. Çünkü uzun süre uyumayan bireylerde dikkat dağınıklığı, konuşma ve anlama bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Ama şu da bir çok denekte gözlenmiş insan en çok uykuya ilk 24 saatte ihtiyaç duyup daha sonra ki saatlerde ve günlerde uyku ihtiyacı ilk 24 saat duyduğu ihtiyaçtan daha azdır. Bir insan kaç gün uykusuz kalabilir, bir insan uykusuz kaç gün dayanabilir, bir insan uykusuz kaç gün yaşar gibi sorularınıza cevap vermeye çalıştık.

Uyku vücudun ihtiyacı olduğu zamanlarda gerektiği kadar uyanmalıdır. Ama bir gün uzun bir süre uykusuz kalırsanız emin olun ki en çok zevk alacağınız nokta uykusuzluk süresinden sonra uyuduğunuz vakittir. O an başınızı yastığa koyduğunuz an gözlerini kapattığınız an en tatlı uykunuzu aldığınız andır.

Size uykusuzluğun insanı ne hale getirdiğini ne hallerde uyuduğunu göstermek için bir kaç fotoğraf paylaşalım:

En İyi Uykusuzluk Fotoğrafları

1-Yolculuk yaparken uyumanın tadını hepimiz iyi biliriz. Yaşlı amca ne kadar uykusuz kaldıysa başını öne eğerek uykuya dalmış. Acaba gitmek istediği yerde uyanabildi mi? Bu bizde merak ediyoruz.

uykusuzluk tramvayda uyku

2-Uykusuzluk insana neler yaptırıyor neler. Uykusuzluğa dayanamayan iki kişi terminal de otobüs beklerken ne halde uyuduğunu sizinle paylaşıyoruz. İşin ilginç yanı fotoğrafta ki 3. kişide sol resmin sol tarafında uyumakta.

insan uykusuzluk fotoğrafı terminalde uyku

3-Bu genç o kadar uykusuz kalmış ki ayakkabısını kendine yastık yaparak uykuya dalmış.

uykusuzluk fotoğrafı ayakkabıdan yastık

4-Bu beyefendi ise uykusuzluğuna yenik düşerek kafede uykuya dalmış. İyi uykular diliyoruz.

uykusuzluk fotoğrafı kafede uyku

“İnsan Uykusuzluğa Kaç Gün Dayanabilir?” üzerine 12 yorum

 1. Yemin ederim says:
 2. Merve says:
 3. nagihan says:
 4. DEFNE says:
 5. İrem says:
 6. İrem Alagöz says:
 7. Turgut Alöz says:
   • Meraba kardeşş says:
 8. Kerim says:
 9. Mahmut Baki Arslan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.