İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatar? 2020

İşsizlik maaşı ne zaman yatar ?  Belli bir süre boyunca sigortalı olarak çalışmış bulunan, sandıklara kayıtlı olarak çalışmakta olan ve ülkemizdeki yabancı uyruklu çalışan işçilerin farklı nedenlere bağlı olarak işten çıkartılmış olan kişilerin yaralanmış oldukları işsizlik maaşı ilgili yasa kapsamında devlet tarafından ödenmektedir. işsizlik maaşı nedir diye arattırdığınızda her işten çıkan kişinin işsizlik maaşı alamadığını görürsünüz. İşsizlik maaşı verilirken ilgili olan yasadan faydalanılabilmesi için çalışmış olan kişilerin kendi istekleri ile değil işveren tarafından ya da farklı başka sebeplerden dolayı işten çıkarılmış olmaları gerekmektedir.

İşsizlik maaşı ne zaman yatar 2019 ?

İstifa etmiş olan çalışan kişiler ve sözleşmeye aykırı davranışlar içinde olarak işten çıkarılmış olanlar bu haktan faydalanamazlar. Bu haktan faydalanabilecek yeterliliğe sahip olan kişilerin işten çıkarıldıktan sonra en geç 30 gün içerisinde başvuru yapmaları gerekmektedir. İşsizlik ödeneğinden 30 gün içerisinde başvuru yapan kişiler işsizlik ödeneğinden faydalanabilmektedirler. 30 günü geçtikten sonra başvuru yapan kişiler gecikmesi süresi ne kadar ise hak sahipliği ücretinden düşüm yapılır.

İşsizlik Maaşı Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Sonuç İŞKUR Tarafından Bilgilendirilir

İşsizlik kanununun 4447 sayılı maddesindeki şu kurallar geçerli olduğunda kişi 30 gün içerisinde işsizlik maaşını almak için başvuruda bulunabilir. İşsizlik maaşı hangi gün alınır sorusuna cevap olarak başvuru sonrasında gerekli incelemelerin yapılmasının ardından işsizlik maaşı almaya hak kazanılır. Sonucun olumlu olmasının ardından bilgi kişiye İŞKUR aracılığı ile iletilir.  İşsizlik maaşı başvurularının sonuçlanmasının ardından bu kişiler İŞKUR tarafından bilgilendirildikten sonra  işsizlik maaşının alımları için PTT şubelerine gönderilirler. Her ayın son günü PTT ye giderek işsizlik maaşı almak için başvuru sonuçları olumlu olarak değerlendirilip İŞKUR tarafından haberdar edilen kişiler işsizlik maaşlarını alabilirler. İşsizlik maaşı yattı mı diye merak ediyorsanız her ayın son günü PTT’den kontrol edebilirsiniz.

İşsizlik Ödeneği Alma Şartları 2019

İşsizlik kanununun 4447 sayılı maddesinde işsizlik maaşı almak için gereken şartlar şöyledir;

  • Bir iş yerinde çalışan sigortalı kişi kendi isteği veya kendine ait bir kusuru olmadan işten çıkarıldı ise.
  • İşinden çıkarıldığında önceki 120 gün içerisinde primlerinin eksiksiz olarak ödemesi yapıldı ise ve çalıştığı son üç yıl boyunca en az 600 gün boyunca sigorta primleri düzenli ödendi ise.
  • İşinden ayrıldıktan sonra 30 günlük süre içinde başvuru yaptı ise bu kişiler işsizlik maaşından faydalanabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı