İşkur İşsizlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı İşkur bünyesi tarafından verilen devlet destekli bir maaştır. Bu maaşı almak için belirli bir süre sigortalı olarak çalışmış olmak gerekmektedir. Sigortasız çalışan kişiler ve emekliler işsizlik maaşı alamazlar. İşsizlik maaşı alabilmek için iş yeri tarafından SSK çıkışı yapılır iken onay verilmesi gerekir.

İşsizlik Maaşına Nasıl Başvuru Yapılır?

İşsizlik maaşına kişilerin başvuru yapmaları süreci uzatan ve yavaşlatan bir durumdur. İşsizlik maaşı alabilmek için sigorta çıkışı yapılır iken, işveren tarafından işsizlik maaşı için onay verilmesi gerekmektedir. İş verenin onay vermesi ile başka bir başvuru yapılması gerekememektedir.

İşkur İşsizlik Başvurusu Nasıl Yapılır?
İşkur İşsizlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir? 

İşsizlik maaşını kimler alabilir diye merak ediyorsanız, işsizlik maaşı alabilmek için birkaç kriter bulunmaktadır. Bu kriterler ise;

İşsizlik Maaşı Almak İçin Ne Kadar Çalışmak Gerekiyor?

İşsizlik maaşı alabilmek için 1 yıl aynı iş yerinde sigortalı olarak çalışmak gerekiyordu. Fakat son yapılan düzenlemeler ile birlikte alınan karar ile 6 ay sigortalı olarak çalışılması yeterli görülüyor. Bu süreç boyunca hiçbir şekilde sigorta çıkışı olmamalı ve tam gün SSK primi yatmış olmalıdır. Bu şekilde çalışmış bir kişi İşkur’dan işsizlik maaşı alabilir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanıyor?

İşsizlik maaşı yatan SSK primi ve çalışılan süreye göre hesaplanıyor. İşsizlik maaşı için başvuru yapan 6 aydan fazla çalışmamış kişiler için 3 aylık bir süre boyunca az miktarlı maaş ödemesi yapılıyor. 1 ve 3 yıl arası çalışan kişiler için 6 ile 8 ay arası askeri ücretin yarısı kadar bir maaş ödemesi yapılıyor. 3 yıldan fazla çalışan kişiler için ise 12 ay boyunca bin liradan daha fazla bir ödeme yapılıyor. Bu ödemeler bitmeden işe girilmesi durumunda maaş dondurulmuş bir halde beklemeye alınıyor. Girilen işten 1 ay sonra dahi çıkılsa da işsizlik maaşı için tekrar başvuru yapılarak kalan maaş ödemeleri alınabiliyor.

İşsizlik Maaşı Tekrar Alınır Mı?

İşsizlik maaşı almak için belirli süreler çalışıldıktan sonra verilen vade kadar maaş ödemesi alınabilir. Maaş ödemelerinin hepsi alındıktan sonra tekrar işe başlayan kişilerin maaş alabilmeleri için en az 6 ay çalışmış olmaları gerekiyor. Bu sistem sürekli olarak devam edebilir. Verilen süreler boyunca sigortalı olarak çalışmış olmak maaş almak için yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı