İshal Kaç Gün Sürerse Tehlikeli Olur?

Birkaç günden uzun süren ve önemsenmeyen ishal, ciddi hastalıkların belirtisi olarak görülebilir. Günde en az 4 kere yumuşak dışkılama durumunun dört haftadan uzun sürmesi kronik ishal olarak adlandırılabilir. Etkili bir tedavi için ishalin başlangıcının, son dönemde kullanılan ilaçların ve ailede bulunan kanser öyküsünün eksiksiz bir şekilde hekime anlatılması gerekir.

İshalin şiddetli bir şekilde ve uzun sürdüğü vakaların bebekler, çocuklar, hamileler ve yaşlılarda ölümcül yan etkiler doğurabileceği unutulmamalıdır. Çok yoğun ishale eşlik edecek kusmalarda vücudun su ve elektrolit dengesi bozulacağı için zaman kaybetmeden bir sağlık kurumuna gidilmelidir.

Akut ve Kronik İshal Tanımı Nasıl Konur?

Akut ishal dendiği zaman akla; birkaç günle başlayan ve en fazla 1 haftaya kadar devam eden tablo gelir. Akut ishal teşhisinde viral ve bakteriyel enfeksiyonlar etkilidir. Uzun süreli ilaç tedavilerinde de akut ishal durumu ortaya çıkabilir. Gıda zehirlenmeleri de kısa süreli ishal sorununun yaşanmasına neden olabilir. Koli basili adlı mikrobun neden olduğu ve halk dilinde turist ishali olarak tanımlanan durum ani karın ağrısı ve kusma ile kendini gösterir. Sıcak iklime sahip ve az gelişmiş ülkelerde bu soruna çok sık rastlanır.

Kronik ishal dendiğinde ise akla; en az 3 haftadır devam eden ve yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen tablo gelir. Gece uykudan uyandıracak güce sahip, kanlı veya sümüksü yapıda ve kilo kaybına neden olan hastalıkta vakit kaybetmeden en yakın donanımlı bir sağlık kurumuna gidilmelidir. Kronik ishali akla getiren en önemli sağlık sorunları arasında;

* Huzursuz bağırsak sendromu

* Endokrin hastalıklar

* Laktoz intöleransı

* Çölyak hastalığı

* Kullanılan ilaçlar ve

* Kolon kanseri sayılabilir.

İshalin akut ya da kronik olduğunun doğru teşhis edilebilmesi etkili ve kalıcı bir tedavi planının devreye alınmasını sağlar. Dışkılama sıklığı ve kıvamı kişiden kişiye değişiklik gösteren bir olgu olsa da her durumda sıvı alımının artırılması en önemli tedbir olarak düşünülebilir.

Hangi Durumda Vakit Kaybedilmeden Doktora Gidilmelidir?

doctor explaining diagnosis to her female patient

Orta dereceli karın ağrısına eşlik eden 38 derece ateşin 48 saat düzelmemesi halinde bir hastanenin enfeksiyon hastalıkları veya gastroenteroloji bölümüne başvurulmalıdır. Hastada kanlı ishal olması durumunda akla; kalp hastalıkları, AIDS veya diyabet gibi ciddi riskler gelebilir. İshale eşlik eden;

* Tansiyon düşmesi

* Şuur bozukluğu

* İdrarda azalma ve

* Sıvı ve katı gıda alımının engellenmesi halinde acil bir şekilde evde müdahale gerekebilir.

Günlük yaşam kalitesini olumsuz etkilemekle kalmayan tamamen bozan ishal, sıradan bir insanın hayatında sayısız kere karşılaşacağı sağlık sorunları arasında gösterilebilir. Özellikle 6 yaşın altındaki çocuklarda ishal, dikkate alınması gereken bir sağlık sorunudur. Özellikle ev dışında geçirilen zamanın zorlaşmasına neden olan durum, vücut işlevlerinin normalden farklı çalışması halinde görülür.

Evde Etkili Bir İshal Tedavisi Nasıl Yapılır?

İshal tedavisinin temeli; kaybedilen sıvıların yerine konabilmesine bağlıdır. İshalin her türlüsünde vücuttaki su oranının korunması gerekir.

* Sık ve küçük öğünlerle beslenme,

* Posalı ve lifli yiyecek tüketimi,

* Yağ açısından fakir gıdalara yönelim,

* Damardan sıvı takviyesi ve

* Öğünlerin yavaş alınması ilk alınacak tedbirler arasında sayılabilir.

Tedaviye başlanmasının ardından yemek çeşitliliği belli bir düzen içinde zenginleştirilebilir. Havuç, pirinç lapası, elma, yoğurt, ayran, patates, keçiboynuzu ve ekmek içi ishal olmuş kişilere verilecek ve mideyi rahatlatacak besinler arasında sayılabilir.

Alkol tüketiminin ardından da ishal sıklıkla görülür. İshal olanların yağlı yiyecekler, kepekli ekmek, çiğ sebze, çikolata ve kızartmadan kesinlikle uzak durması önerilir. Her yıl 365 bine yakın çocuğun ölümüne neden olan ishal vakalarında zaman her şeyden etkili bir ilaçtır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı