İp Atlamak Bacakları İnceltir mi? Kalınlaştırır mı?

İp atlamak bacakları inceltir mi yoksa kalınlaştırır mı? İp Atlama tüm kadınların en çok tercih ettiği evde spor aktivitelerinden birisidir. İp atlamanın bu kadar çok tercih edilen bir spor olmasının sebebi hiçbir ekipman gerektirmeden herhangi bir zaman dilimine göre bir program dahilinde yapılması gerekmeyen eğlenceli ve özgür bir yapısının olmasıdır. İp atlamak basen eritir mi, ip atlamak faydaları, ip atlamak kaç kalori yakar, ip atlamak ne işe yarar.ip atlamak kaç kalori, ip atlamak zayıflatırmı, ip atlayarak zayıflama soruları için cevaplar hazırladık. İşte detaylar..

İp atlamak bacakları inceltiyor mu yoksa kalınlaştırıyor mu gibi sorular ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Kullanıcılarımız için bu konuyu aydınlatmak istedik. Öncelikle bilmemiz gereken şey İp atlamak hangi kasları çalıştırır olacaktır. İp atlamak en çok bacak kaslarını çalıştırır çünkü vücudu havaya kaldırmak ve inerken esnemek bacak kaslarının çalışmasına dayalı bir hareket. Bu yüzden de özellikle spor yaparken estetik duruşunu kaybetmek istemeyen ve bacaklarında kas oluşumu istemeyen kadınlar için önemli bir ayrıntı.

İp Atlamak Bacakları İnceltir mi Kalınlaştırır mı?

İp atlarken bacak kaslarımız gelişmeye müsait olacak kadar yüksek kondisyonda çalışmazlar. Bunun ortaya çıkması için daha ağır ve sürekli aktivite gereklidir. Bu yüzden ip atlamak isteyen bayanların tereddüt etmeden gönül rahatlığı ile ip atlayabilirler. İp atlamak bacak kaslarını sıkılaştırır ve daha estetik görünüme sahip sarkık deri veya diğer oluşumlar barındırmayan daha çekici bir bacak yapısı olacaktır. İp atlamak bacak kalınlaştırır mı yada inceltir mi gibi düşünceler yersiz düşüncelerdir.

İp atlamak kaç kalori?

15 dk boyunca tempolu bir şekilde ip atlayarak yaklaşık olarak 200 kcal kalori yakabilirsiniz.

İp Atlamanın Faydaları

 • İp atlama vücudunuzda bulunan tüm kasların çalışmasını sağlamaktadır.
 • Kilo vermek isteyenler için ip atlama egzersizlerini uygulayarak kilo vermenizi sağlayabilirsiniz.
 • Metabolizmanızın hızlanmasını sağlamaktadır.
 • İp atlayarak ciddi şekilde kalori yakabilirsiniz.
 • Zihinsel gelişimi destekler.
 • Algılamalarınız ve refleksleriniz artar.
 • Kaslarınız gelişir.
 • Sinirinizi ve stresinizi atmanızı sağlayarak rahatlatır.
 • Zaman ve mekan kavramına gerek kalmadan dilediğiniz yerde ip atlayabilirsiniz.
 • Daha zor egzersizlere kıyasla daha çok efor harcamanızı sağlar.Daha Çabuk ve kalıcı kilo vermenizi sağlar.
 • Kan dolaşımınızı düzenleyerek damarlarda varis oluşumunu azaltmaya sağlar.
 • Kadınların selülit problemlerinin giderilmesini sağlar.
 • Kalça ve bacakların daha sıkı ve fit olmasını sağlamaktadır.
 • Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Boy kısalığı içinde önelidir.Boyunuzun uzamasını sağlar.
ip atlama egzersizi

İp Atlamak Ne İşe Yarar?

İp atlamak Genel itibari ile zayıflamanıza yardımcı olduğu gibi aynı zamanda kas gelişimi kemik yapısı ve her spor dalı gibi kolestrol şeker ve diyabet riski ile kanser riskini azaltır. Aslına bakarsanız spor sağlıklı yaşamın anahtarıdır derken bunu hareketli yaşam olarak da değiştirebiliriz. İp atlamak monotonluk ve durağan bir yaşam tarzından bizi çıkartması bile başlı başına bir faydadır. yoğun tempolu ve kondisyonunuz yüksek bir şekilde 1 saat ip atlayarak ortalama 800 kalori harcayabilirsiniz. Daha çekici bir görünüm için karın sırt boyun ve omuz kaslarınızın yanı sıra bacak kaslarınız için de sıkılaştırıcı bir etki yaptığından vücudunuzun daha formda ve estetik görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Göbek kısmından kilo vermek isteyenler için önerilir .Ayrıca eklem ağrıları ile tutulmalar yaşayanlar için de ip atlama önerilir.

İp atlamak göbek eritirmi

İp Atlamak Ne İşe Yarar Diye Sorunların Uzmanlar Tarafından Söz konusu sporun boy uzatıcı özelliği olduğu da bilinmektedir. Sürekli zıplama ve gerilme hareketi sebebi ile kasların uzaması ve sıkılaşmasını sağladığı için özellikle ergen yaştaki bireyler ve çocuklar için düzenli olarak yapılması önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı