İp atlamak boyu uzatır mı?

İp Atlamak Boyu Uzatır mı Test Edildi, genel olarak ip atlayarak boy uzatmak  birçok doktor tarafından kabul edilen ve ortak fikir olarak benimsenen bir konudur. Peki ip atlamak boy uzatır mı algısı doğru mudur? Genel itibari ile tüm spor aktiviteleri için kaslarımız geriliş sıkılaşacağı için hemen hemen hepsi boyun uzamasına yardımcı olacaktır.

İp Atlamak Boy Uzatır mı?

Birçok spor dalına göre boy uzatmak konusunda daha etkili bir spor dalıdır. Söz konusu, ip atlamak en çok tavsiye edilen boy uzatma hareketlerinden birisidir. Hatta çoğu otoriteye göre herkes tarafından kabul edilen basketbol ve voleybol sporlarına göre dahi daha çok boy uzamasına katkı sağladığı yönündedir. Fakat bunun birde hormonal ve genetik yönü de vardır. Eğer bireyde herhangi bir hormon yetersizliği yada genetik faktörler sebebi ile bir bağlayıcılık yok ise ip atlayarak boy uzatmak işe yarayacaktır. Sürekli İp atlayarak boyu uzayanlar olabileceği gibi sürekli çalışıp uzamaması da olasılık dahilindedir. Fakat denenmesini şiddetle öneriyoruz.

İp haricinde Gıda Takviyesi Önemli

İp atlamak boy uzatıyor fakat gıda takviyesi de şart. Peki ya nedir bu gıdalar. Özellikle kemik yapısını güçlendirici besinler almak şart akla gelen en bilindik ve en kolay bulunabilen vitaminlere sahip gıdalar arasında Kalsiyum içeren süt yoğurt gibi hayvansal gıdalar ve özellikle çinko içeriği olarak zengin gıdalar tercih edilmesi önerilir. Ayrıca erken yaşta ip atlamaya başlanması geleceğe dönük olarak obezite ve fazla kilo riskini de ortadan kaldıracağı için boy atmada etkili olabilmektedir.

İp Atlama Teknikleri Nelerdir ? Evde Nasıl İp Atlanır?

İp Atlamak Boyu Uzatır mı Test Edildi

Yukarıdaki Konuda İp atlamak boy uzatıyor ve ip atlamak kilo verdirir mi sorularını cevapladık. Şimdi ise özellikle apartman veya site içerisinde yaşayanlar için evde ip atlama teknikleri nelerdir onlardan bahsedeceğiz. Bilindiği üzere evde ip atlamak zıplayarak yapılan bir hareket olduğu için oldukça gürültülü ve komşuları rahatsız edici olabilmektedir. Eğer ip atlamak boy uzatır mı sorusu sizin için önemli ise… Bu sebeple evde ip atlarken birkaç küçük önlem ile çıkan ses miktarını %80 oranında azaltabilirsiniz. Bunu yapmak birkaç dakikanızı almasına rağmen sonuç çok daha etkili olabilmektedir. Öncelikle ip atayacağınız bölgede ipinizi takılacak mobilya avize lamba gibi eşyalardan uzak bir yerde çalışmak için zemin hazırlamalıyız. Aksi halde sakatlanma ve yaralanmalar olacaktır. Daha sonra aşağıda yazan adımları uyguladığınızda ses miktarında yüksek bir oranda düşüş olduğunu gözlemleyeceksiniz.

 • Silikon tabanlı özel esnek spor ayakkabıları ile ip atlayın
 • İp atladığınız yerde ipinize takılacak herhangi bir eşya lamba veya avize olmasın
 • İp atladığınız bölğenin yakınlarında kesici delici köşeli mobilyalar var ise kaldırın
 • Spora başlamadan önce yere yumuşak bir halı sermeyi deneyin.
 • İnce sık dokuma sert sünger üzerinde ip atlayabilirsiniz. (yumuşak bilindik sünger ile karıştırılmamalıdır. Yumuşak sünger kullanımı ipin ayaklarınıza dolaşmasına ve düşmenize neden olarak sakatlıklara yol açabilir. Sert ince sünger kullanmanız önerilir.)
 • İp atlarken olabildiğince yukarı zıplamaktan kaçınarak küçük ve nazik şekilde zıplamak sesi yarı yarıya düşürecektir.
 • Zıplarken parmak uçlarınız ile inişi yavaşlatarak daha sonra tüm tabanınızı indirmeniz ses oranını yarı yarıya azaltacaktır.

Bu gibi önlemler ile birlikte evde ip atlayabilir ve komşularınıza rahatsızlık vermeden hem boy uzatma hem zayıflama ve kilo verme gibi hedefleriniz için çalışabilirsiniz. Bu sebeple ip atlamak boy uzatır mı sorusunun cevabını vermiş olduk. Ayrıca Aşağıdaki ip atlama ile alakalı konularımızı da inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Sormak İstedikleriniz İçin Yorum Kısmına sorularınızı yazabilirsiniz. Aynı gün içinde tüm yorumlara cevap verilmeye çalışılmaktadır.

İp Atlamak Hangi Kasları Çalıştırır ?     /    İp Atlamak Zayıflatır mı? kilo Verdirir mi ? 

İp Atlamak Bacakları İnceltir mi Yoksa Kalınlaştırır mı ?    /   İp Atlamak Kaç Kalori Yaktırır ? 

Bir önceki makalemizide okumanızı öneriyoruz. Domates Zayıflatır mı? Diyette Domates Yemek başlıklı makalemizde editörlerimiz sizler için önemli konulada değindi. Okumanızı öneriyoruz.

187 Yorum

 1. Merhaba, 1,67 boyundayım ve 67 kiloyum. Ayrıca 17 yaşına girmeme 2 ay kaldı. İp atlayarak hem bacağımı inceltip hem de rahatlıkla kilo verebilir miyim? Bunun için kaç dakika atlamalıyım?

 2. Merhabalar ben emre boyum 1.80 cm kilom 70 yaşım 15 düzenli besleniyorum ip atlıyorum 190 olmak istiyorum baba boyu 1.75 anne boyu 170

 3. merhabalar ben 3 ay sonra 20 yaşıma giricem boyum 1.60 sizce ip atlasam 1.68 yada 1.70 olabilrimiyim

  1. Merhaba Oğuzhan Bey;
   Belirttiğiniz uzama maalesef o süreler içerisinde gerçekleşmeyecektir. Ama siz ip atlama egzersizlerinizi ihmal etmeyiniz.

   Saygılarımızla…

 4. Merhaba benim yaşım 13 kilom 80 boyum ise 1.78 basketbol ile uğraşıyorum acaba kaç cm daha uzayabilirim ?

 5. Merhaba ben 20 gün sonra 14 yaşıma gireceğim boyum 166.5 kilo problemim yok günde kaç kez ip atlamalıyım 2.30 dakikada 180 civarı tl yorum daha yavaş mı atlamalıyım farkeder mi lütfen cevaplarsanız

 6. Merhaba yaşım 15 boyum 183 ip atlamak banada iyi gelir mi 190 falan olmak istiyorum basketbol için

  1. Merhaba Can
   Eğer boy uzamasını baskılayan her hangi bir neden yoksa egzersizler sayesinde yapabilirsin. Bunun için günde 20 ila 30 dakika çalışmalısın ama azar azar arttırmalısın. Mesela önce 5 dakika ile başlamalısın.

 7. Merhaba,
  24 yaşındayım, 1.48 boyundayım.Çok fazla uzayamayacağımı biliyorum ama günde bir litre süt içerek ve ip atlayarak 3-4 cm uzamam mümkün mü acaba?

 8. 18 e girmeme 3 ay var günde 15 dakka ip atlıyorum boyum 175 ayni zamanda fitnis yapıyorum boyum uzarmi

 9. Adım Dilber Ben 13 yaşındayım doktora gittik boyumun 18 yaşına gelince 1. 57 alacağını söyledi bu annemle babamı ortalaması ben hergün 20DK ip atlıyorum boyum uzarmı uzarsa kaç cm uzar ben 13 yaşındayı boyum 1.55 kilom 44 lütfen cevap verin

 10. boyum 158 yas 15 kilom ise 61 boyum ile kilom orantılı degil farkındayım. 165 e ulasmam mumkunmu ip atlayarak

 11. Merhaba
  Ben boyum 158 yasım 15 kilom ise 61
  kilo ve boyum orantılı degil farkındayım
  Ip atlayarak 165 e ulaşabilir miyim ?

 12. Selamün aleyküm abi ben 16 yaşındayım 194 santimetre boyum var daha da uzamak istiyorum ip atlayarak ne kadar uzayabilirim ve ne kadar atlamam gerekir? Cevaplarsanız sevinirim :)

 13. 16 yaş 10 aylığım boyum 175 kilom 58 ip atlamak ne kadar daha boyu nu uzatır tahminen zaten yerime hareketlerini yapıyorum be bundan 2 ay önce gün de 500 kere ip atlardım

 14. Yaşım 23.boyum 1.55 boyum uzar mi yani 5 cm uzasa da olur.ne dersiniz ip atlayarak uzar miyim bi 5 cm

 15. Yaşım 17 boyum 1.61 bundan sonra boyun uzar mi uzarsa kaç cm daha uzar en azından 170 olmak istiyorum mümkün mü?

 16. Merhaba kızım 9 taşında boyu 1.28 kilosu 25 boyunun uzaması için günlük ne kadar ip atlaması gerekiyor

 17. Merhaba boyum 1,50 kilom 50 günde kac kez ip atlasm boyum uzar ve kilom yuzunden başm dertte..

 18. Merhaba ben 22 yaşındayım. Boyum 158 ip atlayarak boyumu unutabilir miyim? Ya da ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?

 19. Merhaba benim boyum 163 yaşım 19 ip atlarsam boyum uzarmı günde ne kadar ip atlamalıyım

 20. Merhaba 17 yaşına yeni girdim 45 kiloyum yazın 1.58 cmdim simdi 1.64 oldum 1.70 olur muyum ip atlayarak

 21. Hocam ben 20 yaşına yeni girdim gecen sene esneme germe hareketleriyle 5 cm uzadim ancak bu bana yeterli gelmedi şimdi ip atlasam bunun üzerine 7-8 cm daha boyum uzar mi lütfen cevap verebilir misiniz

 22. 22 yasındayım 1,58 cm mim. 1,65 olabilirmiyim boyumun uzaması için günlük mü ip atlamalıyım ve ne kadar süre atlamalıyım. yardımcı olurmusunuz.

  1. Merhaba Nimet, boy uzaması kızlarda 22 ila 25 arasına kadar devam edebiliyor. İp atlamak boy uzamasını arttırmakta bu yüzden egzersiz yapmalısınız. İp atlayarak bir çok kişi 5 ila 8 cm daha fazla uzayabilir. Ne kadar atlaman gerektiğine sen karar ver. Öncelikle 10 dk ile başlayabilirsin daha sonra yavaş yavaş arttırmalı ve 20-30 dk olarak devam etmen etkili olacaktır.

 23. Benim boyum 1.61 16 yaşindayım 52 kiloyum sizce normal mi ? Normal degilse de neler yapabilirim?

 24. Merhaba admın. Yaşım 17.5, boyum 1.60 ve kilom 72. 1 ayda 10 kilo verdim ve vermeye de devam edicem ip atlayarak hem kilo verip hem de boyumu uzatabilirmiyim? Kaç cm uzar? 5 cm uzaması için ne kadar ip atlamak gerekir

  1. Merhaba özlem, evet hem zayıflayıp hemde boyun uzayabilir bunun için kademeli olarak arttırmalısın. Örneğin 10dk, 20dk ve 30 dk olarak arttırabilirsin. Uzmanlar egzersiz yaparak 5 ila 8 cm arasında boy uzayabileceğini belirtmektedirler.

 25. Mrb adim suna 21 yasindayim 1.54 boyum 45 kiloyum hergun ip atlasam 1.70 olur muyum qunluk ne kadar ip atlamam qerekiyo

 26. Hocam gelişmesi devam eden 18 yasinda bir kişide ziplayarak ve ip atlayarak kaç cm boy uzar tahminen çünkü amacım bacak boyumu uzatmak omurga dikleşmesi felan hariç yani ip atlayarak 7-8 cm boy uzar mi

  1. Evet Mehmet, eğer boy uzamasına mani bir rahatsızlığın yok ise uzmanlar egzersizle 5 ila 8 cm kadar daha fazla uzamanın mümkün olduğunu söylüyorlar.Yani ip atlayarak boyunu uzatabilirsin.:)

  1. Evet mehmet olabilirsin. Hatta 182 ye kadar uzaman mümkün. Tabiki boy uzamasını baskılayan her hangi bir neden yoksa egzersizler sayesinde yapabilirsin. Bunun için günde 20 ila 30 dakika çalışmalısın ama azar azar arttırmalısın. Mesela önce 5 dakika ile başlamalısın.

 27. Merhaba ben eda,22 yaşındayım boyum 1.65.Ben en azından 3 cm daha uzamak istiyorum,günde ne kdar ip atlamam lazım

  1. Merhaba Zeynep, uzmanlar egzersiz yaparak normale göre 8 cm daha fazla boy uzaması sağlanabildiğini söylüyorlar. Bunun bir çok örneği var küçük yaşlarda basket oynamaya başlayan çocukların daha uzun boylu olması gibi. Bu yüzden ip atlan oldukça fayda sağlayacaktır.

 28. Her gün 1400 kez ip atlıyorum 100 er 100 er setler halimde az yiyorum ve ne kadar zamanda ne kadar kilo veririm?
  Boyum 176 cm kilom 84

 29. Merhaba.18 yasimdayim boyum 1.55 kilom 45 hergun ip atlasam asilsam spor hareketleri yaparsam uzarmiyim

 30. merhaba boyum 1.60 yaş 14 her gün 5-6 tane egzersiz yapıyorum süt içiyorum 500 kere ip atlıyorum ne kadar sürede kaç cm uzarım.lütfen cevap yazın

 31. Dogruyu soyluyonda ben bir fitnes hocasına sordum dediki ip atlama bacak kasların sıklaşır kemiklerine baskı yapar ve uzaman normala göre daha yavaş olur dedi sizce doğrumu onu dediği için iki gündür ip atlamıyom bacak kasım sıklaşır diye sizce ne yapmalıyım cevap verin lütfen

 32. Meraba ben genetik hesaplamasına göre maksimum 1.74 minumum ise 1.64 olmam gerekiyo benim boyum 1.65 yaşım 19 sizce 1.70 den uzun olurmuyum hergün düzenli ip atlıyorum en fazla kaç cm uzarım? genetigime gore uzayabilirim diye duruyor sizin yorumunuzu merak ediyorum

  1. Berat merhaba, egzersiz yapmaya devam etmelisin. Uzmanlara göre egzersiz yaparak normale göre 5 ila 8 cm kadar daha fazla uzaman mümkündür.

   1. Dogruyu soyluyonda ben bir fitnes hocasına sordum dediki ip atlama bacak kasların sıklaşır kemiklerine baskı yapar ve uzaman normala göre daha yavaş olur dedi sizce doğrumu onu dediği için iki gündür ip atlamıyom bacak kasım sıklaşır diye sizce ne yapmalıyım cevap verin lütfen

    1. Berat bu doğru değil eğer öyle olsa idi, basket oynayan çocukların boyu daha uzun olmazdı.

 33. Slm admin yasim 17 boyum 1.68 Uzamasini istiyorum genetik olarak ailem kisa nasil uzarim taktikler werimisin

  1. Emrullah merhaba haftada 4 gün 30 dk ip atla ve günlük olarak alacağınız vitaminler ve mineralleri almalı, kalsiyum açısından zengin süt ürünleri tüketmelisiniz. Ayrıca balıklı yağı tüketmekte fayda sağlayacaktır.

 34. Merhaba hocam ben 20 yaşındayım şu an boyum 160 Doktorlar uzaman durmuş 18 yaşından sonra uzama olmaz dedi. ip fln atlasam uzama olmazmi acaba

  1. Esra merhaba boy uzaması 22 yaşına kadar devam edebilir. Bu sebeple boy uzamasına destek olacak egzersizlere devam etmenizi öneririz.

 35. 18 yaşındayım günde ne kadar ip atlamaya gerekiyo
  Ve erkekler kaç yaşında kadar uzayabiliyo

  1. İlket erkekler 20 yaşına bazende 22 yaşına kadar uzayabiliyor. Günlük 15-20 dk ip atlayabilirsin.

 36. Merhaba , boyum 1.54 kilom 50 annem 1.62 babam 1.63 abim 1.68 gibi birşey hergün 100 tane ip atlayarak 1.60 olsbilir miyim olabilirsem ne kadar sürede

  1. Merhaba bunun için net bir süre vermek zor ama çalışmaların faydalı olacağını ve isteğin boya kavuşabileceğini söyleye bilirim.

 37. Merhaba ben 18 yasinda 1.60 boyunda 55 kiloyum gunluk duzenli olarak kalsiyum iciren sıkıştırılmış gıda ürünleri tuketiyorum ve ip atliyorum uzayabilmem mümkün mü

  1. Ayça merhaba tabi ki mümkündür, egzersizler sayesinde normale göre 8 cm’ e kadar uzayabilirsiniz. Egzersizlerinize ve beslenenize dikkat edin.

 38. Merhaba benim yaşın 14 boyun 1.87 kg 72 annemin boyu 165 babam 1.85 1 ay düzenli atlasam 192 feakb olurmuyum

 39. Ben 12.5 yasındayım boyum 150 kilom 38 Bn 170 olmak istiyorum annem 160 babam 172 halam ve teyzem de bir 156 sizce uzarmıyım hergun omega 3 ıcıyorum 1 yıl voleybol oynadım hergun 400 kez zıplıyorum ve gunde 1bardak sut ıcıyorum sizce 170 olurmuyum

  1. Sıla merhaba bence olmaman için hiç bir neden yok. Beslenmene ve zıplama egzersizlerine devam et

 40. 15 yaşındayım kilom 58 boyum 162 haftada veya günde kaç kez veya kaç saat ip atlarsam hep zayıflama hemde boy uzatma olarak değerlendirebilirim

 41. mrb yasım 18 gırmek uzerym boyum 1.54 kılo 52 1.60 olamk istyrum ebeveyenelrımde kısa degıl zıplıyorum süt içiyorum yoksa peynır yogurt vs tüketıyorum balık yağıda kullanıyorum uzamam mümkün mü trambolınde aldımbaya zıplıyorum ıyımıdr sizce cvbınız için teşekkür

  1. Ayşe merhaba tabi oldukça iyi beslenmen de gayet güzel haftalık 4 gün zıplama egzersizleri yapmalısın. Egzersizlerle 5 ila 8 cm uzayabilirsin. Teşekkürler.

 42. Boyum 1.73cm kilom 87 yaşım 16 boyum 2 senedir uzamıyor orta okul sonunda 8.sınıfta durdu uzaması bunun nedeni nedir acaba kilom versem faydası olur mu lütfen tüm sorularımı cevaplayın

  1. Serhan boy uzaması duraklamış olabilir. Kilonun fazla olması kemiklere daha fazla yük olmasından dolayı boy uzamasını baskılayabilir. Bu yüzden kilo vermen faydalı olacaktır. Egzersiz yapman ve zıplama içeren sporlar etkilidir. Süt içmeye gelince elbette faydalı kemik gelişimi için.

 43. Ben 14 yaşındayım 151 boyundayım
  50 kiloyum boyumun uzamasini istiyorum ip atlasam ve voleybol oynasam boyum uzar mı uzarsa kaç cm uzar ??

  1. Rabia merhaba egzersizler boy uzamasını 8 cm kadar daha fazla artmasını sağlıyor. Boy gelişimi devam ettiği için daha da faydalı olacaktır. Egzersiz yapmaya devam etmelisin.

  1. Esra boyunun uzaması henüz devam ediyor. Egzersizler bu uzama hızını dahada arttırmaktadır. Normal uzamadan 8 cm daha fazla uzayabilir.

  1. Sena merhaba yaşın henüz gelişim aşamasında boyunun ne kadar uzayacağını tam olarak kestirmek zor. Ama ciddi bir gelişim göstereceğini söyleyebilirim. Egzersizlere devam et egzersizler 8 cm kadar uzama sağlıyor ama senin belki daha fazla bile olabilir.

 44. Merhaba adım mert
  Yaşım boyum 1.73-1.74 arası kilom ise 69-70 arası boyumun 1.80 olmasını istiyorum ip atlayarak boyum uzarmı günde kaç defa atlamalıyım ne tür besinler tüketmeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Mert merhaba, haftalık 4 gün 20 dk egzersiz yapabilirsin. Ayrıca kalsiyum, fosfor, D ,A, C vitamini, çinko gibi vitaminler içeren besinler tüketebilirsin.Bunlar süt ve süt ürünleri, kuru meyve, et, balık gibi besinlerdir. Dengeli beslenmek çok önemlidir. Brokoli ve susamda bu anlamda oldukça faydalıdır.

 45. Benim yaşım 14 boyum da 162 kilom 55, 5 Cm filan uzamak istiyorum nasıl hangi programda ip atlamalıyım yani günde kaç dk cevaplarsanız sevinirim şimdi teşekkürler.

  1. Nisaa merhaba 5 cm uzanan mümkün tabiki bunun için haftanın 4 günü 20 dk ip atlaman ve zıplama hareketleri yapman yeterli olacaktır.

 46. Merhaba , benim yaşım 20 boyum 1.69 . 5 cm daha uzamak istiyorum. Egzersiz ve ip atlamayla mümkün mü ?

  1. Cansu merhaba evet mümkün. Çoğunlukla 20 li yaşlarda boy uzaması tamamladığı söyleniyor.Ama biz ısrarla 25 kadar egzersize devam edilmesini öneriyoruz.Teşekkürler.

 47. Merhaba ben 16 yasındayım boyum 1.50-52 civarı ip atlamaya başlayacağım sizce ne kadar yararı olur ?Günlük be kadar ip atlamalıyım nasıl çalışmalıyım?yardım edin lütfen ?

  1. Elif merhaba, ip atlamak 5 ile 8 cm kadar boy uzatmayı arttıra bilmektedir. Ne kadar ip atlaman gerektiğine gelince, tavsiyemiz haftalık 4 gün, 10 dk egzersiz olacak.Sıkılmazsan bu süreyi 15 dk olarakta artırabilirsin.

 48. Merhaba benim Boyum 1.43 kilom 34 yaşım 13 hergün 10 dk felan ip atlıyorum 1 ay içinde en az kaç cm uzarım yada en fazla kaç cm tahminen

 49. Merhaba benm Boyum 1.61 1.62 civarı kilom 50 yas 15 hergun 30 dakika ip atlasam Daha nekadar uzarim tahminen

  1. Sezgin henüz boyunun gelişimi devam ediyor.Ama ip atlama ve zıplama içeren egzersizler boy uzamasını arttırmaktadır. Hergün devam edersen normalde fazla olarak 8 cm kadar boyun uzayabilir.

 50. Yaşım 15 boyum 1.57 asker olmak istiyorum boy yüzünden riskli görünüyor boyum uzar mı mesela 1.65 olsa yeter benim için.

  1. Merhaba Ayşe boyunun gelişimi devam ediyor, egzersiz yapmaya devam etmelisin. Egzersizlerle boy 5 ila 8 cm uzamaktadır.Boy uzamasını baskılayan herhangi bir neden olup olmadığını öğrenmen kesin sonuç için önemli.

   1. Yani doktora mı gitmeliyim gideceksem ne diyeceğimi bilmiyorum ki hatta hangi doktora gideceğimi de bilmiyorum

    1. Merhaba Ayşe yani eğer bir eksiklik olduğunu düşünüyorsan yada emin olmak için gidebilirsin. Vücudundaki kan değerlerinde boyunun sağlıklı uzamasını etkileyen vitamin ve mineral eksikliği olabilir. Bu eksiklik tespit edilip, yerine konulursa daha olumlu sonuçlar alabilirsin. Bununla ilgili ortopedi uzmanı ile görüşebilir ve muayene olabilirsin.

  1. Merhaba Ayşe boy uzaması belli bir yaştan sonra durduğu söyleniyor bu genellikle kızlarda 19, erkeklerde 21 ama bizim tavsiyemiz ısrarla 22 yaşına kadar egzersiz yapmaya devam etmektir. Egzersizler ile 5 ila 8 cm e kadar uzamak mümkündür.

 51. Merhaba 13 yaşındayım boyum 1.57 ne kadar egzersizle uzarım ve ne kadar uzarım babam 180 annem 167

  1. Merhaba Eren boyun yaşına göre normal düzeylerde. Egzersizlerle 10 cm kadar boy uzayabilmektedir. İp atlama ve zıplama hareketleri yapabilirsin. Haftalık 3 gün 20 dk ip atlayabilirsin. Ayrıca basketbol oynamakta çok fayda sağlayacaktır.

 52. Merhaba ben 16.5 yaşındayım lise 3 yani, ben 163 boy 53.5 da kilo kilom normal mi yoksa değil mi ?
  2.sorum ise ben 1 günde toplam 2000 veya 3000 tane ip atlıyorum 1000 alayıp 20 saniye dinlenip 1000 diye gidiyorum işe yarar mı boyumun uzaması için.

  1. Merhaba Gürkan, boy kilo oranın oldukça güzel bu oranı korumaya çalışmalısın. İp atlamaya da devam et çünkü gelişim çağındasın boyunun uzaması erkeklerde 20 yaşlara kadar devam edeceği için ip atlayarak dahada destekleye bilirsin.

 53. Ben 16 yasindayim boyum 1.52 kilom ise 50 uzama imkanim varmi ciddi anlamda rahatsız oluyorum?

  1. Merhaba Yağmur, evet ip atlamayla ve diğer egzersizlerle boyunuzun uzamasını sağlayabilirsiniz.

  1. Çiğdem hanım merhaba henüz gelişim aşamasındasınız boyunuzun uzaması gelişimi henüz tamamlanmadı. Egzersiz yaparak 5 ila 8 cm kadar uzamanız mümkündür.

 54. Merhaba benim boyum 150 yaşım kasım ayında 16 olacak annem 157 babam 172 basketbol ve ip atlayarak ne kadar uzayabilirim lütfen cevap yazarsanız sevinirim

  1. Merhaba egzersizlerle 5 ila 8 cm kadar uzamanız mümkündür. Ayrıca boyunuzun gelişimini baskılayan bir sağlık sorunu olmadığından emin olmak için doktora gitmeniz faydalı olabilir. Düzenli egzersiz yapmaya devam edin.

 55. Merhaba ben 1.55 boyundayım genetik oldugu için uzamıcagını düşünüyorum ama çevrem bu tür egzersizler yaparsam işe yarayacagını düşünyor 16 yaşındayım boyuma göre kilomda 56 ve fazla sizce işe yararmı yanıtlarsanız sevinirim şimdiden çok teşekkürler

  1. Merhaba İrem hanim ümitsizliğe kapılmayın.Bence yaşınızda çok müsait işe yarayacağını düşünüyorum. Haftalık 3-4 gün devamlı egzersiz yapın ve beslenmenize dikkat edin.Genetik faktörler etkili olabilsede küçük yaslardan çeşitli sporlarla ilgilenen bir çok insan, ailesinde çok çok uzun olabilmektedir. Hoşçakalın..

 56. Merhaba. Boyum 1.59 kilom 43 20 yaşındayım. Polislik icin 3 cm uzamam gerekiyor ip atlayarak uzayabilir miyim? Ne kadar sure yapmam gerek? Baska ne yapabilirim?

  1. Kadınlarda boy uzaması 20 yaşına kadar tamamlandığı belirtilmektedir.Ancak siz ümitsiz olmayın.3 santim çok fazla bir uzunluk değil mümkünse her gün yada bir gün ara vererek ip atlayabilir,zıplama hareketleri gerilme hareketleri yapabilirsiniz.Bu şekilde 3 ay kadar devam edin.Beslenmenize dikkat edin.

 57. Mrb ben 16 yaşındayım boyun 1.55 hergun ip atlaSam kaç cm uzarim en kisa boylu benim evde

  1. Her gün 30 dakika ip atlamaya devam edin.Bu şekilde 5 ila 8 cm e kadar boyunuz uzatabilir.

 58. 19 yaşındayım 1.66 boyum kaç spor salonuna gidiyorum ve 1.70 olabilmem için ip atlamak yeterli mi? ayrıc her gün spor çıkışı 2 bardak süt içiyorum ve kaç dakika ip atlamak gerekli

  1. Merhaba boy uzaması 16 yaşına kadar aktif olarak devam eder bir çok uzman 20 yaşına kadar sürdüğünü söylemektedir.Genetik durum ve iskelet yapısı da bu duruma etki etmektedir.Egzersiz yapmaya devam edin günlük 20-30 dk ip atlama ve zıplama hareketleri yapın 4 cm ve daha fazlada uzamanız mümkündür.

  1. Merhaba buyunuzun uzaması gelişimi hala devam ediyor günlük 30 dk egzersizlerinize devam ederseniz oldukça faydalı olacaktır.Boyunuzun uzaması genetik özellikleriniz baskılamıyorsa 5 ila 8 cm kadar uzayabilir.

 59. Bnm yaşım 16 ve ailemdede en düşük boy annemn o da 1.65 bn 1.58im şimdi ip atlamaya başlasam boyum uzar mı

  1. Evet boyunuz hala gelişimini sürdürmektedir.İp atlama ve zıplama egzersizlerine devam edin.

  1. Nur hanım kızlarda boy uzaması 20 yaşına kadar sürdüğü bilinmektedir.Gelişim çağına göre daha yavaş uzama görülebilir.Ancak azimle çalışırsanız başarırsınız.

   1. Teşekkür ederim peki günlük 15 dakika ip atlamak ve düzenli süt yoğurt takviyesi yeterli mi pilatese de başlıycam????

    1. Evet yeterli olacaktır ayrıca çinko yönünden zengin besinlerde tüketebilirsiniz.

 60. Boyum 159 kilom 62 yasim 16, günde ne kadar ip atlamaliyim ve atlarsam boyum min. ne kadar uzar

 61. Benim boyum 1.47 kilom ise 37 yaşım 14 daha haftanin kac gunu kac dakika ip atlamaliyimki boyum uzasın

  1. Yaşınız küçük olduğu için ip atlamak boyunuzun uzamasına oldukça fayda sağlayacaktır.Bunun için haftanın üç günü 100-150 kez ip atlamanızı öneririz.

  1. Merhaba boyunuz gelişim çağında olduğu için ip atlamak fayda sağlaya sağlar ve boyunuz uzar.

  1. Merhabalar Tuğba hanım. Gelişim çağındasınız boy uzama yöntemleri oldukça faydalı olacaktır. Her gün ip atlayarak 5 cm ve daha fazlada boyunuz uzayabilir.Vücut değerlerinde boy uzamasını baskılayıcı durumlar veya eksiklik olabilmektedir.Öncelikle bunu doktora gidip öğrenmeniz böyle durumların giderilmesini sağlayacaktır.

  1. 25 yaşından sonra boy uzaması büyüme yavaşladığı için daha zordur.Ancak büyüme çağına göre daha az olsa da yinede ip atlamak boyunuzun uzamasını sağlar.Uzun süre 5 ay kadar devam etmenizi öneririz.

 62. benim boyum 1.65 kilom ise 45 yasım 15 boyum 1.70 üzerinde olması icin neler yapmalıyım lütfen ! yardımcı olun

  1. Yaşınıza ve gelişiminize göre ideal boy oranınızda sayılırsınız.Yaşınız 18 den küçük olduğu için boyunuzun uzamasını sağlayacak hareketler yapabilirsiniz.Bunlar basketbol gibi İp atlama gibi zıplama hareketleri içermeli.Evde de kollarınız yukarıya kaldırıp uzanabileceğiz en yüksek seviyeye kadar zıplama egzersizleri de yapabilirsiniz.

   1. İki ay sonra 14 olacağım boyum 158 kilom 53 voleybol oynuyorum ne kadar ip atlamalıyım ve boyum 170 olur mu

    1. Melis merhaba, günlük 20 – 30 dakika ip atlamayı dene. 8 cm kadar daha fazla uzamanı sağlayacaktır.

    1. Selin merhaba günlük 15-20 ek ya ulaşman çok faydalı olacaktır. Ama bunu yavaş yavaş artırmalısın. Bu normale göre 8 cm daha fazla uzmanı sağlayabilir.

    1. Merhaba İsmail, ip atlamak hem sağlık için faydalıdır ve hemde boy uzaması için etkilidir. Bu nedenle yaşında uygun olduğu için ip atlamak senin için faydalı olacaktır.

  2. Merhabalar iç hastalıklarına giderek test yaptırdım ve hiçbir şekilde hormon bozukluğuna rastlanmadı şuan 19 yaşındayım boyum 158 kilom 55 boyum 170 olurmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı