İphone Ne Zaman Çıktı?

Dünden Bugüne İphone

Dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan birçok markada telefon olsa da, tartışmasız dünya genelinde en çok tercih edilen telefon modeli iPhone olmuştur. Peki, İphone Ne Zaman Çıktı?

Steve Jobs tarafından tasarlanmış olan ilk model, 2007 yılında yapılan duyuru ile piyasaya hızlı bir giriş yapmıştır. 29 Haziran 2007 yılı içerisinde ilk telefon modeli üretilmiş ve satışa sunulmuştur. Başlangıçta bu model çok fazla rağbet görmemiş olsa da 2015 yılından beri en çok tutulan ve en çok beğenilen telefon modeli her zaman iPhone’lar olmuştur.

iPhone ne zaman çıktı?’ sorusuna verilecek cevap milyonlarca kişi tarafından bilinmektedir. İlk modelini 2007 yılı içerisinde paylaşmış olan Apple firması, tam 11 sene boyunca her sene 2 farklı modeli piyasaya sürerek mobil iletişim cihazları arasında büyük bir yer kaplamaktadır. Olağanüstü bir sunum şekli ile tanıtılmış olan iPhone, 2007 yılında bazı telefon modellerine göre aslında bir hayli geri plandaydı. Fakat Android işletim sistemi kullanan kişiler IOS ile birlikte tamamen farklı bir dünya ile karşılaşmışlardır.

2007 Yılında Akıllı Telefonlar

İlk iPhone modelinin piyasaya sürüldüğü yıllarda çoğunlukla tuşlu ve Symbian tabanlı telefonlar kullanılmaktaydı. Her ne kadar büyük değişiklikler beklenmiyor olsa da, mobil cihaz kullanıcıları bu sistemden bir hayli sıkılmıştı. Üretim ve satış sektörüne yeni bir soluk getirebilmek için de Apple tarafından ilk kapasitif ekranlı dokunmatik telefon kullanıma sunuldu. Tuşlu telefonlardan sonra bu modele geçen kişiler, iPhone’da tek tuş bulunmasına fazlasıyla şaşırmışlardır. Fakat kolay ara yüzü ve rahat kullanılabilirliği sayesinde her geçen gün binlerce kişi piyasaya sürülmüş olan telefon modelini kullanmaya başlamıştır. Farklı dönemlerde katlanarak kullanım sayısı artmakta olan model, 2018 yılında milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Hatta dünya çapında kullanılmasından dolayı belki de bu sayı milyarlara ulaşmıştır.

İphone Ne Zaman Çıktı?

Her ne kadar iPhone’un üretildiği yıllarda çeşitli uygulama alternatiflere olmasa da, Apple’ın sunmuş olduğu alternatif hizmetler sayesinde milyonlarca kişi bu modeli satın almıştır. İlk çıktığı yıllarda toplamda 6.1 milyon satış rakamlarına ulaşan marka, talebin çok olmasından dolayı sürekli olarak yeni modeller çıkarmış ve piyasaya daha da hakim hale gelmiştir.

İphone 5 Ne Zaman Çıktı? 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir