İştahın Önüne Geçmenin Püf Noktaları

İştahın Önüne Geçmenin Püf Noktaları birçok kişi yemek yeme isteği üzerine iştahına hakim olamayarak düzensiz kilo alımına başlamaktadır.

Sürekli olarak bir şeyler tüketmek istiyorsanız ve yemek yeme arzunuza engel olamıyorsanız bu önerilerimiz tamda sizlere göre…

Kimyasal maddeler beyninizin sizin acıkmanızı ve vücudunuzdaki enerjinin azaldığını fark eder etmez salgılanmaktadır. Doğal olarak bu döngü sonucunda bizlerde açlık hissi yaşayarak yemek yeme gereği duymaktayız. Lakin kimyasal salgı yapan beynimiz zaman zaman duygularımızı da ele geçirerek hareket etmekte. Yani öyle ki bizler sıkıldığımızda, üzüldüğümüzde veya tam tersi aşırı mutlu olduğumuzda hemen yemek yeme arzusuna kapılıyoruz. Bir diğer etken ise yemeklerin sunumu ve tadı ile ilgilidir. Çok beğendiğimiz bir yemek olduğunda veya tükettiğimiz yemekler koku ve tat bakımından leziz bir tat da olduğunda ister istemez yeme iç güdümüzü harekete geçirmektedir.

İştahın Önüne Geçmenin Püf Noktaları

Her ne kadar karnınız tok olmuş olsa da yemek yedikten sonra kontrolden çıkan yeme isteğimiz bizlere ekstra yemek sonrası tatlı yeme vb. isteklere sürükler. Bu güdüyü aklınızdan çıkarmanız gerekir. Aksi takdirde daha fazla kalori almış olursunuz.

Atıştırma Alışkanlığınızdan Kurtulun

İştah azaltma yolları ; iştahınızın kontrolünü elinize almak adına yapmanız gereken en önemli şey günlük olarak tükettiğiniz besinlerin kontrolünü sağlamak olacaktır. Gün içerisinde az ve sık öğün tüketmelisiniz. Öğün atlamamaya özen göstermelisiniz. Eğer öğün atlayarak besin tüketiminde bulunursanız o vakit kendinizi sürekli aç hissedersiniz.

Öğün atladığınızda veya ara öğünlerde veyahut da tüketmek istediğiniz ürün seçiminde kalori bakımından düşük kalorili ürünler tercih ederseniz hem besleme alışkanlığı bakımından hem de kilo alımı hususunda daha etnik bir yol izlemiş olacaksınız.

İştah artışı nasıl engellenir derseniz, her zaman için posa içeriği yüksek karbonhidrat değerleri sağlıklı gıdalara yönelmeyi tercih ediniz. Bu sayede sindirim sisteminiz de doğru şekilde çalışacaktır. Besin maddeleri sindirim sisteminde uzun süreli kaldığında şeker seviyesini yükseltmektedir ve bu durum bizlere daha uzun soluklu bir tokluk hissi yaratmaktadır.

İştahın Önüne Geçmenin Püf Noktaları

Bol Bol Su  Tüketin

Su tüketimi sağlık alanında en sık karşılaştığımız uyarılardan ve aynı zamanda iştahın önüne geçmenin püf noktalarından bir tanesidir. Vücudun susuz kalması açlık hissi yaratacağından dolayı günlük olarak su tüketiminde bulunarak bedeninizin yemek yemeye yönelmesini engellemektedir. Bol su tüketmeyen kişilerde şişkinlik ve kabızlık gözlemlenmektedir.

İştahın Önüne Geçmenin Püf Noktaları

  • Diyet yaparken motivasyon gereklidir.
  • Diyet yaparken bol bol egzersiz yapmalısınız.
  • Beslenme alışkanlığı kazanarak ara öğünler ve ana öğünleri atlamadan diyetinizi devam ettirmelisiniz.
  • Bol bol su tüketiminde bulunmalısınız.
  • Yediğiniz besinleri çokça çiğnemelisiniz. Tükettiğiniz besinleri çok çiğnemeniz aynı zamanda sindirim sistemi sorunlarını da ortadan kaldıracaktır.
  • Zorlayıcı egzersizler yapmalısınız. Vücut ısısı ve bazal metabolizma hızının artması kilo verme işleminde en önemli noktalardan bir tanesidir.
  • Abur-cubur ürünlerden uzak durmalısınız.
  • Ödem oluşturduğundan dolayı tuz ve baharatlı besinleri tüketmemeye özen gösterin. İştahın önüne geçmenin püf noktaları alanında bir kurala da uymuş olacaksınız.
  • Şekersiz çay içme alışkanlığı kazanın.
  • Gizli şeker içeren besinleri tüketmemeye özen gösterin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı