İp atlamak boyu uzatır mı?

İp Atlamak Boyu Uzatır mı Test Edildi, genel olarak ip atlayarak boy uzatmak  birçok doktor tarafından kabul edilen ve ortak fikir olarak benimsenen bir konudur. Peki ip atlamak boy uzatır mı algısı doğru mudur? Genel itibari ile tüm spor aktiviteleri için kaslarımız geriliş sıkılaşacağı için hemen hemen hepsi boyun uzamasına yardımcı olacaktır.

İp Atlamak Boy Uzatır mı?

Birçok spor dalına göre boy uzatmak konusunda daha etkili bir spor dalıdır. Söz konusu, ip atlamak en çok tavsiye edilen boy uzatma hareketlerinden birisidir. Hatta çoğu otoriteye göre herkes tarafından kabul edilen basketbol ve voleybol sporlarına göre dahi daha çok boy uzamasına katkı sağladığı yönündedir. Fakat bunun birde hormonal ve genetik yönü de vardır. Eğer bireyde herhangi bir hormon yetersizliği yada genetik faktörler sebebi ile bir bağlayıcılık yok ise ip atlayarak boy uzatmak işe yarayacaktır. Sürekli İp atlayarak boyu uzayanlar olabileceği gibi sürekli çalışıp uzamaması da olasılık dahilindedir. Fakat denenmesini şiddetle öneriyoruz.

İp haricinde Gıda Takviyesi Önemli

İp atlamak boy uzatıyor fakat gıda takviyesi de şart. Peki ya nedir bu gıdalar. Özellikle kemik yapısını güçlendirici besinler almak şart akla gelen en bilindik ve en kolay bulunabilen vitaminlere sahip gıdalar arasında Kalsiyum içeren süt yoğurt gibi hayvansal gıdalar ve özellikle çinko içeriği olarak zengin gıdalar tercih edilmesi önerilir. Ayrıca erken yaşta ip atlamaya başlanması geleceğe dönük olarak obezite ve fazla kilo riskini de ortadan kaldıracağı için boy atmada etkili olabilmektedir.

İp Atlama Teknikleri Nelerdir ? Evde Nasıl İp Atlanır?

İp Atlamak Boyu Uzatır mı Test Edildi

Yukarıdaki Konuda İp atlamak boy uzatıyor ve ip atlamak kilo verdirir mi sorularını cevapladık. Şimdi ise özellikle apartman veya site içerisinde yaşayanlar için evde ip atlama teknikleri nelerdir onlardan bahsedeceğiz. Bilindiği üzere evde ip atlamak zıplayarak yapılan bir hareket olduğu için oldukça gürültülü ve komşuları rahatsız edici olabilmektedir. Eğer ip atlamak boy uzatır mı sorusu sizin için önemli ise… Bu sebeple evde ip atlarken birkaç küçük önlem ile çıkan ses miktarını %80 oranında azaltabilirsiniz. Bunu yapmak birkaç dakikanızı almasına rağmen sonuç çok daha etkili olabilmektedir. Öncelikle ip atayacağınız bölgede ipinizi takılacak mobilya avize lamba gibi eşyalardan uzak bir yerde çalışmak için zemin hazırlamalıyız. Aksi halde sakatlanma ve yaralanmalar olacaktır. Daha sonra aşağıda yazan adımları uyguladığınızda ses miktarında yüksek bir oranda düşüş olduğunu gözlemleyeceksiniz.

 • Silikon tabanlı özel esnek spor ayakkabıları ile ip atlayın
 • İp atladığınız yerde ipinize takılacak herhangi bir eşya lamba veya avize olmasın
 • İp atladığınız bölğenin yakınlarında kesici delici köşeli mobilyalar var ise kaldırın
 • Spora başlamadan önce yere yumuşak bir halı sermeyi deneyin.
 • İnce sık dokuma sert sünger üzerinde ip atlayabilirsiniz. (yumuşak bilindik sünger ile karıştırılmamalıdır. Yumuşak sünger kullanımı ipin ayaklarınıza dolaşmasına ve düşmenize neden olarak sakatlıklara yol açabilir. Sert ince sünger kullanmanız önerilir.)
 • İp atlarken olabildiğince yukarı zıplamaktan kaçınarak küçük ve nazik şekilde zıplamak sesi yarı yarıya düşürecektir.
 • Zıplarken parmak uçlarınız ile inişi yavaşlatarak daha sonra tüm tabanınızı indirmeniz ses oranını yarı yarıya azaltacaktır.

Bu gibi önlemler ile birlikte evde ip atlayabilir ve komşularınıza rahatsızlık vermeden hem boy uzatma hem zayıflama ve kilo verme gibi hedefleriniz için çalışabilirsiniz. Bu sebeple ip atlamak boy uzatır mı sorusunun cevabını vermiş olduk. Ayrıca Aşağıdaki ip atlama ile alakalı konularımızı da inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Sormak İstedikleriniz İçin Yorum Kısmına sorularınızı yazabilirsiniz. Aynı gün içinde tüm yorumlara cevap verilmeye çalışılmaktadır.

İp Atlamak Hangi Kasları Çalıştırır ?     /    İp Atlamak Zayıflatır mı? kilo Verdirir mi ? 

İp Atlamak Bacakları İnceltir mi Yoksa Kalınlaştırır mı ?    /   İp Atlamak Kaç Kalori Yaktırır ? 

İlgili Makaleler

189 Yorum

 1. Merhaba yaşım 16 ve boyum 1.62 doktor boy uzama kemiklerimin kapanmış olduğunu söyledile sol el rötgenime bakarak hergün ip atlıyorum ve bol bol süt ve yoğurt tüketiyorum boyum uzarmı

 2. Merhaba, 1,67 boyundayım ve 67 kiloyum. Ayrıca 17 yaşına girmeme 2 ay kaldı. İp atlayarak hem bacağımı inceltip hem de rahatlıkla kilo verebilir miyim? Bunun için kaç dakika atlamalıyım?

  1. evet hatice ip atlamak hemen hemen tüm kaslarimizi çalıştırdığı için ip atlayarak hem boyunu uzatabilir hemde incelip kilo verebilirsin

 3. Merhabalar ben emre boyum 1.80 cm kilom 70 yaşım 15 düzenli besleniyorum ip atlıyorum 190 olmak istiyorum baba boyu 1.75 anne boyu 170

 4. merhabalar ben 3 ay sonra 20 yaşıma giricem boyum 1.60 sizce ip atlasam 1.68 yada 1.70 olabilrimiyim

  1. Merhaba Oğuzhan Bey;
   Belirttiğiniz uzama maalesef o süreler içerisinde gerçekleşmeyecektir. Ama siz ip atlama egzersizlerinizi ihmal etmeyiniz.

   Saygılarımızla…

 5. Merhaba benim yaşım 13 kilom 80 boyum ise 1.78 basketbol ile uğraşıyorum acaba kaç cm daha uzayabilirim ?

 6. Merhaba ben 20 gün sonra 14 yaşıma gireceğim boyum 166.5 kilo problemim yok günde kaç kez ip atlamalıyım 2.30 dakikada 180 civarı tl yorum daha yavaş mı atlamalıyım farkeder mi lütfen cevaplarsanız

 7. Merhaba yaşım 15 boyum 183 ip atlamak banada iyi gelir mi 190 falan olmak istiyorum basketbol için

  1. Merhaba Can
   Eğer boy uzamasını baskılayan her hangi bir neden yoksa egzersizler sayesinde yapabilirsin. Bunun için günde 20 ila 30 dakika çalışmalısın ama azar azar arttırmalısın. Mesela önce 5 dakika ile başlamalısın.

 8. Merhaba,
  24 yaşındayım, 1.48 boyundayım.Çok fazla uzayamayacağımı biliyorum ama günde bir litre süt içerek ve ip atlayarak 3-4 cm uzamam mümkün mü acaba?

 9. 18 e girmeme 3 ay var günde 15 dakka ip atlıyorum boyum 175 ayni zamanda fitnis yapıyorum boyum uzarmi

 10. Adım Dilber Ben 13 yaşındayım doktora gittik boyumun 18 yaşına gelince 1. 57 alacağını söyledi bu annemle babamı ortalaması ben hergün 20DK ip atlıyorum boyum uzarmı uzarsa kaç cm uzar ben 13 yaşındayı boyum 1.55 kilom 44 lütfen cevap verin

 11. boyum 158 yas 15 kilom ise 61 boyum ile kilom orantılı degil farkındayım. 165 e ulasmam mumkunmu ip atlayarak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı