İstanbul Güneşli Nereye Hangi İlçeye Bağlı?

Güneşli, adını sıkça duyduğumuz, Avrupa yakasında olduğu bilinen ancak tam olarak hangi ilçeye bağlı olduğu bilinmeyen bir semttir. Genellikle bazı bankaların pilot şubelerinin bulunduğu ve iş imkanlarının çokça var olduğu bu semt çeşitli toplu taşıma ile ulaşılabilir bir noktadır. Özellikle Anadolu Yakası’ndan Güneşli ’ye ulaşacak olan kişiler metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanmalıdır. Bunun yanında yola çıkılacak noktaya göre tramvay ya da otobüs kullanmak da mümkündür. Çünkü Güneşli semti Bağcılar ilçesine bağlıdır ve bu ilçe gün içinde yüz binlerce iş insanına ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle pek çok firmanın kurumsal çağrı merkezi noktaları bu semtte bulunur.

İstanbul Güneşli Nereye Bağlı, Güneşli Hangi İlçeye Bağlı

Güneşli ’ye Ulaşım

Zeytinburnu, Başakşehir ve Küçükçekmece’nin çevrelediği bu şirin semte pek çok toplu taşıma aracı ile ulaşmak mümkündür. Bunların arasında en sık kullanılanları elbette metro ve metrobüs olmaktadır. Ayrıca Eyüp ve Fatih noktalarından otobüsler ile Güneşli ‘ye 30 – 40 dakikada ulaşmak mümkündür. Trafiğin olmadığı durumlarda bu süre daha da azalmaktadır. Yine maslak ve Galata’dan çeşitli şehir içi minibüsleri ile Güneşli ‘ye ulaşım mümkündür. Anadolu yakasından gelecekler için çeşitli alternatifler bulunur. Metrobüs hattından sonra Zeytinburnu hattından metroya aktarma yapılabilir. Bunun yanında Beşiktaş ya da Eminönü vapurları kullanılarak, vapur iskelesi yanındaki otobüsler kullanılabilir. Ayrıca Marmaray hattından da bu kanallara geçiş mümkündür. Bunun için Bakırköy metro – İstoç hattı ile ulaşımın sağlanması en hızlı alternatiftir. 1,5 – 2 saat gibi bir sürede Kadıköy’den Güneşli ’ye ulaşılabilir.

Sosyal ve Ekonomik Açıdan Güneşli

Bağcılar ismi geçtiğinde bazı önyargıların oluşması muhtemeldir. Ancak güneşli Bağcılar ilçesinin nezih sayılabilecek nadir semtlerinden biridir. Çünkü genellikle yoğun bir iş temposunun ve büyük plazaların bulunduğu bu semt okuryazarlık seviyesi açısından pek çok Bağcılar semtini geride bırakmakta. Ayrıca burada çalışan ya da ikamet eden kişilerin vakit geçirebileceği çeşitli mekânlar ve parklar da bulunmaktadır. Cadde üzerinde bulunan binaların pek çoğu işyeri ve ofislerden oluşmaktadır. Ayrıca bu semtte pek çok özel hastane ve devlet hastanesi de bulunur. Mall of İstanbul alışveriş merkezi de yine bu semte yakın aktivite noktalarından biridir.

Kadıköy İstanbul’un Hangi Yakasında?

İstanbul’un en bilinen ilçelerinden bir tanesi olan Kadıköy İstanbul’un hangi yakasında diye merak ediyorsanız; Kadıköy, İstanbul’un Anadolu yakasında olup Kocaeli yarımadası üzerinde yer almaktadır. İstanbul’un Anadolu yakasında en kalabalık ilçelerinden bir tanesi olan Kadıköy’ün toplam nüfusu ise 458 bin 638 dir. Bu nüfusu ile anadoluda yer alan pek çok ilden daha fazla nüfus yoğunluğuna sahip ilçe ise dışarıdan gelenler için kolay ulaşım olanağı ve iş imkanları ile ön plana çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı