İshal Kaç Gün Sürer?

İshal Kaç Gün Sürer?

Hepimizin merak ettiği sorulardan ishal nedir? İshal kaç gün sürer? Uzun süre geçmeyen ishal sebebi nedir? Sorularına bir cevap aramak en doğal ihtiyaçtır. İnsanların çoğunun hayatlarında karşılaştıkları bir hastalık olan ishal,dışkılama sayısında artışla beraber, dışkının şekilsiz, sulu bir hal alması olarak tarif edilir. İshalde bağırsak hareketlerindeki artışla beraber dışkılama fazla olur. İshalin birçok sebebi vardır ancak en bilinen ve ishale en çok sebep olan unsur ağızdan alınan mikroplardır. Aniden ortaya çıkan bir sindirim bozukluğu çeşitidir ve en fazla 1-4 gün arasında geçer. Eğer 1-4 gün arasında geçmeyen bir ishal ile karşı karşıyaysanız, acilen en yakın sağlık birimine başvurmanız ve bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Uzun süre geçmeyen ishal daha büyük problemlere yol açabilir. İshal kaç gün sürer? Sorusuna kesin cevap verilememesinin ve aralık olarak bir süre verilmesinin sebebi ise ishalin  oluştuğu bünyelerin ve bağışıklık, sindirim sistemlerinin farklılık göstermesidir.

Çocuklarda İshal

Bir sindirim sistemi bozukluğu olarak karşımıza çıkan ishal, ağızdan vücuda alınan mikroplar dışında çeşitli bakteri, virüs sebebiyle de ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda tam olarak dezenfekte edilememiş gıdalarda ishalin oluşmasında en önemli etkenlerden biridir. Çocuklarda ishal durumunda, oluşacak durum daha tehlikeli bir boyuttadır. Yetişkin bir kimsenin ishal ile karşı karşıya kalması ile çocukların ishal ile karşı karşıya kalması çok farklı boyutlardadır. Çocuklarda ishal oluşması ile çocuğun bağışıklık sisteminin yetişkin bir kimseye nazaren daha güçsüz olması, yetişkin bir kimse kadar sıvı tüketememesi ve diğer farklı etkenler sebebiyle çocuklarda ishal daha ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Bu nedenle ihmal edilmeksizin doktora başvurulması gerekmektedir. Ayrıca yine sizin öncülüğünde aşağıda da ayrıntılı şekilde belirteceğimiz üzere, ishale iyi gelen şeyleri yaparak daha hızlı bir iyileşme süreci geçirebilir.

İshale Ne İyi Gelir?İshal Kaç Gün Sürer?

Hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız ishalin,  çözümü nedir? ve ishale ne iyi gelir? Soruları merak edilen sorular arasındadır. Öncelikle yapılması gereken şey, ellerin sıklıkla yıkanması, yenilen gıdaların tam dezenfekte edilmesi ve kullanılan malzemelerde temizliğe önem gösterilmesidir. Yiyeceklerin tam pişirilmesi, yiyeceklerin oda sıcaklığında bekletilerek bakteri üremesine sebep olunmaması, kendi şişesinden su, soda ve kola gibi içeceklerin tüketilmesi, su kaybının önlenmesi amacıyla alkol ve kafein içeren içeceklerden uzak durulması, antibiyotik kullanmadan hastalıkların atlatılması, süt ürünlerinden, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması alınabilecek önlemler arasındadır. Bu önlemler ishale ne iyi gelir? Sorusunun açık ve net bir cevabıdır. Dikkat edildiği sürece ve bağışıklık sistemi desteklendiği sürece ishal ciddi bir hastalıktan çıkıp her insanın aşabileceği bir hastalık haline evrilecektir.

 

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. 20 gün oldu sanırım bayadır ishalim hergün süt ve patates yiyiyorun yağlı bu yüzden mi gecmiyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı