İp Atlamak Zayıflatırmı İp Atlayarak Zayıflama Çizelgesi

İp Atlamak Zayıflatırmı İp Atlayarak Zayıflama Çizelgesi, İp atlamak birçok şekilde insanların gözdesi olmaya devam ediyor.Zayıflamak isteyenler için, forumunu korumak isteyenler için yada daha sıkı ve estetik görünümlü bir vücut için ip atlamak kadınların ilk tercihleri arasında.

Peki neden ip atlamak bu kadar fazla tercih ediliyor. Sebepleri çok basit. Herkesin uygulayabileceği bir spor olması her yerde yapılabiliyor olması alet yada makinalara bağlı olmaması bir etken. Ama en büyük etken herhangi bir süre yada yer kısıtlamasının olmamasıdır. Parkta evde yada iş yerinde bile ip atlayabilirsiniz. Canınız ne zaman isterse müzik ile beraber hem eğlenceli hem de hedeflerinize yardımcı bir spor türüdür. Ayrıca ritmi ve kondisyonu her tempoya göre ayarlanabilecek bir spordur.

İp Atlamak Zayıflatırmı İp Atlayarak Zayıflama Çizelgesi

İp atlamak Kilo Verdirir mi ?

 

İp Atlamak Zayıflatırmı İp Atlayarak Zayıflama Çizelgesi

İp Atlamak Zayıflatırmı, ip Atlamak kilo vermenize büyük oranda katkı sağlayacaktır. Bunu şu şekilde detaylandırabiliriz. Günlük aktiviteleriniz ve vücut gereksinimleriniz için ihtiyaç duyulan enerji yani kalori miktarı 2500 olduğunu varsayalım. Siz günde 2000 kalorilik bir diyet uyguladığınızda günlük 500 kalori açığınız oluşur.

Vücut bu açık sebebi ile metabolizma hızını düşürerek 300 kalori civarı stoklardan yani yağlarınızdan enerji sağlar. Haftada 2100-2500 kalori kadar bir miktarı fazla kilolarınızdan almış olursunuz bu da size 0,8-1 kilo arasında kilo vermenize yardımcı olur. Fakat ekstra olarak günlük ip atlayarak yaktığınız kaloride bu hesaba dahil edilir ise ortamala 500 kalori de ip atlayarak tükettiğinizde günlük kalori açığınız 1000 kaloriye yaklaşık bir miktar olur ve spor da yaptığınızdan ötürü metabolizma hızınızda bir yavaşlama olmadan günlük 1000 kalorilik bir miktarı fazla yağlarınızdan karşılarsınız. Haftalık bazda 2 ila 2,5 kilo vermeniz mümkün olur. Tabi ki bu sadece bir örnek. Sizin uyguladığınız programa göre bu kalori hesaplamaları değişecektir. İp atlarken kaç kalori yakılır öğrenmek için tıklayınız.

Önemli Not : İp atlarken yaktığınız kalori miktarı kişiden kişiye değiştiği gibi tempoya göre de değişiklik gösterecektir. Eğer tempoyu arttırır ve hızlı bir şekilde ip atlarsanız vücut daha fazla kondisyona ihtiyaç duyduğu için enerji yakımını arttırır ve kaslarınıza gereken enerjiyi en hızlı şekilde karşılanması için daha fazla kalori yakarsınız. Aynı şekilde eğer vücut ağırlığınız fazla ise bünyenizi yerden belli bir miktar havaya kaldırmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarsınız. Daha da ileri bir örnek verirsek bir aktivite esnasında ne kadar fazla soluk alıyorsanız o kadar fazla enerji yakıyorsunuz demektir. Kaslarınıza gereken glikoz ve oksijen miktarı arttıkça kalp ritmi yükselir ve daha hızlı nefes almaya başlarsınız.

İp Atlarken Sakatlanmamak İçin Neler Yapabiliriz.?

Her ne kadar sakatlanma ihtimali düşük bir aktivite dahi olsa yine de tedbiri elden bırakmamanızda fayda vardır. İp atlarken dikkat etmeniz gereken noktaları bir liste halinde aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

 • İp atlanan yerin çevresine yumuşak malzemeden yapılmış örtü serilebilir
 • İp atlamada kullanılan ipin uzunluğu boyunuza göre tam ayarlı olmadır.
 • Çevrenizde köşeleri kesici yada delici eşya bulunmamasına dikkat ediniz.
 • İpin savrulurken takılabileceği lamba avize veya mobilya olmamasına dikkat ediniz.
 • Saçlarınızın zıplarken ipe takılmaması için bağlamanız önerilir
 • İp atlarken kullanacağınız ayakkabı dikkatlice seçilmelidir
 • Spora başlamadan önce ısınma, germe-açma hareketleri yapılmasına özen gösterilmelidir.
 • Çok fazla sınırlarınızı zorlamadan dinlenerek ip atlanabilir.

İp Atlamanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

İp Atlamak sadece bir ip ile yapabileceğiniz teçhizat gerektirmeyen bir spor olması bu sporu basit ve faydasız bir spor haline dönüştürmez İp Atlamak sağlığınıza ve estetik görünüşünüze katkı sağlar. Her tür spor türü gibi ip atlamak da yüksek tansiyon kalp şeker gibi monoton hayata bağlı hastalıkları önler ayrıca stres ve kaygıya da iyi gelir. Sıralamak gerekir ise ip atlamanın faydaları ve zararları aşağıdadır.

İp Atlamanın Faydaları

 • Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır
 • Kilo Kontrolü İçin Önerilir
 • Kemik ve Kaslarınızı Güçlendirir
 • Damarlarınızı Dirençli Hale Getirir
 • İskelet sistemi için idealdir.

İp Atlamanın Zararları

   Sağlıklı İnsanlar İçin İp Atlamanın bilindik bir zararı yoktur. Sakatlanmaların önüne geçmek için yukarıda belirtilen koruma önlemlerini aldıktan sonra hiçbir etkisi yoktur. Yalnız sağlık durumları kontrol altında olan kalp ve diğer organlar ile alakalı sağlık sorunları bulunanlar ile lif kopması kas zedelenmesi eklem sorunları ile diz ve ayak sorunları olanların doktorları ile konuşarak onay aldıktan sonra ip atlamaya başlaması istenmeyen sonuçların önlenmesi adına önemlidir.

-Ayrıca Sormak İstediklerinizi Yorum Kısmında Belirtebilirsiniz. En hızlı şekilde aynı gün içinde cevap verilmeye çalışılmaktadır.

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. İp atlamak direkt olarak omuriliğe yük bindireceği için fıtık rahatsızlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı