İstanbul Film Festivali Ne Zaman?

İstanbul Film Festivali ne zaman? Sorusu film severler ve beyaz perdeyi adım adım her gün ve belki de her dakika takip edenler için çok önemli bir sorudur. İstanbul Film Festivali Nedir? İstanbul Film Festivali ne zaman? Sorusunun cevabını sizler için araştırdık ve bu makalemizde cevaplandırdık.

İstanbul Film Festivali Ne Zaman?

Sanatseverlerin iple çektiği İstanbul Film Festivali ne zaman? Uzun yıllardır ve uzun zamandır süregelen festivallerimizden bir tanesi olan İstanbul film festivali, yazımızı yazdığımız 2017 yılı itibariyle 36. Yıl dönümüne girmiş olacak. 36 yıldır büyük bir çoşku ve heyecan ile kutlanan ve farklı filmlerin gösterilerine ev sahipliği yapan, sanat dolu sergilerle göz zevklerine hitap eden ve içimizdeki sanatsal duyguları şaha kaldıran İstanbul film festivali, bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı önemli bir yere sahiptir. Yazımızı güncellediğimiz 2019 yılı itibariyle de İstanbul Film Festivali’nin 38. yıl dönümünü kutladık.

İstanbul Film Festivali ne zaman? Sorusuna verebileceğimiz cevap ise; festivalin Nisan ayı içerisinde organize edildiği ve gerçekleştirildiğidir. Bu sene yani 2019 yılında ise İstanbul Film Festivali, 5 – 15 Nisan tarihleri arasında gerçekleşti. Her sene kendini zenginleştiren ve geliştiren İstanbul Film Festivali, her yıl olduğu gibi bu sene de festivale bir tema seçmiştir. 2017 yılının seçilen İstanbul Film Festivali teması: “Kaldır Kafanı” temasıdır. “Kaldır Kafanı” teması adı altında bu temaya uygun olarak seçilen filmler gösterilecek ve izletilecektir. Ayrıca festival içerisinde düzenlenen sergilerle de sanatsal düzeyde büyük bir zarafet yaşanacaktır.

2019 İstanbul Film Festivali Ödülleri

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 2019 İstanbul Film Festivalinde 16 Nisan 2019 gecesi Rahmi M. Koç müzesinde ödüller verildi. Festivalde ulusal ve uluslararası kategorilerde toplam 55 film yarıştı ve ödüller sahiplerini buldu.

İstanbul Film Festivali Tarihçesi

İlk kez 1982 yazında İstanbul festivali adı altında toplamda 6 filmin gösterildiği bir film haftası olarak yapılan İstanbul Film Festivali daha sonra gelenekselleşerek her yıl yapılmaya ve gelişmeye devam etti. 1984 yılında ise Sinema Günleri adı altında gerçekleştirilen bir etkinlik halini aldı ve her yıl Nisan ayında yapıldı.

 

İstanbul Film Festivali Ne Zaman?

İstanbul Film Festivali ne zaman? Sorusuna 5-15 Nisan arası tarihlerde 2017 yılında “Kaldır Kafanı” teması ile gerçekleştirileceğini belirttikten sonra İstanbul film festivalinin ilk olarak ne zaman başladığını ve ne zaman festival halini aldığını belirtmek, İstanbul Film Festivali ne zaman? Sorusunu soranlara tam ve net bir cevap olacağı için yerinde bir seçim olacaktır.

2017 yılı itibari ile 36.sı düzenlenecek olan İstanbul Film Festivali, ilk olarak 1982 yılında düzenlenmiştir ve bu organizasyonun festival olarak düzenlenmesi ise 1984 yılı itibariyle başlamıştır. 1982-1984 yıllarından itibaren her yıl düzenlenen İstanbul Film Festivali, sanatseverler için harika bir fırsat oluşturmuş ve güzel günler geçirmek için uygun bir ortam meydana getirmiştir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı